Piernik doskonały

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Janka @ 18 Dec 2018 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1641028Wyciągam bo może ktoś się skusi,ja właśnie wyjęłam 3 keksówki z piekarnika.
Ja się już skusiłam byłam i piernik doskonały Janki sobie leży spokojnie i dojrzewa
icon_smile.gif

Dzisiaj przychodzi wreszcie kolegotka i ostatnia transza - też pierniczki Janki !!!!! :D - będzie pieczona.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
qd @ 18 Dec 2018 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1641029Ja się już skusiłam byłam i piernik doskonały Janki sobie leży spokojnie i dojrzewa
icon_smile.gif
O, mój ulubiony i dawno nie widziany plusquamperfectum!
icon_lol.gif

Nad piernikiem się zastanawiam. Może będzie właśnie ten?

EDIT:
Upiekłam, w dwóch keksówkach z mnóstwem bakalii. Byłam trochę zakręcona i nieco pokiełbasiło mi się wykonanie, ale wygląda nie najgorzej, a jak będzie mało zjadliwy, to go przekroję, nasączę ponczem i przełożę powidłami.
icon_lol.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
3 keksowki to bedzie moze z kilograma maki?

Zawsze robie gigi, ale skusilyscie mnie. Duzo robie, bo sasiadka zawsze dostaje i kolezanka, u ktorej spedzamy pierwszy dzien swiat.
Nie wiem wlasciwie co z tym pierwszym dniem... u nas jest tylko jeden
icon_lol.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
I co, upiekłaś?
Mój wyszedł wyśmienity. Przechowywany w chłodzie dotrwał do dnia dzisiejszego i nadal rozpływa się w ustach. Mam nadzieję, że wystarczy go jeszcze do końca tygodnia...
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
W końcu udały mi się pierniki pożądanej wysokości, bo piekłam ciasto w dwóch długich keksówkach. Było go początkowo niewiele, ale bardzo ładnie urosło. Wyszło mi stosunkowo gęste, bo dodałam półtorej szklanki bakalii i większość mąk pełnoziarnistych. Nawet się zastanawiałam, czy nie dołożyć dodatkowego jajka, ale przekrój i smak są jak zwykle ok. Piekłam w 165 stopniach około 45 minut. Przecięłam je i przełożyłam masą zrobioną z niesłodzonych powideł śliwkowych wymieszaną z masą daktylowo - pomarańczową, odrobiną alkoholu i posiekanymi orzechami oraz oblałam gorzką czekoladą roztopioną ze śmietanką.

piernik_doskona_y_w_czekoladzie.jpg piernik_doskona_y_w_czekoladzie1.jpg
 

Załączniki

  • piernik_doskona_y_w_czekoladzie1.jpg
    piernik_doskona_y_w_czekoladzie1.jpg
    42.4 KB · Wyświetleń: 129
  • piernik_doskona_y_w_czekoladzie.jpg
    piernik_doskona_y_w_czekoladzie.jpg
    50.8 KB · Wyświetleń: 130
Ostatnią edycję dokonał moderator:
  • Love
Reakcje: qd

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
Siedzi w piecu. Podzieliłam na 1 większą i 2 mniejsze keksówki i zastanawiam się, czy nie włączyć termoobiegu. Są wypełnione niewiele ponad połowę objętości, to może nie trzeba. Jak proste ciasto, to chociaż sposób pieczenia, zawsze jakieś dylematy. :)
Edit: widzę, że mogę, to wkleję jeszcze gorące. Urosły akurat, nie będą przekładane, bo mają sporo bakalii. Starczy tej rozpusty. :)
 

Załączniki

  • Pierniki.jpg
    Pierniki.jpg
    159.7 KB · Wyświetleń: 18
Ostatnia edycja:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
W zeszłym roku odgrażałam się, że piernika nie przełożę, a nie tylko przełożyłam, to jeszcze zrobiłam polewę czekoladową, co widać na zdjęciu niżej. Trochę było to trudne, bo miały sporą górkę i nierówną powierzchnię, ale po pokrojeniu na porcje nie było tego widać. :) Nie wiem, jakim sposobem Joanna uzyskała takie równiutkie, ale może zdradzi sekret. :)

Nie byłam rozmiłowana w piernikach, ale ten nie na darmo ma w nazwie "doskonały". Nigdy i żaden nie smakował mi tak, jak ten. W tym roku też upiekę, z podwójnej porcji, będzie na rozdanie, niech inni też posmakują tej doskonałości. :) Sprawdzę dziś bakalie, a upiekę za tydzień.
 

Załączniki

  • Piernik doskonały.PNG
    Piernik doskonały.PNG
    245.2 KB · Wyświetleń: 15
  • Like
Reakcje: Aniutka

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,423
113
Właśnie wyjęłam z piekarnika. Chyba zostaną takie gołe.
IMG_20231218_170035.jpg
Ciekawa jestem jakie będą, bo zrobiłam z mąki 3 zboża Lubelli (pszenna razowa, żytnia razowa i orkiszowa).
 
  • Like
Reakcje: reniam_123

reniam_123

Well-known member
Mar 5, 2009
10,634
2,495
113
Hazo, bardzo ładne pierniki :love:
Moja starsza córka lubi takie gołe ciasta, tzn bez polewy, lukru i zbędnych, jej zdaniem, galaretek :mrgreen: