Torcik serowy

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
Piekłam dziś znowu ten sernik w wersji pasiastej (na wyraźne życzenie syna ), tym razem - z twarogu sernikowego z Piątnicy.
Nie zapomniałam tym razem o posmarowaniu masłem tortownicy, dzięki czemu sernik nie przykleił sie do boków.
Najbardziej mnie zachwyca w tym serniku powtarzalność - za każdym razem wychodzi wspaniały...
Zauważyłam też, że przechowywany w zamkniętym pojemniku w lodówce nie traci, ale wręcz zyskuje na smaku. Nawet na czwarty dzień jest pyszny i wilgotny. Do piątego już z reguły nie ma szans dotrwać...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Piekłam wczoraj wieczorem w wersji zebrowej.Zapomniałam kupić mascarpone więc użyłam 2 wiaderka serka Delfiko waniliowego.W trakcie okazało się że nie mam tortownicy 28 cm!Skandal! :lol: Użyłam więc 26 cm teflonowej.
Nie dodawałam do masy mleka bo była dość rzadka.Powinnam zmniejszyć ilość cukru bo ten serek jest słodki i w rezultacie sernik wyszedł ciut za słodki.Poza tym pasy niestety nie wyszły równe w przekroju :cry: ale wiem dlaczego-nasz stary dom dawno temu osiadł nieco bardziej na jedną stronę więc masa rozchodziła się w tortownicy oczywiście nierówno,bardziej na jedną stronę spływała i obracałam tortownicę co i rusz w stronę przeciwną i paski były takie pofalowane :lol:
Zdjęcia nie mam bo raz że nie miałam czym zrobić a dwa że sernik zniknął z szybkością błyskawicy i niestety nie dowiem się nawet jak smakuje na drugi dzień nie mówiąc o czwartym :lol:
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
W oryginalnym przepisie używa się tortownicy o średnicy 26 cm, ale mnie jakoś bardziej pasuje 28-centymetrowa. Muszę kiedyś spróbować zrobić w tej mniejszej i porównać. Cieszę się, że sernik smakował mimo niewłaściwego serka.
A faliste zebry chyba się częściej przytrafiają w naturze niż "pod sznurek"...
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Sernik smakował bardzo chociaż w sumie to bardziej takie ciasto serowe jednak,nie sernik typowy.
Myślę że w większej tortownicy ciasto ma więcej miejsca na równiejsze rozłożenie pasów,może tu wysokość była za duża i też przez to pasy były pofalowane?Ale faktem jest że sernik był jak prawdziwa zebra :lol:
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
Ten torcik staje się dużo bardziej sernikowy i kremowy po jednej przynajmniej nocy w lodówce. Zresztą przeczytałam ostatnio, że każdy sernik powinien dojrzewać w lodówce przed spożyciem...
Spróbuj go zrobić w wersji oryginalnej, bez pasków. Jest zupełnie inny...
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Zachecona obrazkami zebry i nie tylko ;) jeszcze raz czytam dokladnie przepis (z mascapone u mnie jest problem wiec wstepnie odpuscilam przepisik), a tu sie okazuje, ze moge inne serki. Czyli takie wiaderka gotowe do serniczka tez ?
A przy okazji... jak rozpoznac, ze twarog jest 9% ? Na kazdym opakowaniu pisza ? Moze to glupie pytanie, ale ja tylko czytam dty waznosci. :mrgreen:
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
Tak wygląda pieczona wczoraj zebra z twarogu sernikowego Piątnicy po nocnym pobycie w lodówce.
Jest zdecydowanie najsmaczniejsza, jaką piekłam - śmietankowo -kremowa, ale delikatna i bardziej sernikowa niż poprzednia.





Na każdym opakowaniu sera jest podana zawartość tłuszczu - albo w gramach, albo w procentach.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Joasiu :shock: :shock: :shock: ślinotok...
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
O rety, zaraz umre, ale cudny ten sernik.. No kiedy i ja go w koncu zrobie :x Nie mam na razie mascarpone, ale i tak wiem, ze z moimi manualnymi talentami, takie piekne pasy to mi nie wyjda, oj nie!
 

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
Joasiu nie masz serca .... Mmmmmm jak to ślicznie wygląda
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Upiekłam wczoraj ten sernik znowu ale w wersji podstawowej-z mascarpone z Piątnicy(chociaż się zarzekałam że go więcej nie kupię ale innego nie było ;) )i z twarogu sernikowego z Krasnegostawu takiego:

twarog_39.jpg


Jak ostygł to położyłam na wierzch truskawki i zalałam dwiema galaretkami malinowymi.Stał do dzisiaj w lodówce.I powiem jedno-to jest przepyszne!Sernik jest bardzo sernikowy ale jest lekki,piankowy i kremowy,a w połączeniu z truskawkami i galaretką jest idealny wręcz
Piekłam go tym razem w tortownicy 32 cm i wyszedł niższy niż ostatnio ale równy jak stół,nic nie opadł.Żałujcie że nie mam aparatu :twisted: ;)
I jeszcze co do tłuszczu w twarogu.Ilość tłuszczu podawana jest zazwyczaj w gramach na 100g wyrobu gotowego i w gramach na 100g suchej masy twarogowej.I o którą możliwość chodzi w tym przepisie w takim razie?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
I jeszcze co do tłuszczu w twarogu.Ilość tłuszczu podawana jest zazwyczaj w gramach na 100g wyrobu gotowego i w gramach na 100g suchej masy twarogowej.I o którą możliwość chodzi w tym przepisie w takim razie?
Cieszę się, że sernik przypadł Ci do gustu. Moi goście też go dziś chwalili. Połączenie z truskawkami i malinami uważam za bardzo udane i warte naśladowania!
Wydaje mi się, że ilość tłuszczu w twarogu nie ma większego znaczenia. Piekłam go już kilkarotnie,za każdym razem w innej wersji ( od chudej do stosunkowo tłustej) i każda była bardzo dobra.
Sernik z Krasnegostawu znam i często wykorzystuję do wypieków. Polecam też twaróg z Piątnicy - bardzo udany wyrób.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
kurcze blade, a ja sama nie wiem... czy on nie jest za bardzo ciastowy... bo wygląda pięknie, ale jak tak sięprzyglądam, to wlasnie ciastowo te dziurki wyglądają...
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Małgosia,o ile ten zebrowy smakował bardzo ciastowo to ten w wersji podstawowej jest jak sernik.Ja dawalam tym razem bardzo płaskie łyżki mąki i tak strasznie dużo jej nie wyszło-sernik nie jest twardy wcale.Myślę że dużo daje to zapieczenie w 250 stopniach,a potem długie pieczenie w niskiej przecież temperaturze.Wczoraj szukałam przepisu na sernik nowojorski i znalazłam taki z podobną procedurą pieczenia: http://www.cookingforengineers.com/article.php?id=89 ale bez mąki zupełnie,i chyba będzie następny w kolejce do upieczenia tylko muszę polski ser dopasować do tego ich cream cheese
 

Nesia

Member
Cze 22, 2005
640
1
16
I ja skusilam sie na to cudo w w wersji oryginalnej :mrgreen: ...rzeczywiscie przepyszny sernik, taki super wywazony, i puszysty i wilgotny- no niebo w gebie :mrgreen: :mrgreen: ....moj troche opadl, ale to pewnie wina ciekawosci, ktora to kazala mi zajrzec do ciasta w czasie pieczenia :twisted:

Przepis zapisany, na pewno bedzie jeszcze nie raz wykorzystany :blume2:
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
kurcze blade, a ja sama nie wiem... czy on nie jest za bardzo ciastowy... bo wygląda pięknie, ale jak tak sięprzyglądam, to wlasnie ciastowo te dziurki wyglądają...
Dziurki w serniku pochodzą z dobrze ubitej z cukrem piany.
Zawsze ubijam białka ręcznie, na koniec daję porcjami cukier kryształ i ubijam całą masę do jego rozpuszczenia. A potem delikatnie mieszam z masą serową.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
I ja skusilam sie na to cudo w w wersji oryginalnej ...rzeczywiscie przepyszny sernik, taki super wywazony, i puszysty i wilgotny- no niebo w gebie  
icon_mrgreen.gif
....moj troche opadl, ale to pewnie wina ciekawosci, ktora to kazala mi zajrzec do ciasta w czasie pieczenia :twisted:  
Ciesze się, że sernik smakował. Mnie rónież ujęła w nim wspaniała, puszysto - wilgotna i leciutka zarazem, piankowa konsystencja. A "opadalność" to niestety przyrodzona cecha serników, którą trzeba polubić tak samo, jak same serniki...
icon_wink.gif
Ten na szczęście opada niewiele i równomiernie, a nie jak wiele innych - jedynie w środku.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Upiekłam tym razem wersję pasiastą. Również był smaczny, ale mniej sernikowy, jakoś to kakao zmienia smak na bardziej mdły (jak dla mnie). Będę sie trzymać wersji klasycznej, bo to mój sernikowy nr 1.
Pianę ubijam mechanicznie :oops: - zawsze i do wszystkiego, na co moja mama patrzy ze zgrozą.

Mysle, że ważny jest - oprócz procedury pieczenia - fakt, że białka sa ubite z cukrem i piana jest trwalsza.

Małgosimi, upiecz ten sernik, bo jest chyba taki, jakiego kiedys poszukiwałaś - niezbyt ciężki, wilgotny i puszysty. Normalnie sie ugina jak chleb i wraca do poprzedniego kształtu :shock:
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
PYCHOTA!! Zrobilam dzisiaj i nie wiem, czy moge jeszcze pisac, ze robilam wg tego przepisu, bo po pierwsze nie dalam mascarpone, nie moglam sie juz doczekac wyprobowania tego serka, a do duzego sklepu ostatnio mi nie po drodze. Zrobilam wiec z 2 kostek twarogu tlustego z Lidla i 2 smietankowego, potraktowalam je troszke zyrafa, zeby nie bylo grudek. Dalam cukier domowy z wanilia i zapomnialam dac mleka. :oops: Dopiero jak sernik siedzial w piecu zobaczylam w przepisie mleko. Taka traba ze mnie, ale ta pogoda duszna mnie dobija.
Reszta zgodnie z przepisem, gazety wbrew moim obawom trzymaly sie na szczescie ladnie blachy. Serniczek piekl sie godzine co do minuty. Lekko opadl po bokach, ale minimalnie, wlasciwie to niewidocznie.
Nie jest taki puchaty jak wyglada na Waszych zdjecia, ale dziureczki ma. Jest delikatny i pyszny po prostu. No i wilgotny. Teraz chyba kazdy sernik bede robic z tymi gazetami
icon_wink.gif


Zdjecia niestety nie dam, bo malzonek wyjechal z aparatem
icon_sad.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
Upiekłam tym razem wersję pasiastą. Również był smaczny, ale mniej sernikowy
Zauważyłam, że "sernikowość" zebry w dużym stopniu zależy od tłustości sera i czasu leżakowania sernika w lodówce. Z tłustszym serem ( z Piątnicy) zebra mi wyszła od początku absolutnie sernikowa, z chudym, 3% z Lidla - sernikowość zwiększała się w miarę pobytu ciasta w lodówce.