Tikki ziemniaczano-kapuściane

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,806
518
113
Zródło

Placki ziemniaczano-kapuściane

Urzekający zapach przypraw staje się bogatszy, smak bardziej wyrazisty i wydaje się, że wszystkie skarby świata są pod Twoimi stopami.


2 łyżeczki przyprawy „garam masala”
1 łyżeczka mielonej kolendry
½ łyżeczki ostrej papryki w proszku
4 duże ziemniaki
200-250 g czerwonej kapusty
3 ząbki czosnku
½ ostrej papryki
1 czerwona cebula
2-3 łyżki skrobi ziemniaczanej
Sól, pieprz
Masło ghee do smażenia
Natka kolendry i sok cytrynowy do podania

Cebulę posiekaj w drobną kostkę i podsmaż na maśle ghee aż zmięknie. Dodaj garam masalę, mieloną kolendrę, paprykę i smaż jeszcze przez 1-2 minuty.
Kapustę zetrzyj na tarce z grubymi oczkami. Pokrój w bardzo drobną kostkę papryczkę chili. Rozdrobnij czosnek w dowolny sposób – można tarkować, kroić lub miażdżyć.
Dokładnie umyj ziemniaki i ugotuj w łupinach. Dokładnie osusz i utłucz, lekko przestudź. Dodaj smażoną cebulę, tarkowaną kapustę, papryczkę chili, czosnek. Wszystko wymieszaj. Dodaj skrobię ziemniaczaną, dopraw solą i pieprzem.

Zrób nieduże placuszki, usmaż je na patelni z 1-2 łyżkami masła ghee (4-5 minut), następnie wstaw do piekarnika nagrzanego do 170°C i dokończ pieczenie (10 minut) albo smaż je w patelni przez 6-8 min. Z każdej strony na niedużym ogniu.

Podawaj z rajtą, natką kolendry, skropione sokiem cytrynowym.

*Autorka dodaje proszek z mango. Nie miałam, dodałam mieszanke curry z mango. Ale nie wiem, czy to płynęło na smak, bo nie poczułam, dlatego nie wspominam:))))


Rajta

1 łyżeczka kuminu czyli kminu rzymskiego
1 łyżeczka ziaren czarnej gorczycy
½ łyżeczki ostrej papryki w proszku
2 łyżki oleju
2 krótkie ogórki
5-6 pomidorków koktajlowych
Kilka gałązek mięty
500 ml jogurtu naturalnego
Szczypta soli
Czarny pieprz

Rozgrzej olej na patelni i dodaj przyprawy. Po ustawieniu małego ognia podgrzewaj je, aż zacznie pachnieć przyprawami.
Pokrój ogórki i pomidorki w drobną kosteczkę.
Włóż ogórki i pomidory do miski, zalej jogurtem. Do jogurtu wlej kminek z olejem, wymieszaj, dopraw solą i pieprzem. Włóż posiekane listki mięty i odstaw na 10-15 minut.
Rajtę można jeść samą lub korzystać jako sos do placków warzywnych lub innych dań.20220116_144620.jpg
 
Ostatnia edycja:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Jak dostanę zieloną, to dam jedną i drugą. Jak nie - to tylko ziarno, zmielone.
 
  • Like
Reakcje: Elka

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Piękne, ostatnio mój organizm domaga się kapusty w każdej postaci. Czerwoną uwielbiam. Właśnie jestem na kwarantannie, ale do sklepu mogę wyjść, więc wiem czym ręce zajmę w dniu jutrzejszym.
 
  • Like
Reakcje: Elka

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Zrobiłam i nie mogliśmy przestać jeść. To są właśnie nasze smaki. Mam właściwie cały czas czerwoną kapustę w lodowce, więc znowu w niedalekiej przyszłości zrobię.
 
  • Love
Reakcje: Elka