Baleron*

Kręciołek

Member
Mar 3, 2010
625
0
0
Ja jak ja ale mój mąż przeszczęśliwy!
icon_mrgreen.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ale śliczny!
icon_smile.gif
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
tydzień pełny dzisiaj minął od kiedy moja karkówka siedziała w zalewie w lodówce.
Dzisiaj gdy ją wyjmowałam nieco się przeraziłam, bo zalewa zamieniła się w jeden wielki glut
gruebel_2.gif
Czy tak to miało wyglądać??
Opłukałam mięso,zapach ma przyjemny,kolor też, więc po obsuszeniu owinęłam bawełnianym kordonkiem (nie miałam innych naturalnych nici) zapakowałam w rękaw do piecznia i siedzi sobie w garnku i pyr pyr-ka. Bardzo jestem ciekawa czy mój baleron wyjdzie tak samo apetyczny, jak wasze.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
już dwa razy podczas peklowania mięsa ( nie karkówki ale ostatnio szynki i łopatki) zrobiło mi się dokładnie to samo-gęsty glut zamiast klarownej marynaty. Mięso jest OK, ładnie pachnie i ma ładny kolor, po upieczeniu również ale zastanawia mnie dlaczego tak się dzieje
dontknow.gif
, może to mięso sklepowe jest czymś szpikowane i taka reakcja zachodzi
gruebel_2.gif
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
Mięso od wczoraj w zalewie - trochę mnie ta ilość soli przeraziła, ale dałam. mam nadzieję ,że nie bedzie za słone.
 

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
Też nabrałam ochoty na ten baleron, ale muszę dopytać: na opakowaniu soli peklowej stoi jak byk: op. 20 g, wystarcza na zapeklowanie 3 kg mięsa. Czy dobrze rozumiem, ze wg przepisu Beaty muszę dodać 3,5 opakowania soli peklowej na 1 kg karkówki (1 dag to 10g, stąd 7 dag to 70 g) ? To dużo, nie chciałabym zepsuć mięsa.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ja z tego przepisu robiłam, jakoś to przeliczałam i wyszło mi, że to powinny ok. 4 łyżeczki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
Dziękuję za odzew, Mała_Mi
wink.gif


Czyli mam dać 2 łyżki soli?
gruebel_2.gif


20 g soli peklowej zmieściło mi się w 1 łyżce (zmierzyłam
icon_smile.gif
). Czyli powinnam dać 2 opakowania-razem 40 g, czyli 4 dag?

 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
a jaka tę sól peklową masz? Bo mnie to opakowanie zastanawia: przyznam, że takich malutkich to nie widziałam. może to jakaś skoncentrowana
gruebel_2.gif


( czekaj chwilkę, nad Twoim pytaniem jeszcze się muszę zastanowić
icon_smile.gif
)

Edit: już mi się przypomniało jak ja liczyłam.
tutaj https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=59 jest napisane, że 1 łyżeczka soli to 5g. Założyłam, że sól peklowa powinna ważyć podobnie, jak zwy6kła ( no i w końcu, nikt z tego nie strzela
icon_wink.gif
)
Zatem 20 g to mi dało 4 łyżeczki.

Szkoda, że Beatki aktualnie nie ma. Ciekawa jestem, czy miała na myśli 7 g czy faktycznie 7 dag
gruebel_2.gif

Nalezy wziąć pod uwagę, że ta sól, oprócz peklowania ma smak soli, zatem jeśli będzie jej za dużo, mięso może wyjść przesolone. Zatem należy moim zdaniem próbować roztworu i dostosować go do własnego gustu. Jeśli będzie na smak ciut za słony, to znaczy, że dobry (inaczej znów wędlina będzie mdła). Byle Morze Martwe nie wyszło.
icon_smile.gif


 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
No to może nie będzie tak źle, skoro dam całe opakowanie 20 gramowe
gruebel_2.gif
Jeśli robiłaś tak jak piszesz i wyszło dobre, no to jest nadzieja, że nie zepsuję mięsa. Mam opory na próbowanie zaprawy, zresztą-co mi z tego przyjdzie? Solanka jak solanka, napewno jest słona
icon_mrgreen.gif
a nie wiem, jak bardzo słona powinna być
icon_mrgreen.gif


Oj, namieszałam w przepisie, dziękuję za odpowiedzi Mi
wink.gif
inne dziewczyny też robiły, może się jeszcze ktoś odezwie.


 

jorgos

Member
Mar 22, 2008
5
0
0
Witam serdecznie. Peklowanie mięsa musi się odbywać w/g pewnych zasad aby nie narazić siebie i swoich bliskich na przykrości.
1 kg mięsa (obojętnie czy to jest łopatka,szynka czy karczek) musi być peklowany w roztworze 52-54g peklosoli lub soli lub też mieszanki tychże w proporcji 50/50 w 0,4l wody przez 6 dni w temperaturze 4-8stopni Celsjusza. Długość peklowania wymusza zmianę stężenia roztworu peklującego
polecam http://www.wedlinydomowe.pl/roboczy/tabelapeklowania.htm zrozumiecie na czym to polega.
Zalecam bardzo mocno przestrzeganie temperatury peklowania .Wyższe temperatury powodują błyskawiczne mnożenie się mikroorganizmów a to prowadzi do zepsucia się mięsa. Jednym z powodów tzw glutowatej zalewy jest właśnie niewłaściwa temperatura peklowania. przewracanie mięsa w zalewie jest bardzo korzystne bo w tym momencie kontrolujemy organoleptycznie jak zachowuje się mięso i zalewa, w razie niepokojących zmian szczególnie zapachu zalewy natychmiast zalewę wylać mięso dokładnie opłukać sporządzić nową zalewę i zalać mięso. Wierzcie mi że wiem o czym mówię bo już zrobiłem amatorsko paręset kilo wyrobów a wszystkich zainteresowanych zapraszam do nas na http://www.wedlinydomowe.pl tak samo mili i przyjaźni ludzie jak na tym forum i pomogą w razie potrzeby
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja soli peklowej daję tyle, ile podałam w przepisie: 7 dag czyli 70 g, (mam sól z paczki 1 kg).
Dzięki jargos za porady, ale zastanawia mnie jednak ta galaretowatość zalewy, bo przechowuję mięso w czasie peklowania w lodówce więc chyba temp. nie jest za wysoka
gruebel_2.gif
zresztą zrobiło mi się tak tylko 2 razy a raczej robię zawsze tak samo
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jorgos

Member
Mar 22, 2008
5
0
0
Sama galaretowatość nie jest jeszcze zła gorzej jak zmienia się jej zapach stąd bardzo ważne jest doglądanie peklującego się mięsa. Jedną z przyczyn może być nie zachowanie temperatur ale także wpływ ma samo mięsko jego rodzaj i pochodzenie. osobiście mam przy mięsku w lodówce leżeć zawsze dokładny termometr. Tak bardzo kładę nacisk na temperaturę bo sam się przewiozłem raz na peklowaniu mięska drobiowego w lodówce, nie macie pojęcia jakiego śmierdzącego mięsa można się dorobić za jedną noc i to w lodówce a wystarczy tylko nie wychłodzone mięsko dać do nie do końca lodowatej zalewy.
 

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
BeataSz @ 22 Sep 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1028053Ja soli peklowej daję tyle, ile podałam w przepisie: 7 dag czyli 70 g, (mam sól z paczki 1 kg).
Dzięki jargos za porady, ale zastanawia mnie jednak ta galaretowatość zalewy, bo przechowuję mięso w czasie peklowania w lodówce więc chyba temp. nie jest za wysoka
gruebel_2.gif
zresztą zrobiło mi się tak tylko 2 razy a raczej robię zawsze tak samo
gruebel_2.gif
I wszystko jasne, dziękuję za odpowiedź
wink.gif
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
Zrobiłam : w smaku cudowne mimo,że miałam chudy karczek , co do ilosci soli- też sie bałam, ale ponieważ Beacie ufam w ciemno to sypnełam, owszem zalewa była sona ale karczek absolutnie nie- tzn dla mnie rewelacja, a my raczej niedosalamy
icon_smile.gif
czyli jak zawsze Beata miała rację
icon_smile.gif


zalewę miałam cały czas płynną, rzadką, lekko mi sie zabarwiła od mięsa i przypraw, ale było ok.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Bardzo się cieszę Doruś
banana.gif


U mnie zalewa też niemal zawsze ( poza tymi 2 razami) jest płynna i ładnie pachnie- zawsze w czasie peklowania interesuję się tym co się dzieje z mięsem, wiadomo że gdyby zapach był nieprzyjemny to natychmiast bym reagowała.

A nie ma co bać się za bardzo tych ilości soli, bo sól przecież właśnie konserwuje mięso, zbyt małe stężenie może spowodować, że mięso szybciej zacznie się psuć.

Zwykle u mnie w domu nie trzymaliśmy się ściśle jakichś proporcji solankowych, robiło się zalewy raczej na oko ale z wyczuciem a wszystkie wyroby wychodziły smaczne. Z domu też wyniosłam taki może trochę dla niektórych obrzydliwy sposób próbowania czy marynowane mięso jest należycie słone, otóż po wyjęciu z solanki i wypłukaniu mięsa w czystej wodzie zawsze kawałeczek nadgryzam, jak jest za słone, to po prostu moczę całość jakiś czas, zmieniając wodę. ( tak jak się śledzie moczy
icon_wink.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jorgos

Member
Mar 22, 2008
5
0
0
BeataSz @ 24 Sep 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1028904Z domu też wyniosłam taki może trochę dla niektórych obrzydliwy sposób próbowania czy marynowane mięso jest należycie słone, otóż po wyjęciu z solanki i wypłukaniu mięsa w czystej wodzie zawsze kawałeczek nadgryzam, jak jest za słone, to po prostu moczę całość jakiś czas, zmieniając wodę. ( tak jak się śledzie moczy
icon_wink.gif
)
nic w tym zwyczaju obrzydliwego to najlepszy sposób na stwierdzenie czy mięsko jest dosyć słone i przepeklowane tyle tylko że ten kawałeczek powinien być z e środka jak najgrubszego miejsca naszego kawałka mięsa
 

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
Zrobiłam i ja, wyszło pyszne:) Bardzo właściwy dobór przypraw. Mięso praktycznie robi się samo, tylko czekać trzeba długo ;) Nie zrobiła mi się żadna galareta z zalewy, była cały czas klarowna, tylko czerwona od mięsa. Dałam tak jak w przepisie 7 dag soli peklowej i to nie jest za dużo. Będę korzystać z przepisu na 100 %. Dziękuję
cvety.gif