Oponki bez sera i drożdży

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Wlaśnie jem, a że są pyszne, to sie przepisem dzielę :mrgreen:

Składniki:
5 dag masła, 4 łyżki cukru, 1 cukier waniliowy, 1 jajo, 250 g mąki, 1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli, 1/8 l mleka

Tłuszcz utrzeć z cukrem na pulchną masę. Stopniowo dodawać pozostałe składniki. Ciasto powinno być stosunkowo miękkie, ale nie kleiste, w razie potrzeby dosypać mąki.
Ciasto rozwałkować na grubość ok. 1/2 cm, na posypanej mąka stolnicy. Szklanka wykrawać oponki, robiąc im dziurki w środkach kieliszkiem.
Smażyć na rozgrzanym tłuszczu (smalec, smalec+olej) z obu stron. Osączyć z tłuszczu na papierowym ręczniku, posypać cukrem pudrem.
***
Środki wycięte kieliszkiem albo ponownie przerobić na ciasto, albo smażyć – wychodzą fajne minipączki.
Dużo lepsze oponki wychodzą robione ręcznie – z ciasta zrobic wałeczek turlając na stolnicy, ciąć i formować oponki. Wychodzą dużo puszystsze w środku i bardziej miękkie w konsystencji.
Nie czuć w ogóle proszku w smaku.
 

Zula

Member
Kwi 30, 2006
623
0
0
Ile mniej więcej wychodzi sztuk z tej porcji?
Moje łasuchy muszą mieć wszystkiego duuużo ;)
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Zula, jak by ci tu powiedzieć :lol: Wszystko zalezy jak duże zrobisz - jak dla mnie wystarczająco dużo, każdy łasuch w domu miał po miseczce :mrgreen: Sądzę, że starczy ;)
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Własnie zajadam
mniam.gif
no cóz....pycha mniamuśne
icon_mrgreen.gif

Nie robiłam oponek, a malutkie pączuszki :D Super smak - taki inny od normalnych pączków,nawet bez dżemu słodziutkie, a jeszcze posypane cukrem pudrem to
mniam.gif

no dzieki
anbetung.gif
za przepis
cvety.gif


To moje mini pączki
206f8ff71829caf5m.jpg


Fotka nie bardzo, bo robiona telefonem niestety.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Strasznie się cieszę, że ci smakowały i odważyłaś się spróbować
bussi.gif
Skuś się jeszcze kiedyś na ręczne lepienie oponek - turlasz wałeczki, ciachasz i łączysz - są jeszcze lepsze w smaku i bardziej puchate
icon_mrgreen.gif

Dzięki tobie, mam ochotę dziś pokicać sobie
dance.gif
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Fajnie że Ci radość sprawiłam :D robiłam oponki jak moja córcia była mniejsza, bo jej w łapce lepiej było trzymać. Teraz ma frajde z tych pączusiów, więc póki co to tego będziemy się trzymać
icon_mrgreen.gif

Ale kiedyś napewno spróbuje
mniam.gif
 

Nutka

Member
Wrz 25, 2005
815
0
0
Akulko właśnie naszła mnie ochota na oponki, ale w domku sera brak. Fajnie, że podałaś przepisik taki właśnie bez niczego - więc zaraz zabieram się do dzieła. Jak tylko zrobię - dam znać
icon_smile.gif

Póki co za przepisik podziękowania ślę.
 

Nutka

Member
Wrz 25, 2005
815
0
0
I zrobiłam:)
Takie fajniutkie orzeszki mi powychodziły:) pycha. To się małżonek ucieszy:)

Akulko dziękuję raz jeszcze, oj będzie ten przepisik często realizowany, bo robotki tyle co nic:)

A oto i zdjątko na prędce pstryknięte...
 

Załączniki

  • IMG_8032_orzeszki.jpg
    IMG_8032_orzeszki.jpg
    24 KB · Wyświetleń: 0

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
dance.gif

No i znów mam dobry humor - wspaniale, że sie odważyłaś je zrobić
icon_mrgreen.gif
Nadal zachęcam na oponki ręcznie lepione - smak jest zupełnie inny
icon_wink.gif
Dzieki za zaufanie
icon_mrgreen.gif
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Nutka @ 19 Oct 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=380768I zrobiłam:)
Takie fajniutkie orzeszki mi powychodziły:) pycha. To się małżonek ucieszy:)

Akulko dziękuję raz jeszcze, oj będzie ten przepisik często realizowany, bo robotki tyle co nic:)

A oto i zdjątko na prędce pstryknięte...
Nutko jak ty smazyłaś że taki fajniutki kolor maja
gruebel_2.gif
gruebel_2.gif
Moje wyszły ciemne
icon_rolleyes.gif
Jak były Twojego koloru to byly surowe w środku.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Ewalukas, może smażysz na szybkim ogniu?
Moje tez wychodzą dość jasne. Nie moga się smażyć na zimnym oleju, bo będa piły tłuszcz, ale na zbyt gorącym też nie
icon_wink.gif
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Na szybkim to tzn to samo co na duzym?
icon_wink.gif
Jeśli tak to nie smaże na szybkim
icon_lol.gif
 

Nutka

Member
Wrz 25, 2005
815
0
0
ewalukas @ 19 Oct 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=380801Nutko jak ty smazyłaś że taki fajniutki kolor maja
gruebel_2.gif
gruebel_2.gif
Moje wyszły ciemne
icon_rolleyes.gif
Jak były Twojego koloru to byly surowe w środku.
rozgrzałam tłuszcz do "czerwoności", wrzuciłam na fest gorący, smażyłam na malutkim ogniu i cały czas obracałam je widelcem. Spróbuj. Smak.

Akulko jeszcze raz bardzo się cieszę, że takowy przepisik podałaś. Dodam, że po 11-tej zapowiedziała się kumpelka, to jak myślisz czym ją uraczę
gruebel_2.gif
Hm
icon_question.gif
Jasne, że tym nowo odkrytym hitem, zwłaszcza, że pół godzinki robotki tylko wraz ze smażeniem. Przy dziecku trochę dłużej:) Polecam wszystkim by spróbowali tej pyszności:)
mniam.gif
Dzięki serdeczne
anbetung.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Nutka, bardzo się cieszę
icon_wink.gif
dance.gif
Moja mama co zazwyczaj pączków smażonych nie jada, potrafi całą miseczkę ich zjeść
icon_mrgreen.gif

A że szybkie to fakt, rach-ciach i juz są
icon_wink.gif
 

Nutka

Member
Wrz 25, 2005
815
0
0
Akulka @ 20 Oct 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=381493Nutka, bardzo się cieszę
icon_wink.gif
dance.gif
Moja mama co zazwyczaj pączków smażonych nie jada, potrafi całą miseczkę ich zjeść
icon_mrgreen.gif

A że szybkie to fakt, rach-ciach i juz są
icon_wink.gif
No właśnie:) Miałam w piątek jak się okazało 2 wizytki:) Anulce smakowały, a Ewulka jak przyszła to mówi: "nie nie lubię pączków - przecież wiesz. Nie jem". Mówię nie licytuj się ze mną tylko jedz:). Długo szła w zaparte, aż spróbowała. I.... "O, dobre
icon_eek.gif
, po chwili kolejna zniknęła, i następna, i... (nie liczyłam dalej:)
icon_razz.gif
. Poszła do domku, po chwili czytam sms-ka: "Zrobiłabym te kulki, ale nie wiem jak"...

Akulko - WYŚMIENITE! Przepis Twej cudowności rzecz jasna pcham dalej. Dziękuję po raz kolejny, a Ty Mała Rośnij w zachwycie - bo przepis wyśmienity:)
anbetung.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
icon_mrgreen.gif
Pozdrowienia dla koleżanek
wink.gif

Aczkolwiek przepis nie jest mój, tylko gdzieś dawno temu podchwycony - moja jedyna zasługa to to, ze nie zapomniany
icon_wink.gif

Normalnie oponków by mi się nie chciało piec, bo drożdżowe są pracochłonne, a ser biały zawsze u mnie znika z lodówki w tajemniczy sposób. No i mniej tłuszczu piją, a to dla mnie też ważne
icon_wink.gif
 

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Nutka i mi poleciła te cudeńka (bo Nutka, to moja bratóweczka i wciąż mnie kusi...), ale ja póki co słodycze odstawiam - w sobotę idziemy na wesele - o figurę czas zadbać
icon_smile.gif
ALE... w przyszłym tygodniu mam imieninki i chyba je przygotuję
icon_smile.gif