Mazurek różany wg Franciszka Starowieyskiego

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Wpisz, wpisz, Joasiu.
anbetung.gif
Nie wiem, czy sama skorzystam, ale myślę, że już samo nazwisko autora gwarantuje dobry efekt.
Ja zastanawiałam się nad zrobienie kruchych babeczek z domowymi wiśniami kandyzowanymi i polewą czekoladową, ale może zrobię te babeczki z dżemem malinowym i wisienkami - zainspirowałaś mnie.
icon_smile.gif
 

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Margot @ 29 Mar 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=960293to ten przepis był na spód
http://www.deliaonline.com/recipes/main-in...erry-puree.html
przepis dostałyśmy od Tatter
150g miękkiego masla
- 60g brązowego cukru pudru
- 110g zmielonych orzechów laskowych
- 60g maki ryżowej
- 150 g mąki
Masło ubić z cukrem pudrem. Następnie dodać zmielone orzechy , a na koniec przesiane razem obie maki.
Dziewczyny a tego ciasta to sie nie piecze?????
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

kosbell

Member
Wrz 10, 2009
88
0
0
Czy z tego ciasta (przepisu podanego na samym początku) da się uformować Mazurka z brzegami na płaskiej blaszce, bo nie mam odpowiedniej formy - tzn. czy jest wystarczająco "stabilne" to ciasto?!
Bardzo bym chciała go zrobić na Wielkanoc
icon_smile.gif
 

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Zrobiłam i nie zrobiłam. Przepis na ciasto orzechowe Joanny co to Margot zapodala (które notabene daje sie ładnie wylepić); nadzienie miałam z lekka płynące (he he) wiec wymyśliłam, ze uratuję je dodajac roztopionej gorzkiej czekolady, a na to tradycyjne przybranie mazurkowe.
CSC_2313a.jpg
Smakowac bedziemy dopiero w Święta, wiec na razie nie napisze czy dobry. Surowe ciasto mi smakowało ;)
 

Załączniki

  • CSC_2313a.jpg
    CSC_2313a.jpg
    87.5 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Arabesko - piękny mazurek i napewno pyszny.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,761
3,014
113
Właśnie skończyłam tego mazura, a zrobiłam dokładnie według przepisu.
Jeśli robił ktoś tę gotowaną polewę, niech napisze, prosze, ile ją gotował. Ja gotowałam kilka minut, w zasadzie nie zgęstniała, zrobiła sie tylko błyszcząca. Czy o to jest właśnie ta "szklistość"? Czy polewa zastyga?
Tyle pytań, niestety po fakcie.
dump.gif


22.16
Dopisuję ku przestrodze: polewa dalej płynna i nawet jej się nie śni zestalić.
icon_redface.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izunia

Member
Mar 9, 2008
1
0
1
Już od dawna czytam to forum, ale wstydziłam się odezwać
icon_redface.gif


Też się skusiłam na tego mazurka, jeszcze niepróbowany;) Ale dzięki uwadze Buki, gotowałam polewę bardzo długo, sprawdzając co jakiś czas na talerzyku czy kropla już zastygnie... Trwało to na pewno ponad pół godziny, niestety nie wiem dokładnie ile... A, i jeszcze dodałam dwie łyżki masła dodatkowo na wszelki wypadek.

Nie mogłam się powstrzymać przed wylizaniem łyżki, polewa jest pyszna, mazurek zapowiada się super, dziękuję za przepis
cvety.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,761
3,014
113
Witaj, Izuniu
wink.gif

Cieszę się, że Ci się przydała ta uwaga. A wstydzić się nie ma czego, sami swoi.
icon_mrgreen.gif

Dziś moja polewa jakby troszkę stężała, ale i tak będziemy ją jeść łyżeczką.
icon_redface.gif


Poświąteczny wtorek: mazurek okazał się przepyszny, polewa jeszcze trochę stwardniała i była prawie całkiem OK.
Zapach ciasta, róży z maliną, czekolady i orzechów - kwintesencja Świąt.
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Dodam i moje wrażenia po degustacji: ciasto orzechowe - rewelacja, polewa ciekawa.
I na pewno mazurek bede za rok powtarzac.

cc_mzaurek.jpg

Przepis na zmodyfikowaną - zastygającą
icon_mrgreen.gif
polewe czekoladowo-rózaną:
* 1 słoik dżemu malinowego (niskosłodzony)
* 0.5 słoiczka konfitury z płatków róży - konfitura ma płynną konsystencję, stąd konieczność zagęszczenia nadzienia
* 1 roztopiona tabliczka gorzkiej czekolady

Dżem malinowy wymieszać z konfiturą z płatków róży i płynną czekolada, posmarować ciasto masą różano- malinowo-czekoladowa, pozostawić do ostygnięcia.

Read more: http://chatkapatki.blogspot.com/2010/03/ma...l#ixzz1Kl0q8Xjj
 

Załączniki

  • cc_mzaurek.jpg
    cc_mzaurek.jpg
    181 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

madziawoj

Member
Lut 27, 2008
245
0
16
Zrobiłam na Wielkanoc. Uzyłam ciasta kruchego z podanego na poczatku watku przepisu, zmienilam tylko polewę na polewę kakową Cinki z żelatyną bo ona jest niezawodna. Mazurek nam bardzo, bardzo smakował , na pewno wejdzie na stałe do repertuaru wielkanocnego.

Ponieważ nie jestem specjalistką od ozdabiania mazurków ( to mózj pierwszy w zyciu) pozwoliłam sobie skopiować pomysł Joanny bo Jej maurek mnie zachwycił. Mam nadzieję, że się nie obrazi:)

mazurek.jpg
 

Załączniki

  • mazurek.jpg
    mazurek.jpg
    77.7 KB · Wyświetleń: 2

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,435
3,751
113
Pewnie, że się nie obrażę. Ładny Ci wyszedł.
icon_smile.gif



W tym roku na masie różano - malinowej ułożyłam migdały, a wszystko zalałam gorzką czekoladą zmieszaną z resztą masy. Polewa wyszła rewelacyjna i na szczęście ładnie zastygła. Ciasto jak zwykle kruche polskie.

nazurek_pomara_czowo___r__any.jpg
 

Załączniki

  • nazurek_pomara_czowo___r__any.jpg
    nazurek_pomara_czowo___r__any.jpg
    33.3 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Joanno, świetna dekoracja. Prosta i elegancka.
Bardzo, bardzo urodziwy mazurek.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,435
3,751
113
Dziękuję. Myślę, że gdyby poprawić kilka szczegółów, mogłaby się nawet spodobać Monkowi, bo symetryczna.
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mysz

Member
Cze 11, 2006
19,624
0
0
Czy można czymś zastąpić konfiturę różaną?
W moim mieście można kupić ową w cenie 19,99 za mały słoiczek (na łeb nie upadłam). W roli alternatywy wystąpił dżem o smaku różanym z Almy który w składzie nie ma w ogóle róży.
Coś ma być w Lidlu ale po świętach, szlag.