Konfitura z pigwy

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,740
3,004
113
Piękna, i jakie spore cząstki, będzie co pokroić.
lecker.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,369
1,466
113
Kilka dni temu w Leclercu wpadły mi w oko pigwy olbrzymy i też zrobiłam.

Konfitura_z_pigwy.jpg Bez_tytu_u_2.jpg
 

Załączniki

  • Konfitura_z_pigwy.jpg
    Konfitura_z_pigwy.jpg
    64.8 KB · Wyświetleń: 0
  • Bez_tytu_u_2.jpg
    Bez_tytu_u_2.jpg
    69.7 KB · Wyświetleń: 0

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,740
3,004
113
Hazo, co za zdjęcie.
lecker.gif
To Twoja pierwsza, czy już robiłaś wcześniej?
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,369
1,466
113
Buko, pierwsza. Nigdy wcześniej nawet nie widziałam na żywo owoców pigwy tylko na krzaczkach w parku pigwowce. Nie myślałam, że pigwy są takie wielkie i ciężkie. Kupowałam w Leclerc i nie były wcale tanie (3,80/sztukę), ale zachęciły mnie zdjęcia Margot i kupiłam. Nalewka też leżakuje.
icon_mrgreen.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,740
3,004
113
Ciekawa jestem, jak oceniasz ten swój produkt? Podchodzi Ci, smakuje, czy np. jest to pierwsza i ostatnia taka konfitura?
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,369
1,466
113
Wiesz, ja praktycznie takich rzeczy nie jadam, a robię, bo lubię zrobić coś co mi się spodoba na zdjęciu lub przy czytaniu przepisu. Nie lubię nic słodkiego z pieczywem, nie lubię potraw na słodko, nie słodzę herbaty - mało będzie okazji, żeby ją jeść. Pewnie zostawię sobie słoiczek a resztę rozdam. Spróbowałam to co zostawiłam na spodeczku i nie jest zła.
Aha, zrobiła mi się sztywna galaretka.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,740
3,004
113
Pigwa ma dużo pektyny i galaretka jest mocna.
daumen.gif
U mnie podobnie ze słodkim oraz wszelkimi słodkimi przetworami, ale mam czym poczęstować gości. Do herbaty ma wzięcie np. chałka z masłem i ta konfitura.
icon_lol.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Kupiłam dziś jeden wielki owoc pigwy, żółciutki... z ciekawości bo gdzieś mi się coś obiło że do herbaty się dodaje - no i zrobiłam takie cudo, poplasterkowałam cieniutko i przesypałam warstwy cukrem, stoi...
Szkoda że wcześniej nie przeczytałam tego przepisu, to bym zostawiła, dokupiła jeszcze i zrobiła konfiturki trochę - bo tak to nie wiem co mi wyjdzie z tych plasterków.
Tylko trochę droga kurcze - 3,19 sztuka.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,740
3,004
113
Cinko, u nas niecałe 6 zł za kg. Właśnie skończyłam robienie marmoladki dynia + jabłka + pigwa. Pyszna, dobrze żelująca, kwaskowa (mało cukru ).
A pigwa do herbaty na surowo? Ja dadaję czasem, ale konfiturę, razem z tym bursztynowym syropem, wtedy zapach i smak ma moc
icon_smile.gif
 

sionia

Member
Maj 3, 2006
2,363
0
0
Buka @ 26 Oct 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1361074Cinko, u nas niecałe 6 zł za kg. Właśnie skończyłam robienie marmoladki dynia + jabłka + pigwa. Pyszna, dobrze żelująca, kwaskowa (mało cukru ).
A pigwa do herbaty na surowo? Ja dadaję czasem, ale konfiturę, razem z tym bursztynowym syropem, wtedy zapach i smak ma moc
icon_smile.gif
Buko,
czy mozesz podać przepis na tę marmoladkę?
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,740
3,004
113
sionia @ 26 Oct 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1361076Buko,
czy mozesz podać przepis na tę marmoladkę?
Proporcje owoców, Sioniu, dowolne. Ja użyłam po 1 kg jabłek dyni i pigwy, a cukru 0,2 kg.
Obrane i pokrojone owoce podlałam niewielką ilością wody i rozparowałam pod przykryciem, a potem na małym ogniu podsmażałam. Pigwa jest twarda, więc przed użyciem poszatkowałam ją na cienkie plasterki omijając kamienisty środek owocu. Pod koniec smażenia potraktowałam całość blenderem, ale nie na gładko, zostały niewielkie grudki. Dodałam cukier, pół łyżeczki cynamonu, szczyptę zmielonych goździków i kardamonu i jeszcze się odparowywało kilkanaście minut. Łyżkę marmolady nałożyłam na spodek i po ostygnięciu oceniłam jej stężenie i słodycz. Moje jabłka były słodkie, więc tyle cukru starczyło, ale można dać więcej. Gorącą marmoladę przełożyłam do wyprażonych słoików, zamknęłam.
Dodatek pigwy sprawia, że marmoladka dobrze żeluje, ma ładny kolor i bogatszy smak.

Joannas, rób.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Buka @ 26 Oct 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1361074A pigwa do herbaty na surowo? Ja dadaję czasem, ale konfiturę, razem z tym bursztynowym syropem, wtedy zapach i smak ma moc
icon_smile.gif
Na surowo http://www.pokrojonedoprawione.sos.pl/2009...do-herbaty.html
A inne przepisy mówią o tym by wtedy jak się ten cukier już rozpuści i wyciągnie cały sok z pigwy - poprzekładać do małych słoiczków i krótko zapasteryzować.
Ja mam z jednej to ilość niewielka, więc pewnie zużyjemy na bieżąco.
Tylko naczytałam się o tym cudnym zapachu - a nic szczególnego nie wyczuwam
gruebel_2.gif
coś jakby podfermentowane jabłka.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,329
1,619
113
Bo ten cudny zapach to mają owoce pigwowca, tylko większość ludzi myśli, że to to samo co pigwy. A te są mniej wyraziste. Mnie w herbacie smakuje tylko pigwowiec (mówię o wersji surowej).
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
No też tak sobie właśnie pomyślałam
icon_smile.gif
że albo to nie to, albo zapach przereklamowany
icon_wink.gif
ale skłaniałam się bardziej do tego pigwowca, że to pewnie on tak pachnie
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,329
1,619
113
W tym przepisie, który podlinkowałaś, jest właśnie mowa o pigwowcu, tylko tytuł jest mylący. Plaster pigwowca do herbaty... ale się rozmarzyłam...
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
No właśnie zauważyłam że ludzie bardzo mylą. Wczoraj spędziłam dłuższą chwilę na szperaniu w sieci żeby się ostatecznie upewnić co jest co
icon_lol.gif

I chyba skończy się na tym że dokupię pigwę i tę ze słoika spożytkuję do tej konfitury, a za pigwowcem porozglądam się po znajomych
zahnlos.gif
czy kto nie ma w ogródku i się nie podzieli
icon_wink.gif