Tortilla Twister - Kido*

Paź 14, 2008
3
0
0
A ja mam pytanie.
No bo w przepisie pisze że mam przykryć usmażone tortille żeby nie wystygły a później wsadzić do lodówki.
To po co je przykrywać jak w lodówce i tak wystygną..?
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Nie chodzi tu o stygnięcie
icon_smile.gif
Przykryte tortille nie wyschną, nie staną się chrupkie. Muszą zachować wilgoć, inaczej nie da się w nie niczego zawinąć.
 

paulicza

Member
Maj 5, 2009
134
0
0
Ja tu chyba zwariuje, tyle pysznych przepisów, ale ten do wypróbowania dopiero po weekendzie
lecker.gif
A apropos problemu z mąką. Mnie też zawsze wszystko za rzadkie wychodzi
gruebel_2.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Z tego co pamietam moje sie nie kleiło.
Może wiecej mąki musisz dodać
gruebel_2.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Aga - hmmm... ja z tym ciastem nie miałam nigdy problemów. Zaraz spróbujemy coś zaradzić
icon_smile.gif
- co do wody, ja biorę ciepłą dość, ale oczywiście nie taka , by parzyła ręce. Myślę, że powinno pomóc podsypanie większej ilości mąki. Z makami bywa różnie i czasem trzeba użyć większej ilości, niż w przepisie. Co do samego ciasta, dzielę je na placki , wałkuję i smażę od razu, nie daję mu odpoczywać. Może spróbuj je na 10 min odstawić? Ale najprędzej moim zdaniem pomoże mąka. Hmmm... szkoda, że Ci się kleiło, bo z moich doświadczeń wynika, że to na prawdę miłe w obróbce ciasto, nie miałam nigdy z nim jakichś problemów. Trzymam kciuki, by się udało!
icon_smile.gif
:*
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
icon_sad.gif
ujjj... no nie wiem, ja bym po prostu mąkę "do skutku " dawała...

czy kamień - chyba nie...
gruebel_2.gif
one i tak nie polegają na tym, żeby były puszyste.

Serio, to jest dość proste ( w znaczeniu mało-składnikowe) ciasto, tu wiele skopać nie można. Substancje, którymi operujemy to przecież mąka i woda. Jest jeszcze tłuszcz w postaci smalcu, ale tłuszcz tylko pomaga w spojeniu.

Zaraz!! a nie zmniejszyłaś czasem ilości smalcu?
fiesgrins.gif
Proszę się tu przyznać...!
icon_wink.gif


Zwiększenie ilości smalcu w niczym nie zaszkodzi, ciasto będzie po prostu tłuściejsze - i maki trzeba będzie dać więcej, natomiast zmniejszenie może pogorszyć jego możliwość do spojenia się. ( mam na myśli scalenie, nie upojenie alkoholowe
icon_smile.gif
).

Jeśli ze smalcem OK było, to na prawdę sypała bym mąkę.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Kurczę
icon_sad.gif
... wiem! zmniejsz ilość wody i próbuj z połowy albo wręcz z 1/3 porcji: jak Ci wyjdzie - a wierzę, że wyjdzie) - zwiększysz sobie proporcje i będzie OK
icon_smile.gif
 

aga-a

Member
Wrz 3, 2005
1,122
0
0
nie, nie zmniejszyłam, serio! jeśli tak to nie świadomie, jak miałam prostokątną kostkę to odmierzyłam 1cm i odcięłam taki plaster
na mąkę nie zarobię ;)
wściekłąm sie niesamowicie, bo usmażyłam wczoraj mięso, pokroiłam warzywa,z robiłam sos i wzięłam się z placki by zjeść je ciepłe, a tu klops
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
generalnie - ciasto mam być dość "suche" w dotyku, tzn. nie kleić się do rąk ani do lady. Robiłaś kiedyś ciasto na kluski, na makaron? Jak się wałkuje placki, a potem je tnie w paski i kroi na małe kluski makaronowe. To ma być mniej więcej takie. Rozwałkowujesz placek i przenosisz go na patelnię. W dotyku jak letni, usmażony naleśnik, miękki. Albo surowy placek makaronowy właśnie. Nie potrafię tego lepiej opisać...
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Specjalnie dla Agi-aa relacja step-by-step z procesu przygotowywania. Już wiem, co tu jest trudne: robienie tortilli z lustrzanką dyndającą na szyi jest trudne
icon_wink.gif


Ja nalewam do miski szklankę mocno ciepłej wody.
Rozpuszczam w tym szszszmalec i dodaję sól i łyżeczkę proszku do pieczenia.
Potem dodaję tyle mąki, by uzyskać elastyczne ciasto, które nie klei się do rąk ani do miski. Jeśli się klei - dodaję mąki.

Potem dzielę na kulki. Potem, podsypując maka, wałkuję. Potem siup! na patelnię. Jak się zaczynają na stronie A. robić pęcherzyki, a na stornie B. - brązowe plamki - przekładam na druga stronę.
A potem na duży talerz, i przykrywam dużą pokrywką od patelni, żeby nie wysychały. I po robocie
icon_biggrin.gif


tortille.jpg
 

Załączniki

  • tortille.jpg
    tortille.jpg
    70.7 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
Mała Mi świetna foto - relacja
daumen.gif


To ciasto rzeczywiście wygląda na proste:) A dzięki Tobie Mi widać jak wszystko powinno wyglądać
icon_smile.gif
Może i ja spróbuję
icon_smile.gif
 

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Zrobiłam wczoraj !!! Pychota !!! Wprawdzie pierwsza porcja nie za bardzo mi wyszła.... ale następne wałkowałam cieniej i wyszły wspaniałe, nie łamią się i bardzo smakowały całej rodzince
lecker.gif
 

plastikman

Member
Lip 2, 2009
2
0
0
Deanne @ 1 Aug 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=733479jestem totalnym antytalentem jezeli chodzi o jakiekolwiek potrawy z dodatkiem maki.. potrafie zepsuc doslownie wszystko!

robilam ta tortille bez przekonania, na probe i musze przyznac, ze albo zaczynam sie wyrabiac albo to jest jakis magiczny przepis:p (mam nadzieje, ze bardziej to pierwsze;) 

ten przepis jest naprawde swietny! dziekuje autorce i polecam wszystkim!!!!
icon_smile.gif
No bo to jest prawdziwa magia, wymyslili ją czarnoksiężnicy z krainy mexicos costam.
 

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
pierwszy raz probowalam tortilli, nie dawalam margaryny ani smalcu, tylko olej.
zrobilam fajita + dip guacamole, moze bedzie fotencja
icon_razz.gif


dzieki za przepis
icon_smile.gif
)
 

ania-magda

Member
Gru 30, 2009
347
0
0
Robiłam dzisiaj tortillę i... jestem zachwycona
icon_smile.gif
Nie tylko ja, ale moi rodzice również (szczególnie zadowoliło mnie to u mamy, wcześniej tortillę, ze sklepowych placków, miałam max. raz na rok
icon_mrgreen.gif
) - smakowało nam bardziej niż te ze sklepu. Placki, trochę inaczej niż w przepisie
dump.gif
, rozwałkowałam cieniej niż 3-4mm, bo na około 1mm. I mam wrażenie, że to nawet lepiej, bo można bardziej je poskładać. Moja mała uwaga: placki jest lepiej smażyć krócej, niż dłużej, kładziemy je na całkowicie rozgrzaną patelnię, a przewracamy, jak zobaczymy pierwsze bąbelki - im dłużej się smaży, tym, niestety, są twardsze i ciężej je później kroić/gryźć. Swoje tortille robiłam z podsmażonymi kawałkami kurczaka w przyprawach (papryka, sól, maggi itp.), sałatką (sałata lodowa, pomidor, cebula, papryka) i sosem czosnkowym (jogurt naturalny, 2 łyżki majonezu, 2 ząbki czosnku, sól, pieprz, papryka, trochę cukru). Wyszły znakomite! A zdjęcia mam tylko z etapu smażenia, bo później nie miałam kiedy robić, bo wszyscy głodni
icon_wink.gif


 

Załączniki

  • tortilla.jpg
    tortilla.jpg
    104.1 KB · Wyświetleń: 0
  • tortilla2.jpg
    tortilla2.jpg
    102.1 KB · Wyświetleń: 0