Żytni z rodzynkami, żurawiną i orzechami

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Jeśli ksylitol można poddawać obróbce cieplnej, to jak najbardziej można go użyć, melasa i brązowy cukier dają oprócz słodkości kolor, więc Twój chleb będzie po prostu jasniejszy. Mąkę pełnoziarnistą też możesz tu użyć bez problemu.
 

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0
Obiecałam,że wstawię zdjęcia,to wstawiam.
Tak wygląda w moim wykonaniu.Nie tak piękny jak u Gucia,ale zawsze gdy go robię bardzo cieszy moje oczy.
Dziś z żurawiną,orzechami,rodzynkami,śliwkami i słonecznikiem
lecker.gif


DSCF0506.JPG
DSCF0512.JPG
DSCF0524.JPG
 

Załączniki

  • DSCF0506.JPG
    DSCF0506.JPG
    58.2 KB · Wyświetleń: 3
  • DSCF0512.JPG
    DSCF0512.JPG
    61.9 KB · Wyświetleń: 3
  • DSCF0524.JPG
    DSCF0524.JPG
    71 KB · Wyświetleń: 3

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
neteczka @ 12 Mar 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1266455Obiecałam,że wstawię zdjęcia,to wstawiam.
Tak wygląda w moim wykonaniu.Nie tak piękny jak u Gucia,ale zawsze gdy go robię bardzo cieszy moje oczy.
Dziś z żurawiną,orzechami,rodzynkami,śliwkami i słonecznikiem
lecker.gif
Neteczko, masz rację, że te kolory w chlebie bardzo cieszą oczy. Piękny długi bochenek
lecker.gif
 

Cynamon

Member
Lut 5, 2009
779
0
0
Baaardzo smaczny chlebek
icon_smile.gif
Wyrastał długo, ale to może dlatego, że mam mały remont i bez przerwy są przeciągi.
Ta porcja to rzeczywiście mini-bochenek, następny raz zdecydowanie podwójnie. Piekłam z suszonymi śliwkami.
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
Cynamon @ 12 Nov 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1368209Baaardzo smaczny chlebek
icon_smile.gif
Wyrastał długo, ale to może dlatego, że mam mały remont i bez przerwy są przeciągi.
Ta porcja to rzeczywiście mini-bochenek, następny raz zdecydowanie podwójnie. Piekłam z suszonymi śliwkami.
Cynamon, jak będziesz dalej eksperymentować z tym chlebkie to spróbuj go potraktować bakaliami jak keks
lecker.gif
 

Cynamon

Member
Lut 5, 2009
779
0
0
Robię ten chleb trzeci raz właśnie i zastanawiam się dlaczego on tak słabiutko rośnie. Standardowa keksówka była wypełniona ciastem do połowy, teraz nie dochodzi nawet do brzegów foremki, a rośnie już kupę czasu ;/ Dałam nawet drożdży, żeby go trochę wspomóc, bo może wina zakwasu, ale na nic to.
Ogólnie chleb jest smaczny po upieczeniu, ale nie jest taki wysoki jak Wasze bochenki i nie ma tylu fajnych dziurek, jest raczej zbity.
 

amy111

Member
Mar 9, 2011
58
0
0
Mnie ten chlebek bardzo ładnie rośnie, pewnie dlatego, że ma dużo mąki czyszczonej. Dałaś takie rodzaje mąk, jak w przepisie?
A tak w ogóle to chyba niedobrze, gdy długo rośnie, bo może być kwaśny.
 

Cynamon

Member
Lut 5, 2009
779
0
0
Oczywiście, wszystko tak jak w przepisie.

Przyglądałam się jak to robi Paulina z kotlet.tv (jest instrukcja wideo) i doszłam do wniosku, że robię za gęste ciasto. Zaczyn już rośnie, tym razem postaram się zrobić rzadsze ciasto (byle nie za bardzo, bo znowuż mi nie wyrośnie
icon_razz.gif
) i zobaczę co z tego wyniknie
icon_smile.gif
 

Foremka

Member
Mar 25, 2011
3
0
1
Jedyny 100% chleb żytni, który mi wychodzi. Robiłam go już kilka razy w różnych połączeniach dodatków i zawsze jest pyszny. Jest także tak systy, że jemy go z mężem (w wersji podwójna porcja) przez cały tydzień. Z moich doświadczeń wynika, że dobrze jest melasę i cukier rozpuścić w wodzie. Chlebek lepiej i szybciej rośnie.
 

Cynamon

Member
Lut 5, 2009
779
0
0
Tym razem rzeczywiście zrobiłam za luźne, klapa kompletna. Nie wiem co jest, do niedawna wychodziły mi niemal wszystkie chleby, a teraz tylko pszenne mogę robić, bo żytnie to jakaś masakra...
 

Kasia1992

Member
Maj 25, 2012
75
0
0
Właśnie się skusiłam na zrobienie tego chleba.
Cóż - mieszane odczucia. Nie mam jeszcze wprawy i ciężko było mi ocenić konsystencję ciasta. W każdym razie strasznie klejące było (i dodałam jakieś 15 - 20 ml wody).
Robiłam podwójną porcję i zastanawiałam się czy mam dodać aż 1 szklankę rodzynek + żurawin oraz 1 szklankę orzechów. Wydawało mi się tego bardzo dużo, ale sypnęłam.
Chleb mi strasznie długo rósł - 5 h :O

I najważniejsze - zgapiłam się okropnie, bo podzieliłam ciasto na dwie foremki (bałam się, że z jednej chleb mi 'ucieknie') - teraz widzę, że nie był to mój najlepszy pomysł, bo wyjęłam z piekarnika dwa chleby o wysokości 6 cm. Eh, ja to jednak jestem udana. ;p

Jutro rozkroję - zobaczę czy jest jadalny. Trochę poszalałam z temperaturą w moim gazowym, trzydziestoletnim piekarniku i przypłaciłam to lekko przypieczonym spodem.

Oglądałam chleby w tej galerii i nie mogłam się napatrzeć - są i d e a l n e !
Chciałabym się nauczyć wypiekać takie cuda
icon_smile.gif
 

Kasia1992

Member
Maj 25, 2012
75
0
0
Rozkroiłam mój 'ogromny' wysoki na 6 cm 'bochen'
Przepyszny! Słodki od owoców i orzechów, mniam. I zakalca nie ma :D Wyrósł naprawdę ładnie.
Następny raz (a na pewno będzie!) odważę się upiec w jednej foremce, bo takie niskie pajdki wyglądają śmiesznie
icon_smile.gif
 

Cynamon

Member
Lut 5, 2009
779
0
0
W sumie teraz mnie naszło przypuszczenie dlaczego niektóre chleby mogą mi nie wychodzić.

Zamiast mąki żytniej chlebowej używam żytniej żurkowej, bo taką mam w sklepie, wydawało mi się, że czytałam że mają zbliżony typ. A może robię błąd robiąc taką zamianę?
 

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0
Cynamon @ 2 Dec 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1375118W sumie teraz mnie naszło przypuszczenie dlaczego niektóre chleby mogą mi nie wychodzić.

Zamiast mąki żytniej chlebowej używam żytniej żurkowej, bo taką mam w sklepie, wydawało mi się, że czytałam że mają zbliżony typ. A może robię błąd robiąc taką zamianę?
Ja robię go na żurkowej i ładnie mi wyrasta.W smaku też jest pyszny
lecker.gif