Sezamowe ciasteczka z tahini

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,517
113
Kupilam kiedys sporo tahini i po uzyciu kilka razy do hummusu i pasty baklazanowej skonczyly mi sie pomysly. Zaczelam szukac jakiegos fajnego prostego przepisu na wykorzystanie tahini - i znalazlam. Ciastka rozplywaja sie w ustach i sa bardzo proste w wykonaniu. Przepis pochodzi stad.

Skladniki:
- 1 i 1/4 szkl. maki
- 1/2 lyzeczki proszku do pieczenia
- 1/4 lyzeczki soli
- 110 g masla
- 1/2 szkl. cukru (ja uzywam brazowego)
- 1/2 szkl. tahini
- 1 lyzeczka ekstraktu z wanilii
- 1/3 szkl. sezamu

Zmiksowac maslo z cukrem na puszysta mase, dodac tahini i ekstrakt waniliowy. Nastepnie dodac make, proszek, sol i dokladnie zmiksowac. Na tym etapie mozna ciasto wlozyc do lodowki na godzine, ja zwykle tego nie robie, bo mi sie spieszy do ciastek
icon_mrgreen.gif
Formowac z ciasta male kulki, obtaczac w sezamie i ukladac na blaszcze wylozonej papierem do pieczenia, lekko splaszczyc reka. Piec ok. 15 min w piekarniku nagrzanym uprzednio do 175C.

 

Załączniki

  • DSC05731.JPG
    DSC05731.JPG
    231 KB · Wyświetleń: 0

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,654
113
Dziękuję za wpisanie przepisu! Może nawet dziś z niego skorzystam, bo ciasteczka wyglądają na bardzo smaczne.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,654
113
Upiekłam. Z przygodami, bo po ukulaniu ciasteczek okazało się, że dziwnym trafem zniknął sezam, choć dałabym głowę, że niedawno kupowałam nowe opakowanie. Jako, że w osiedlowych sklepach go nie było, pieczenie zostało odłożone do wieczora, bo wyjeżdżaliśmy na cały dzień na działkę.
Są bardzo smaczne, kruche i delikatne - po prostu rozpływaja ję w ustach. Na pewno do powtórki!
Wyszło mi 36 sztuk (dokładnie jedna pełna blacha).
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,517
113
Nie wiem, nie robilam tamtych. Te maja specyficzny smak dzieki dodatkowi tahini, poza tym nie maja w skladzie cynamonu ani jajka (moze torche inna konsystencja z powodu tego jajka i dodatku tahini?). Poza tym powinny byc dosc podobne
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,654
113
Intuicja Ci dobrze podpowiada!
icon_smile.gif

Z ciasteczkami Agusi łączy je posypka sezamowa, ale te mają intensywny smak chałwy i inną konsystencję.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,312
1,607
113
Zapomniałam napisać, że je piekłam i wyszły pyszne. Dodatkową zaletą jest szybkość wykonania.
 

Mihrunnisa

Member
Mar 30, 2009
219
0
0
Upiekłam pyszne ale mi minimalnie urosły w porównaniu z ciasteczkami Agusi i skorupka popękała, musiałam też poczekać ze zdejmowaniem z blachy bo potwornie kruchutkie wyszły mi. Do powtórki i tak
icon_smile.gif
.
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,517
113
Ciesze sie, ze do powtorki - znaczy, ze smmakowaly
icon_smile.gif


One sa bardzo kruche na poczatku, ale po kilku minutach juz mozna zdejmowac z blaszki.
 

Mihrunnisa

Member
Mar 30, 2009
219
0
0
Moja dzisiejsza produkcja właśnie godzinę temu skończyłam
icon_smile.gif
. Moja mama która jest miłośniczką chałwy poprosiła żebym upiekła to zrobiłam podwójną porcję tu już zjedzone 5 ciastem reszta dla mamy
icon_smile.gif
.
88_004.JPG

Aniutko i tu prośba do Ciebie jeśli znasz jakieś jeszcze przepisy na słodycze z sezamem i tahini to będę wdzięczna tzn moja mama :D. Sernik z chałwą już mam na liście. Pozdrawiam
 

Załączniki

  • 88_004.JPG
    88_004.JPG
    113.6 KB · Wyświetleń: 16

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,517
113
Smakowaly?
icon_mrgreen.gif

Poki co nic innego z tahini nie przychodzi mi do glowy, ale jesli znajde to na pewno wpisze!
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: