Waniliowe ciasteczka z morelami i kokosem

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,651
2,950
113
Nie powinnam zabierać głosu, bo ani nie znam ciasteczek, ani dawno nie miałam z takimi maluchami do czynienia, ale tak sobie myślę, że skład ciasteczek może jeszcze nie być odpowiedni dla młodego żołądeczka, bo sporo tam błonnika i rozwalniających moreli. Jesli są do chrupania, to mogą przeciążać te nieliczne ząbki, nie wspierane przez sąsiednie.
Może to zbytek ostrożności, ale może warto rozważyć? :)
 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,291
263
83
Nie powinnam zabierać głosu, bo ani nie znam ciasteczek, ani dawno nie miałam z takimi maluchami do czynienia, ale tak sobie myślę, że skład ciasteczek może jeszcze nie być odpowiedni dla młodego żołądeczka, bo sporo tam błonnika i rozwalniających moreli. Jesli są do chrupania, to mogą przeciążać te nieliczne ząbki, nie wspierane przez sąsiednie.
Może to zbytek ostrożności, ale może warto rozważyć? :)
Jedynie ta chrupkość mogłaby przeszkadzać. Reszta jest ok (pominę syrop klonowy). Mały żołądek mało mieści, więc nie obawiam się „przedawkowania” :) A ciastka wydają się być mało brudzące, co się czasami przydaje.
Buko, wiem, że wszelkie porady są z dobrego serca - już ponad rok uczę się słuchać tego co inni radzą, wybierać to co rzeczywiście może być dla nas istotne, a resztę uprzejmie pomijać :) Wiele rzeczy, które robimy wprawia w osłupienie babcie, ciocie i inne osoby, ale sporo się zmieniło w kwestiach opieki nad maluchami i trudno wymagać by każdy miał najświeższą wiedzę :) Ale też czasami doświadczony opiekun/rodzic nam podpowie coś o czym nie pomyśleliśmy, więc warto słuchać rad i warto podpowiadać (ważne jest w jaki sposób się robi i jedno i drugie).
 
  • Like
Reakcje: Buka

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,651
2,950
113
Te babcie i stare ciotki słyną z tego, że udzielają rad z zeszłego wieku, ale nawet jesli nieprzydatne, to przyświeca im życzliwa troska o narybek. :oops:
Edit: Ankafaka, masz w prawie zupełności rację. Prawie dlatego, że zołądek owszem mały, ale i ciało niewielkie, czyli w proporcji.
 
Ostatnia edycja:

gracha

Well-known member
Mar 31, 2006
8,328
1,593
113
Chyba, że jak moja teściowa neguje się wszystko 😉. Nie dawałam kilkumiesięcznej córce truskawek, na co twierdziła, że ona swoim dzieciom dawała i nic się nie stało. Zważywszy, że jej dzieci urodzone kwiecień - maj musiała dawać noworodkom lub raczej ponadrocznym ale tego nie kojarzyła. Krytykowała, że nie ubieram dziecka latem w rajstopy i inne ciepłe ubrania - "znowu ziębisz dziecko?!", przynosiła czekoladę, gdy chciałam by jako niemowlę jak najdłużej nie znała smaku słodyczy - "bo to magnez". Itd., itp. Ale to już taki typ co wie najlepiej.
Sorry, że przy ciastkach o teściowej 😉.
 

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,419
4,666
113
Chyba, że jak moja teściowa neguje się wszystko 😉. Nie dawałam kilkumiesięcznej córce truskawek, na co twierdziła, że ona swoim dzieciom dawała i nic się nie stało. Zważywszy, że jej dzieci urodzone kwiecień - maj musiała dawać noworodkom lub raczej ponadrocznym ale tego nie kojarzyła. Krytykowała, że nie ubieram dziecka latem w rajstopy i inne ciepłe ubrania - "znowu ziębisz dziecko?!", przynosiła czekoladę, gdy chciałam by jako niemowlę jak najdłużej nie znała smaku słodyczy - "bo to magnez". Itd., itp. Ale to już taki typ co wie najlepiej.
Sorry, że przy ciastkach o teściowej 😉.
Po czym można poznać polskie dziecko za granicą? Po czapeczce w lipcu :LOL: Tak mi się jakoś skojarzyło ;-)
 
  • Haha
Reakcje: ankafaka

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,291
263
83
Te babcie i stare ciotki słyną z tego, że udzielają rad z zeszłego wieku, ale nawet jesli nieprzydatne, to przyświeca im życzliwa troska o narybek. :oops:
Edit: Ankafaka, masz w prawie zupełności rację. Prawie dlatego, że zołądek owszem mały, ale i ciało niewielkie, czyli w proporcji.
Prawda z tym żołądkiem :)

A co do porad, wiem, że i na mnie przyjdzie czas i będę radziła innym - ciekawe jakie wtedy będą zalecenia 🤔 To co teraz uważamy za świetne pomysły wtedy pewnie będzie uznawane za przeżytek 😀
 
  • Like
Reakcje: Buka

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Moje ciastka były miękkie, ale zapomniałam do nich dodać płatków owsianych, więc trudno mi powiedzieć, jakie będą upieczone zgodnie z recepturą.
 
  • Like
Reakcje: ankafaka

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,291
263
83
Ciastka czekają na pieczenie, ale już samo „ciasto” (w sumie nie wiem czy taka mieszanka bakaliowo-owsiana to ciasto 🤔) jest pyszne i częściowo zjedliśmy na surowo 😀 Nie dodałam syropu klonowego i zamiast ekstraktu waniliowego użyłam ziaren z połowy laski wanilii.
Na pewno będę powtarzać taką mieszankę smakową, tylko zobaczymy jeszcze w jakiej formie :)
 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,291
263
83
Ach, nie wiem dlaczego zdjęcie obrócone (dodaję z telefonu).
Ciasteczka pyszne-twardsze z wierzchu, ale środek miękki. Moje smaki. Dziecko zadowolone i ja też :) może tylko następnym razem kształt zmodyfikuję, żeby wygodniejsze do jedzenia dla nas były.
AC5D5C92-7AD1-4853-B2FE-EA349B90E736.jpeg
 
  • Like
Reakcje: Joanna