Pierniczki do ażurkowych dekoracji, idealne do walkowania

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,356
1,436
113
Malgosimi @ 6 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=616871chcialabym uaktualnic, ze w tym roku na bank bede robila sniezynki z jednego z moich przepisow na pepparkakory - konkretnie tego bez wody.
To ja już nie wiem, z którego robić. W wątku pepperkakorowym piszesz

Z ciasta bez masła będę na 100% robic gwiazdki, bo genialnie sie wałkuje i trzyma fason w piecu. Bede tylko nieco grubiej wałkować i spiekac, zeby z choinki nie pospadały (od wilgoci drzewa mi miękły rok temu)
A w Twoich przepisach tam, gdzie nie ma wody jest masło

"Pepparkakory kruchutkie (na bogato)
60 g masła
60 g cukru drobnego
60 ml kremówki
50 ml złotego syropu

250 g mąki
1/2 ł sody
1 ł imbiru
1,5 ł cynamonu
0,5 ł mielonych goździków"


a tam gdzie nie ma masła tylko margaryna - jest woda.
"Pepparkakory chruppppiące
50 ml wody
50 ml syropu złotego
60 g cukru drobnego
60 g margaryny

250 g mąki
1/2 ł sody
1 ł imbiru
1,5 ł cynamonu
0,5 ł mielonych goździków"


To z jakiego przepisu radzisz robić śnieżynki
icon_question.gif
Będę próbować w tym roku pierwszy raz i chciałabym, żeby się udały.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
przepraszam, cos mi sie zle napisalo (juz poprawiam). To na wodzie i margarynie jest idealne do jadanych dekoracji (i zmniejsze jeszcze nieco ilosc sody), elastyczne jak plastelina, super sie walkuje, jest chrupiace ale nie jest wcale kruche. Super trzyma ksztalt.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Dziś cały wieczór wycinałam i piekłam choinkowe pierniczki... nie miałam melasy więc dałam sam miód - napewno nie są takie jak miały by być, nie udało mi się wgnieść całości mąki, dodawałam na wyczucie. No ale jakieś wyszły - dzieci mówią że pyszne bo oczywiście nie obeszło się bez podjadania... chrupiące są bardzo ale za to kształty trzymają murem
icon_wink.gif

Myślałam że ciasta będzie za mało i niewiele gwiazdeczek mi z tego wyjdzie - o zgrozo - to ciasto rozmnaża się chyba, mam całą tacę ozdób i chyba przyjdzie mi obdzielić kogo się da bo choinki mi spod nich widać nie będzie
icon_lol.gif

Jednym słowem - fajny przepis na ozdóbki pierniczkowe
icon_smile.gif
dzięki.
DSCF5302.jpg

Acha - a foremki zrobiłam sobie sama
zahnlos.gif

du_e.jpg
ma_e.jpg
srednie.jpg
 

Załączniki

  • DSCF5302.jpg
    DSCF5302.jpg
    52.1 KB · Wyświetleń: 0
  • ma_e.jpg
    ma_e.jpg
    78.5 KB · Wyświetleń: 0
  • srednie.jpg
    srednie.jpg
    80.5 KB · Wyświetleń: 0
  • du_e.jpg
    du_e.jpg
    71.1 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ha!
icon_lol.gif
kombinowałam jak koń pod górę skąd by tu odpowiednią blaszkę wytrzasnąć - no i w oczy rzucił mię się kalendarz taki oprawiony z góry i z dołu blaszką na brzegach. Rozgięłam, papier wyrzuciłam, blaszkę wyklepałam młoteczkiem na równy pasek - idealna!.
Wzór gwiazdki narysowałam sobie na kartce - mniej więcej, potem poskładałam i zrobiłam wycinankę - na szablon. Potem pomierzyłam poszczególne krawędzie, na blaszce zaznaczyłam równe odległości i szczypczykami pozaginałam jak trzeba - i tadam
icon_smile.gif
troszkę trzeba było wymodelować żeby równe było no i skleić na koniec (taśmą dwustronnie klejącą bo lutowanie mi nie poszło
icon_lol.gif
) ale wycinać się dało.
Zrobiłam tak gwiazdkę śnieżynkę, te dupsiki do otworków, kota co się przeciąga a jak się już rozpędziłam to popoprawiałam sobie też szczypczykami moje kupne foremki i z jednej - która była zającem chyba też zrobiłam kota
zahnlos.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Ahahahahhaha
rofl.gif


Cinka - rozwaliłaś mnie
rofl.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
dorota_s1 @ 14 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=637588jubilerska robota!
a potrafisz przerobić kaczkę na orła? ;)
Kto wie kto wie...
icon_mrgreen.gif
jak się sprężę to się może udać
icon_lol.gif
jakiegoś kurczaka niewydarzonego mam w zanadrzu... chociaż - ten się może na Wielkanoc przydać
gruebel_2.gif


Tak to wygląda - mniejsza gwiazdka też jest przerobiona - dorobiłam jej te cusie pomiędzy wierzchołkami.
DSCF5308.jpg

Mam taki identyczny komplet foremek jak tu https://www.cincin.cc/index.php?s=&show...ost&p=25386 widać tam tego zająca co u mnie obecnie "robi" za kota
icon_wink.gif
i gwiazdkę. Rybkę sobie trochę też poprawiłam robiąc jej płetewkę i pyszczek no i "uładniłam jeszcze dzwonek. Do reszty nie mam pomysłów
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • DSCF5308.jpg
    DSCF5308.jpg
    28.9 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Dziękuję
icon_redface.gif
potrzeba matką wynalazków
icon_wink.gif
icon_lol.gif
Spróbujcie same - albo zaangażujcie mężów - czasem w kompletach są takie niewiadomojakie foremki niezbyt ładne - można je przerobić na co tylko się chce!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Cinko jestem w szoku
icon_eek.gif
Piękne pierniczki i foremki
daumen.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
a ja mam tak niewygledne foremki, ze czasem nie wiem co przedstawiaja
dump.gif


ide podpatrze w watku Grazowym moze sie da cos przegiac w losia. Los w kanadzie to mus. Znaczy moose, ale "e" nieme jest.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,683
113
Cinko, jestem pod ogromnym wrażeniem Twoich jubilerskich umiejętności.
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
Gwiazdki sa prześliczne, a kot dużo ładniejszy od zająca.
icon_smile.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Kurcze ! Cinka ! Ze tez dopiero tu wlazlam... A mam sporo blaszkowatych, durnych wykrawaczek. Sprobuje po swietach je 'przegwiazdkowic'
anbetung.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
icon_mrgreen.gif
dzięki
JotHa - najpierw je porozginaj z zagięć jakie mają i wtedy kształtuj - całkiem nieźle idzie. Trzeba tylko dobrać sobie nowy wzór który mniej więcej da się zrobić z konkretnego obwodu foremki bo np żeby zrobić śniezynkę bardzo skomplikowaną to może być za krótkie - no chyba że malutka wyjdzie.
No i najlepsze do tego celu będą wąskie szczypczyki - moje mają około 5 mm szerokości.