Śliwki w occie

alik

Member
Cze 15, 2005
293
0
0
1 kg śliwek bez pestek /węgierki/
0,5 kg cukru

zalewa:
1 szklanka octu 10
1 szklanka wody
goździki

Składniki zalewy zagotować, gorącą zalać śliwki i pozostawić na pół dnia. Następnie odlać ocet, śliwki układać w słoikach, przesypując każdą warstwę cukrem, zamknąć /nie trzeba pasteryzować/.
Odlany ze śliwek ocet zlać do butelek - też do wykorzystania w przyszłości w kuchni zamiast octu zwykłego / np.do sałatek, zakwaszenia barszczu czerwonego/.

Uwagi dodatkowe:
Ja zalewam śliwki octem przeważnie wieczorem i pozostawiam na noc.
Ocet tylko odlać, czyli nie osuszać śliwek całkowicie.
W trakcie przechowywania cukier się rozpuści i wytworzy się swego rodzaju zalewa.
Śliwki są jędrne, dość twarde i smaczne,

Przepis ten dostałam kiedyś od mamy mojej przyjaciółki i stosuję go od wielu lat.
Sliweczki te są pyszne m.in.do śledzi, które przyrządzam /śledzie, śliwki, cebula czerwona, majonez/.
 

Limonka

Member
Wrz 20, 2004
1,074
0
0
Smacznie brzmi
icon_smile.gif
Spróbuję, bo nie znoszę pasteryzowania, poza tym wtedy śliwki mi miękną i rozgotowują się .
 

alik

Member
Cze 15, 2005
293
0
0
Jak postoją trochę nie będą za kwaśne /to się musi "przegryżć"/, weż też pod uwagę, że nie są pasteryzowane a trzymają się nawet 2 lata.
 

Bazylka

Member
Wrz 24, 2004
910
0
0
icon_smile.gif

Kupiłam śliwki i zrobiłam :!:
Czekam teraz aż będę je mogła użyć do sałatki śledziowej :!:
 

Ire_ko

Member
Lis 17, 2004
36
0
6
Też zrobiłam. Cukier już się rozpuścił i faktycznie śliwki są w zalewie.
Alik, czy jest tu gdzieś przepis na tę sałatkę śledziową? Pozdrawiam.
 

Bazylka

Member
Wrz 24, 2004
910
0
0
1 kg śliwek bez pestek /węgierki/
...
Odlany ze śliwek ocet zlać do butelek - też do wykorzystania w przyszłości w kuchni zamiast octu zwykłego / np.do sałatek, zakwaszenia barszczu czerwonego/.
...
Na tym odlanym occie zrobiłam paprykę z miodem HIhihiii(ale bez miodu), czerwoną bo ocet był śliwkowy).
 

Bazylka

Member
Wrz 24, 2004
910
0
0
icon_smile.gif

Dzisiaj otworzyłam śliweczki i sa wspaniałe, będzie bardzo dobra sałatka śledziowa, już zrobiona. Bardzo praktyczny sposób robienia śliwek w occie, będę go wykorzystywała co rok. DZięki, Alik.
 

Ire_ko

Member
Lis 17, 2004
36
0
6
A ja podałam śliwki jako przystawkę. Sa pyszne, jędrne, słodkokwaśne w sam raz. Nie doczekały sałatki śledziowej - resztę mąż wyjadł ze słoika.
 

alik

Member
Cze 15, 2005
293
0
0
Cieszę się, że przepis Wam "podszedł". Najważniejsze, że prosty w wykonaniu, śliwki już bez pestek i stoją, że ho ho. Ja w tym roku tzn. już teraz to w ubiegłym roku nie miałam śliwek na działce, ale zapasy mam w piwnicy z 2004r. i są tak samo wspaniałe.
 

ela-c

Member
Cze 10, 2005
2,075
0
0
czy te śliwki zamiast drylowac, można podzielic na pół i wyjąc pestkę (nie mam drylownicy ani spinek itp, których niektórzy używają do drylowania).
Odpiszcie szybko, bo dzisiaj wieczorem chcę je zalac.
 

alik

Member
Cze 15, 2005
293
0
0
no właśnie....może być niespodzianka później...poza tym z pestką problem przy konsumpcji...a ponadto, usuwanie pestek idzie szybko - przejeżdżam z jednej strony śliwki nożykiem czyli tnę ją na pół, wyciągam pestkę i już...
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ja jestem ciekawa jak te sliwki wygladaja, bo to bardzo miekki owoc.
W salatce to nie ma znaczenia, ale jak chce sie podac do wedlin czy pasztetu to lepsze cale.
Wczoraj robilam marynowane w calosci. Uwielbiam je.
Tylko trzeba bardzo uwazac, bo sztuka jest zrobic tak, zeby nie popekaly.
 

inula

Member
Lis 4, 2008
2,087
0
0
Przymieszam się do tych śliweczek
icon_smile.gif

Czy macie dla mnie jakieś rady? Muszę na coś szczególnie uważać? Np. czy śliwki muszą być z tych twardszych, a te miękciejsze to odpadają?