Baleron*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Nie, nie! Absolutnie nic się nie zepsuje, Kręciołku. Mięso musi być całe zanurzone w solance.
I Ci powiem, ten tydzień szybko minął: robi się bez problemu, w zasadzie - samo. Co dzień rano je siup! przewracałam na drugą stronę i ani się obejrzałam, jak nadeszła sobota i mogłam się delektować pyszną wędlinką
mniam.gif


Jaxja, rób bo pyszne
daumen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

powi

Member
Cze 12, 2009
254
0
0
na opakowaniu soli peklowej był przepis na peklowane mięso (karkówka, schab, żeberka, ...). I stało tam jak byk napisane, że trzymać w zalewie 2 (słownie: dwa) tygodnie. Nic się mu nie dzieje. I faktycznie jakieś takie bezobsługowe jest. Inna rzecz, że mi po tych 8 dniach się odrobinkę niedopeklowało w środku. W sensie mam takie z pół cm2 mięsa w innym kolorze. Ale smak na tym nie ucierpiał. Ale ja miałam raczej kulkę mięsa a nie jakieś takie długie a chude, więc nic dziwnego. Próbuj. Warto.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Tak: ja tez w grubszej końcówce miałam taki jakby paseczek niedopeklowany w środku.
Następnym razem planuję także zrobić nastrzykiwania
daumen.gif
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Gdy piekę grubą karkówkę, to przedtem przekrajam ją wzdłuż. Jest wtedy wygodniejsza w krojeniu i krócej się piecze. Może przed peklowaniem tej wędliny też warto tak zrobić. Wtedy w śrdoku na pewno się dopekluje.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Tutaj jest tabela wartości dla peklowania mokrego http://www.wedlinydomowe.pl/roboczy/tabelapeklowania.htm
są też podane dane odnośnie nastrzykiwania. Jak mówiłam, następnym razem będę nastrzykiwać.

Powi - to znaczy, że ją nadkrawasz, czy przekrajasz całkowicie, aby mieś 2 kawałki?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Mała_Mi @ 12 Jul 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1001763Powi - to znaczy, że ją nadkrawasz, czy przekrajasz całkowicie, aby mieś 2 kawałki?
to chyba było do mnie?
icon_smile.gif
Jeśli nawet nie do mnie, to napiszę jak robię:
gruby kawałek karkówki przekrajam całkowicie wzdłuż, tak więc mam dwie wąskie . Po owinięciu w rękaw do pieczenia każdy kawałek robi się ładnie obły i nie widać, że było przekrawane. A po upieczeniu jest bardzo wygodne do krojenia.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
O rany, strasznie Cię przepraszam!
icon_redface.gif
cvety.gif

Tak, to do Ciebie miało być, Jaxja.
Dziękuję za odpowiedź, teraz rozumiem
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Ależ nie ma za co przepraszać
icon_smile.gif
.
Dodam jeszcze, że długo nie mogłam się zdecydować, by przekroić tak karkówkę po raz pierwszy. Bałam sie, że będzie na niej widać, że stanowi tylko połowę kawałka. Ale naprawdę dobrze się sprawdziło i teraz, przy grubych kawałkach, robię tak zawsze. Gdy je piekę, to wtedy jeden z tych kawałków jest na obiad, a drugi odstawiam do ostudzenia i robienia kanapek.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Hmm... zatem przypuszczam, że na obiad idzie ten chudszy, a do kanapek: poprzerastany?
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Bez obaw, zanim się skończy marynować, miną i upały
icon_rolleyes.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
bardzo cieszę się, że baleron Wam smakuje.
Przyznam, że mnie smakuje chyba najbardziej z moich dotychczasowych wyrobów wędliniarskich, podobnie zresztą jak golonka z tej samej zalewy.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Kręciołku, strasznie się cieszę, bo przecież tak Cię na zrobienie go namawiałam - to mi miło, że jesteś zadowolona!
icon_biggrin.gif