Tort Napoleon

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Z tego ciasta wlasnie zrobilam spod pod mazurek - ciasto jest wystarczajaco kruche, malo slodkie, można cienki placek zrobic....
Cud miód malina.
Rożnice w kolorze placków daja swietny efekt wizualny jak sie kroi ciasto, wiec moze nalezy piec chwilami ciemniejsze blaty?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Spod pod mazurek - czemu nie. Myslalam nawet, ze na Tort Dobosz rowniez nadalyby sie.

I zgadzam sie, placki w roznych kolorach zdecydowanie nadaja ciastu charakteru.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Wielkanoc nadchodzi wielkimi krokami. Ciasto na napoleona czas upiec! Ide piec.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Nadchodzi. Mysle, ze moje bede piekla za tydzien. Chcialam w najblizszy weekend, ale jest juz zajety. W tym roku pare warstw bedzie z przetarta zurawina, wg pomyslu Elki. Dam znac.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Elka @ 11 Apr 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1516543Weerko, to ten od qd jest mokry - skladany w formie i zalewany kremem. Ja robie blaty z polfrancuskiego ciasta i skladam jako zwykly tort. Chociaz ostatnio warstw tez bylo 14 - Ania zazyczyla sobie na urodziny
icon_smile.gif


Napoleony wszystkie sa bardzo smaczne
icon_smile.gif
Elka @ 11 Apr 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1516565qd, o, wlasnie o to chodzi
icon_smile.gif
tylko ze u nas bez jablek robi sie, ale z zurawina. napoleony

zaluje, ze swego ostatniego nie upamietnilam :D
Elka, pół dnia przeglądam te napoleony z Twojego linka
icon_mrgreen.gif
I widzę, że sporo masła w większości przepisów jest, a efekt jednak inny niż w tym przepisie. Ten kiedyś wypróbowałam i blaty wyszły takie raczej suche i postne, jeśli można to tak określić, ciasto ostatecznie też było dla mnie za suche, nie wiem, może za mało kremu było, albo jakiś błąd zrobiłam. Zastanawiam się więc nad tym przepisem: http://taip-norejau.blogspot.com/2012/04/t...napoleonas.html Ilość masła jeszcze względna
icon_wink.gif
ale to chyba będzie właśnie ten suchy napoleon
gruebel_2.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Wyciągam, zaraz zagniote ciasto i będę blaty piec. I spody pod mazurki:)
Wielkanoc nadchodzi!
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Swietnie, ze wyciagnelas! Juz moj maz sie dopytywal czy aby na pewno bedzie Napoleon? Juz mialam mowic "zadnych napoleonow", ale potem pomyslalam, ze pozmieniam to i owo w przepisie, i zrobie.

Najchetniej uzylabym maki kokosowej do pieczenia blatow, musze pocwiczyc w tym tygodniu. Jesli sie okaze, ze zupelnie sie nie nada to wezme orkiszowa.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
tatter @ 7 Mar 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1605715Swietnie, ze wyciagnelas! Juz moj maz sie dopytywal czy aby na pewno bedzie Napoleon? Juz mialam mowic "zadnych napoleonow", ale potem pomyslalam, ze pozmieniam to i owo w przepisie, i zrobie.

Najchetniej uzylabym maki kokosowej do pieczenia blatow, musze pocwiczyc w tym tygodniu. Jesli sie okaze, ze zupelnie sie nie nada to wezme orkiszowa.
Ogromnie ciekawa jestem Twoich wariacji na temat napoleona A mąka kokosowa to z wiórków czy jakoś inaczej? Bo dotychczas sie nie spotkalam z czymś takim.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
nie, nie z wiorkow. Kupuje make, moja ulubiona to Nutiva Organic Coconut Flour, otrzymywana z suszonego miazszu kokosowego.

I sama jestem ciekawa tych eksperymnetow
icon_wink.gif
Dam znac.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
qd, nie widze pwoodu dla ktorego nie moglabys zrobic maki z wiorkow kokosowych. Jedna rzeczy tylko - taka domowa maka z wiorkow bedzie zawierac wiecej tluszczow i w przepisach na ciasta szczegolnie trzeba wziac pod uwage, ze nie wchlonie plynow tak jak surowa maka gotowa.

Napisz, jesli skusisz sie na jej zrobienie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Dotychczasowe doswiadczenie z mieleniem wiórków były nie teges, masa kleila się do noża w młynku, wychodziła raczej pasta niż mąka. Podejrzewam, że mąka przemyslowa jest robiona z odpadu po ekstrakcji tluszczu kokosowego i stąd inne zachowanie.
Nic to, za czas jakiś popatrzę w enerdowie w dużym markecie na półkach "zdrowych", może tam będzie w cenie sklaniającej mnie do zakupu i wypróbowania.

Edit: http://www.bulkpowders.at/kokosmehl-aut.html no 5euro zaryzykuje nawet za 500 g do eksperymentów
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Maka jest robiona ze swiezej masy kokosowej, jak extra vigrin.

Wlasnie upieklam placek marchewkowy z maka kokosowa - rezultat imo genialny - ciasto jest zadziwiajaco lekkie, wilgotne, aromatyczne. W smaku niebianskie. Zaraz wpisze przepis. W zwiazku z tym jestem pelna optymizmu co do plackow na twoj napoleon, qd.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
tatter @ 7 Mar 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1605721qd, nie widze pwoodu dla ktorego nie moglabys zrobic maki z wiorkow kokosowych. Jedna rzeczy tylko - taka domowa maka z wiorkow bedzie zawierac wiecej tluszczow i w przepisach na ciasta szczegolnie trzeba wziac pod uwage, ze nie wchlonie plynow tak jak surowa maka gotowa.

Napisz, jesli skusisz sie na jej zrobienie.
mąkę z wiórków można zrobić, najlepiej najpierw zrobić mleko ,a potem ta miazgę wysuszyć i zmielić , będzie taka sama jak ta ze sklepu
icon_mrgreen.gif
sprawdzone
U mnie na prowincji w sklepach Społem jest ta mąka kokosowa (ekologiczna) w kilku producentów, jedna jest szara , inne białe , ceny zawsze duże
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Margot @ 7 Mar 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1605731mąkę z wiórków można zrobić, najlepiej najpierw zrobić mleko ,a potem ta miazgę wysuszyć i zmielić , będzie taka sama jak ta ze sklepu
icon_mrgreen.gif
sprawdzone
U mnie na prowincji w sklepach Społem jest ta mąka kokosowa (ekologiczna) w kilku producentów, jedna jest szara , inne białe , ceny zawsze duże
O widzisz, wiorki - mleko - potem mączka. Ja suszyłam wiórki do lekkiego skarmelizowania i zużywalam do panierki. Nie wpadlam na pomysl zmielenia.
Dzieki Margot
anbetung.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
qd @ 7 Mar 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1605742O widzisz, wiorki - mleko - potem mączka. Ja suszyłam wiórki do lekkiego skarmelizowania i zużywalam do panierki. Nie wpadlam na pomysl zmielenia.
Dzieki Margot
anbetung.gif
chodzi żeby się tłuszczu pozbyć , przed mieleniem musi być wysuszona , choć ja same wiórki przed zrobieniem mleka miele najpierw w młynku do kawy , potem robię mleko , to co zostanie (mocno wyciśnięte)albo używam do kaszy na śniadanie ,albo suszę na papierze do pieczenia położonym na blaszce do pieczenia ,a ta na kaloryferze, latem jak jest upał schnie samo , trzeba przemieszać , bo przywiera ,a przemieszanie tez napowietrza i schnie szybciej
Suchutkie jeszcze raz miele w młynku do kawy
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
I to był bodaj ostatni napoleon u nas w domu. Córka nabawiła się alergii na jajka, ja rozwiodłam się z cukrem, J nigdy nie był szczególnym fanem tego ciasta, a syn nie jest słodyczowo wybredny i zje cokolwiek pojawi się na stole. Pojawią się mazurki, dramatu nie będzie.
Wesołych Świąt!
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
A mi się marzy ten tort, bo bardzo mi smakował, ale, że teraz dla samej ciężko się zebrać i torty robić to wersja wegańska mi się marzy. Miałam próbować, ale jakoś nie mam odwagi

p.s jeszcze ten ormiański z GP z gazety(zamknęli niestety, a tam tyle było dobra) co tu ktoś wstawił wieki temu jakby tak na wegański przerobić

;)
 
Ostatnia edycja: