Sernik pomarańczowy wg M. Roux

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,362
1,445
113
Joanna @ 12 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=910285By nie naruszyć praw autorskich, wpiszę swoją wersję, a po oryginał odsyłam do książki.
Czy to nie przesadna ostrożność
icon_question.gif

W takim razie na forum nie powinno znaleźć się np. większość przepisów na chleby (prawie w każdym jest podany tytuł i autor książki z oryginałem) i ogromna większość przepisów zarówno wypróbowanych jak i niewypróbowanych gdzie jest podane źródło (Ty i Ja, Smaki i Aromaty i inne periodyki i książki o tematyce kulinarnej), a także przepisów na ciasta z rosyjskojęzycznych for kulinarnych, z których przepisy Ty też podawałaś.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Katja

Member
Cze 27, 2007
311
0
0
ja tylko dodam, że z podanych składników wychodzi ok. 650 g ciasta, a do sernika (forma okrągła - 20cm) potrzeba 280 gr.
icon_smile.gif
 

Katja

Member
Cze 27, 2007
311
0
0
upiekłam w weekend
trzymałam się ściśle oryginalnego przepisu
moje wnioski
zalecana tortownica o śr. 20cm jest stanowczo za mała - po napełnieniu ciasto (nota bene konsystencji ciasta na naleśniki) prawie się z niej wylewało, po wyrośnięciu - popękało i wypadło mi z formy.
Niemniej sernik rzeczywiście jest bardzo smaczny

Podziwiam Cie Joanno za umiejętność przewidywania
icon_smile.gif

 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Sernik smaczny, ale jak dla mnie zbyt "maślana" struktura, taka mażąca się. To oczywiście na skutek dodania soku z pomarańczy (a dodałam mniej, a i tak ciasto było rzadkie, jak pisała Joanna, jak na naleśniki). Smak pomarańczowy z poczatku nie jest zbyt dobrze wyczuwalny, bardziej po 24 godz., ale jak dla mnie nie rekompensuje tej mażącej sie struktury ciasta. Oczywiście sam pomysł na śmietankowy sernik pomarańczowy jest fantastyczny i pomyślę o nadaniu sernikowi smaku pomarańczowego w inny sposób (skórka, miąższ ?)
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,406
3,704
113
Alice, a dlaczego nie dodałaś skórki tylko sam sok ? Otarta skórka z czterech pomarańczy najzupełniej wystarczy do zaromatyzowania masy serowej i nadania jej kapitalnego, lekko wytrawnego posmaku, który jest moim zdaniem główną atrakcją tego ciasta.
Mój sernik miał strukturę niezwykle kremową, ale nie mażącą się. Dawał się bez problemu kroić na porcje.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,406
3,704
113
Katja @ 20 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=912982ja tylko dodam, że z podanych składników wychodzi ok. 650 g ciasta, a do sernika (forma okrągła - 20cm) potrzeba 280 gr.
icon_smile.gif
Dziękuję za tę niezwykle istotną informację. Sama nie używam kruchego ciasta do serników typu cheesecake, więc nie chciałam podawać niesprawdzonego i niewypróbowanego osobiście przepisu. Jest to nie tylko niezgodne z moim sumieniem, ale też z regulaminem forum.


Katja @ 24 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=914391Podziwiam Cie Joanno za umiejętność przewidywania
icon_smile.gif
To po prostu efekt wielu lat doświadczenia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Monsai

Member
Lut 1, 2008
4,932
0
0
ja podobny, pomarańczowy sernik robie od lat, tyle, że sok z pomarańczy najpierw wyciskam, potem dodaję połowę porcji cukru jaka wchodzi do ciasta i gotuję w rondelku na gęsty syrop, a po ostudzeniu dodaję go ze skórką do ciasta :eek:) pychota.
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Robiłam ten sernik w sobotę, masa nie wyszła mi tak lejąca jak piszecie. Może dlatego, że miałam małe pomarańcze i po ich wyciśnięciu było ok. pół szklanki soku. Uznałam, że taka ilość spokojnie wystarczy, bo przecież do sernika cytrynowego dodaje się tylko 1/4 szklanki soku, a i tak ma cudowny aromat, smak i konsystencję. Wydaje mi się, że i tak większe znaczenie ma tutaj dodatek skórki i wykończenie sernika marmoladą lub dżemem pomarańczowym.
Sernik po schłodzeniu kroił się doskonale, a w smaku to poezja...
lecker.gif
Znikał w błyskawicznym tempie, aż miło było patrzeć!
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,406
3,704
113
Maraa @ 24 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=914579Robiłam ten sernik w sobotę, masa nie wyszła mi tak lejąca jak piszecie. Może dlatego, że miałam małe pomarańcze i po ich wyciśnięciu było ok. pół szklanki soku.
Marao, ja też miałam małe, ale bardzo soczyste pomarańcze. Pół szklanki soku z jednej.
icon_mrgreen.gif

Konsystencja surowej masy wodnista, ale ten dreszczyk emocji "wyjdzie - nie wyjdzie" - bezcenny.
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

beata-74

Member
Gru 31, 2007
98
0
0
Tez zrobilam ten sernik masa wyszla dosc rzadka dalam sok z 3 pomaranczy ciasto zrobilam kruche wg przepisu jest przepyszne robilam juz wczesniej tarte z gruszkami z tej ksiazki i ciasteczka kruche ,natomiast czesc soku wsiakla mi w ciasto i bylo ono mokre co mi nie odpowiada i sernik byl dosc mocno wilgotny pieklam w 150 stopniach .Nastepnym razem zwieksze temperature ,w smaku pycha.Zdjecie nie bardzo mi wyszlo.

sernik4.jpg
 

Załączniki

  • sernik4.jpg
    sernik4.jpg
    310.6 KB · Wyświetleń: 1

vespertine

Member
Paź 17, 2007
133
0
0
Joanna @ 12 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=910285By nie naruszyć praw autorskich, wpiszę swoją wersję, a po oryginał odsyłam do książki.
Tu na trzeciej stronie jest jego zdjęcie:
http://www.amazon.de/gp/reader/3865286569/..._pt#reader-page
Nie wiedziałam, ze jest nowa ksiażka Roux, chyba sobię sprawię na prezent gwiazdkowy ;)

Kilka słów co do praw autorskich: mogłabyś co najwyżej naruszyć prawa autorskie autora zdjecia tego sernika, wklejając fotografię i przedstawiając ją jako Twoje dzieło. A co do przepisu na sernik, to cytując ścisle przepis z książki, nie naruszasz niczyich praw autorskich, zwłaszcza, ze podajesz autora. Z resztą co do do zasady przepisy w ogole nie są objęte prawem autorskim... Ale to już inna bajka.

icon_smile.gif


Wracając do sernika, to wydaje mi się fajnym pomysłem na swiateczny stół, pewnie za sprawą pomarańczowego akcentu.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,406
3,704
113
beata-74 @ 25 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=915024czesc soku wsiakla mi w ciasto i bylo ono mokre co mi nie odpowiada
Właśnie dlatego do serników wolę spód ciasteczkowy, zwłaszcza, że piekę je w środowisku pary wodnej.

Maraa @ 25 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=915096To prawda!
icon_mrgreen.gif
A zdjęcia nie będzie? Zjedli cały, zanim zdążyłaś wyciągnąć aparat?
icon_biggrin.gif

Wzmianka o serniku cytrynowym sprawiła, że właśnie wstawiłam go do piekarnika.
icon_biggrin.gif


vespertine @ 25 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=915112Zresztą co do do zasady przepisy w ogole nie są objęte prawem autorskim
Przepisy nie, ale forma ich podania już tak.
A do tego oprócz prawa istnieją też zasady moralne, przyzwoitość i zwykły szacunek dla autora, z którego pracy się korzysta.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Joanna @ 24 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=914527Alice, a dlaczego nie dodałaś skórki tylko sam sok ? Otarta skórka z czterech pomarańczy najzupełniej wystarczy do zaromatyzowania masy serowej i nadania jej kapitalnego, lekko wytrawnego posmaku, który jest moim zdaniem główną atrakcją tego ciasta.
Mój sernik miał strukturę niezwykle kremową, ale nie mażącą się. Dawał się bez problemu kroić na porcje.
Skórki ??????? Ale w przepisie nie było nic na temat skórki ! Tzn. chyba nie było wówczas gdy ten przepis pojawił sie po raz pierwszy, bo teraz jest. Sprawdzę jeszcze w domu w wydrukowanej wersji. Dwa razy sprawdzałam, czy nie dodać skórki bo jakoś tak mi było szkoda nie dodać, ale nic nie było..... No nie wiem, chyba że na oczy mi sie juz zupełnie rzuciło....
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,406
3,704
113
Zdecydowanie Ci się rzuciło....
Informacja o dodaniu skórki była od początku, zarówno w sposobie wykonania, jaki i w komentarzach dotyczących smaku. Dopisałam jedynie informację, że skórkę ścierałam tarką microplane.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,362
1,445
113
beata-74 @ 25 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=915024Nastepnym razem zwieksze temperature...
Zwróćcie uwagę na to, że w swojej książce M.Roux podaje temperatury pieczenia dla pieczenia z termoobiegiem. Przy pieczeniu tylko z grzaniem góra/dół trzeba ustawiać temperatury wyższe.
Wydaje mi się, że to jest ważna informacja i chociaż jest ona zaczerpnięta z książki, to pisząc o tym nikogo nie urażę.
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Maraa @ 24 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=914579Robiłam ten sernik w sobotę, masa nie wyszła mi tak lejąca jak piszecie. Może dlatego, że miałam małe pomarańcze i po ich wyciśnięciu było ok. pół szklanki soku. Uznałam, że taka ilość spokojnie wystarczy, bo przecież do sernika cytrynowego dodaje się tylko 1/4 szklanki soku, a i tak ma cudowny aromat, smak i konsystencję. Wydaje mi się, że i tak większe znaczenie ma tutaj dodatek skórki i wykończenie sernika marmoladą lub dżemem pomarańczowym.
Sernik po schłodzeniu kroił się doskonale, a w smaku to poezja...
lecker.gif
Znikał w błyskawicznym tempie, aż miło było patrzeć!
icon_smile.gif
A ja miałam tak z półtorej szklanki z 3 pomarańczy. Mąż rzetelnie wyciskał i soczyste, duże były ....
icon_mrgreen.gif

Wydawało mi sie też że ilości soku pomarańczowego z cytrynowym nie ma co porównywac bo ten drugi jest intensywniejszy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0