Baleron*

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
JotHA dzięki
fiesgrins.gif



tak to wygląda

ygsj.jpg


c81j.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
JotHa @ 15 Jan 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1498001Kasho, nie mam pojecia, się nie znam. Dopiero 3 razy peklowałam i jak dotąd kawałki mniejsze niz dziewczyny podają w przepisach i zalewa nie zmieniała konsystencji. Może odpowie inna dziewczyna z robiących tym sposobem wędliny. Jest wątek w 'jedzeniowym' o takim przygotowywaniu mięsa.

Ale chciałabym zapytać w temacie, jak bardzo zmniejeszyć czas gotowania polędnicy o masie ok 700 g ?
Wyciągam, bo teraz ja mam syndrom Franki.
Chciałabym juro piec.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
I przyznam się, że od ostatniego wpisu do dziś, nie mam w domu innej wędliny, jak taka 'gotowana'.
Dopasowałam sobie czas parzenia (na ok 70-80 g mięsa dobra godzina), jek również - dla wizualnie ładniejszej 'skórki' przed włożeniem do woreczka nacieram mieszanką słodkeij papryki i majeranku).

bl_szynka2a.jpg
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Piękna wędlinka, JotHa!
Przepraszam, że wpędziłam Cię w syndrom franki, ale jakoś tu chyba nie zaglądałam...
icon_redface.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Jak widać, dałam sobie radę.
icon_wink.gif

Oczywiście, to nie baleron, a szynka, jednak technika ta sama.
Dziękuję, bo mięso wychodzi bardzo, bardzo fajne.
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Co to jest syndrom fanki?
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Dawno, dawno temu, a działo się to jeszcze na dawnym mniammniam'ie, była sobie taka jedna nasza forumowiczka o nicku franki, która miała taki syndrom
icon_wink.gif
uważała, że "zabija" każdy wątek, w którym się odezwie, bo tak się składało, że nikt jej nie odpowiadał i wątek "umierał" albo zaczynała się jakaś inna dyskusja, a pytanie franki pozostawało zignorowane, zapomniane, bez odpowiedzi... Oczywiście, to nie było specjalnie, tylko tak jakoś wychodziło... Od tego czasu przyjęło się, że jak ktoś, w którymś wątku zada jakieś pytanie i nie uzyska odpowiedzi, to tak samo się czuje jak wówczas rzeczona franki, znaczy ma "syndrom franki"
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Aaaaaaa! hihihihi
Dziękuję za wyjaśnienie
icon_biggrin.gif
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,398
853
113
rofl.gif
Hahaha, super. Zaglądam - w sprawie, jak w tytule, a tu mowa o syndromie franki. Fajnie, że jeszcze ktos o tym pamieta
A wracając do tematu - Beatko i pozostałe uzytkowniczki. Mam złe doświadczenia z solą peklową. Prosze o radę, czy ta sól ma byc od konkretnego producenta, czy wszystko jedno? Ja bym po prostu chciała kupić tę, której używacie wy.
Pora na baleron świateczny już wysoka.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Janie, jak dla mnie, to wszystko jedno. Nie zwracam uwagi na producenta.
Kiedy kupowałam moją pierwszą sól, nie była ona wtedy jeszcze dostępna w sklepach. Kupowałam przez internet. Teraz widzę z przyjemnością, że pojawia się już prawie "normalnie" - zwłaszcza, jeśli chodzi o duże markety. Kupowałam już w sklepach rożne-po prostu jaka się trafiła i żadna nie wydała mi się wyraźnie gorsza od innych. Ostatnio (w Pułtusku będąc) kupowałam dla Teściowej i wzięłam Prymat, bo taka akurat tam była. Wyszło z nią wszystko ok.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,398
853
113
Mała_Mi @ 7 Apr 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1515546Janie, jak dla mnie, to wszystko jedno. Nie zwracam uwagi na producenta.
Kiedy kupowałam moją pierwszą sól, nie była ona wtedy jeszcze dostępna w sklepach. Kupowałam przez internet. Teraz widzę z przyjemnością, że pojawia się już prawie "normalnie" - zwłaszcza, jeśli chodzi o duże markety. Kupowałam już w sklepach rożne-po prostu jaka się trafiła i żadna nie wydała mi się wyraźnie gorsza od innych. Ostatnio (w Pułtusku będąc) kupowałam dla Teściowej i wzięłam Prymat, bo taka akurat tam była. Wyszło z nią wszystko ok.
Bardzo dziękuję. Może być Prymat, oby tylko wyszło mi tak jak Tobie. Nie wspomniałam, ze moje doświadczenia z solą dotyczą domowej kiełbaski. Nie wiem o co tam wtedy poszło, ale smak - jak dla mnie - był nie bardzo. Taki mało kiełbasiany ... miałam wrazenie, że zwyczajna "zwyczajna" pachnie lepiej.
Wprawdzie rodzina nie narzekała, ale
icon_question.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Janie, a jaka ta kiełbasa miała docelowo być? Biała? Do białej polecam tę przyprawę https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=38440

Jeśli chodzi o sól peklową, to ona ma głownie peklowac mięso i sprawić, by zachowało swój różowy kolor. Nie nadaje ona żadnego innego smaku poza słonym. Trzeba z nią uważać, bo jak przy każdej innej soli można potrawę po prostu przesolić. Acha - oczywiście nigdy nie używa się jej na surowo.

Jeśłi chcesz smak nie-białej kiełbasy, zerknij na przyprawy np. tu: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=3...p;hl=kie%B3basa
 

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
Jak zwykle na wielkanocnym stole

Baleron_Beaty_Sz..JPG

bardzo dobry ten baleron.
 

Załączniki

  • Baleron_Beaty_Sz..JPG
    Baleron_Beaty_Sz..JPG
    130.1 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Jest 30 stopni w cieniu. Żadna sklepowa wędlina mi nie smakuje, dziś o 7 rano kupiłam piękny karczek. Pekluje się
icon_lol.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Jak myślicie, czy mogę wędlinę w garnku wystawić na balkon?
jeśli spadnie temp. poniżej zera i całość "skrzepnie", to będzie oki czy raczej nie za bardzo?
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Lepiej żeby w trakcie peklowania nie przymarzło, bo solanka może wtedy mieć trudności we wnikaniu w mięso, tak mi się przynajmniej wydaje.
Mam nadzieję kasha, że wyidzie Ci i nie będzie krwiste jak ostatnio.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Od pewnego czasu, większe kawałki nakłuwam i wstrzykuję solankę do środka. Odkąd raz w środku miałam plamę wskazującą, że solanka nie dotarła mam jakieś skrzywienie i obawy.