Parówki dla naszych pociech i nie tylko

Ania77

Member
Paź 21, 2009
14
0
0
image.jpg

Witam
To moj pierwszy tego typu wpis wiec jesli cos "zpapram" to prosze o pomoc


Poniewaz moja corka lubi zjesc a tak naprawwde nie mozna kupic parowek godnych podania malym dzieciom ,postanowilam zrobic je sama
Przepis wykorzystalam ze strony Świat wędlin http://swiat-wedlin.pl/przepisy-na-wedliny...arowki-drobiowe i mam nadzieje ze nikt sie o to nie obrazi
icon_razz.gif



image.jpg

Potrzebne składniki:

3 kg piersi z indyka
1 kg piersi z kurczaka
70 g peklosoli
1,5 szklanki chłodnej przegotowanej wody
1 łyżeczka cukru
8 g mielonej słodkiej papryki
5 g białego pieprzu
5 g gałki muszkatołowe
Oraz jelita


mięso należy dokładnie oczyścić ze ścięgien a następnie pokroić na drobną kostkę, ew. zmielić w maszynce do mięsa z sitkiem o oczkach 8 mm. Do zmielonego mięsa należy dodać peklosól. Bardzo dobrze wymieszać i uklepać w szklanym lub porcelanowym naczyniu, przykryć folią i włożyć na dobę do lodówki.

Kolejny krok to ponowne zmielenie mięsa na najmniejszym sitku (średnica 2mm), a następnie dodanie do mięsa rozdrobnionych na miazgę przypraw (mogą być mielone). Wszystko starannie wymieszać dolewając po trochu wody aż do momentu gdy masa zrobi się kleista. Teraz należy nadziać farszem jelita. Tworzone odcinki powinny mieć około 16 cm długości. Na stolnicy dobrze wywałkować każdy odcinek. Osuszyć kiełbasy ściereczką i pozostawić w chłodnym i przewiewnym miejscu na kilkanaście godzin.

Następnie wędzić około 2 godzin w ciepłym dymie (45-55°C), aż nabiorą złocistego koloru. Na pytanie: ile gotować parówki? odpowiadamy, że parówek nie należy gotować a jedynie parzyć w temperaturze około 80°C przez około 20 .

To orginalny przepis ja troche zmienilam poniewaz nie moglam kupic w tym dniu fileta z inyka wiec kupilam z kurczaka plus kawalek ladnej szynki wieprzowej.
Nie mialam cienkich jelit wiec uzylam "normalnego"rozmiaru wygladaja bardziej jak serdelki .
I oczywiscie nasze specyficzne wedzenie domowymi sposobami 20 minut stanowczo za dlugo polecam 10 max potem parzenie 20 minut w temp 75stopni

Parowki wyszy "inne" niz te co znamy że sklepu moj maz mowi ze za "suche" ale ja twierdze ze to przez dlugie wedzenie chociaz nastepnym razem chce dodac troche mieska z tluszczykiem co powinno je troche zmiekkczyc
 

Załączniki

  • image.jpg
    image.jpg
    242 KB · Wyświetleń: 1
  • image.jpg
    image.jpg
    193.1 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Aniu, brawo! fajne ci wyszly
icon_biggrin.gif
Czyli jednak da sie zrobic parowki bez tektury
icon_wink.gif


Jesli wyszly za suche, zwieksz wode, to naprawde nei zaszkodzi. W dawnych czasach kupowalismy swinie i rzeznik robil wedliny. Pamietam, ze do kielbas tej wody szlo calkiem sporo
icon_biggrin.gif
 

Ania77

Member
Paź 21, 2009
14
0
0
Dziekuje ci bardzo za rade ,pewnie masz racje bo moje miesko to takie bez wody bylo
icon_smile.gif
kupione u prawdziwego rzeznika
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
imo na smak
ale lyzeczka na 4kg miesa to tyle co nic
icon_wink.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Nie, nie, nie na smak. Ponoć bez cukru wydzie twarde mięso. Cukier ma zapewnić właściwą strukturę.
Zawsze się bałam partii nieudanego wyrobu, wiec nigdy nie pomijałam cukru w czysto naukowych celach, by zobaczyć, czy faktycznie. Stosuję tę metodę (tzn. dodaję niewielką ilośc cukru do wędlin) i wychodzi bardzo dobrze. Na smak nie ma to wpływu, nie jest "słodko" w smaku - i tak jest tam wystarczajaco soli i przypraw.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ania77

Member
Paź 21, 2009
14
0
0
Oj dawno mnie tu nie bylo ale to ze wzgledu na moja corusie
icon_smile.gif
strasznie absorbujaca jest
icon_smile.gif


Cukier tak jak pisze Malami kompletnie nie czuc go w smaku ,to raczej wazny skladnik chemiczny naszeych parowek , nie zapominajmy ze cukier to takze konserwan


Jeszcze w miedzyczasie zrobilam dwie wedlinki z szynkowaru ale nie zdarzylam zdjecia zrobic
icon_razz.gif

Nastepnym razem zrobie i sie pochwale
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: