Prosty i pyszny razowiec

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Hazo,bardzo ładny Ci wyszedł
icon_smile.gif

U mnie wczoraj tak samo wszystko rosło migiem,piekłam 3 duże chleby w tym dwa razowce i urosły o 1/3 większe niż zazwyczaj,a rosły chyba godzinę może dwie :shock: Chyba wiedziały że mam sporo roboty i że mają szybko się sprawić :lol:
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Hazo ...piekny...bardzo sie ciesze!
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,667
2,967
113
Ja na oko. Zakwas trzyman w litrowym słoju i orientuję się po objętości.
Przy tej pogodzie chlebek nawet w lodówce rośnie bardzo szybko.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Ja stawiam michę od miksera na wadze i kolejno dodaję wszystkie składniki po każdym tarując wagę. Ten chleb robię z 1/2 porcji (wychodzi 1 keksówka) i na końcu, też na wadze, wlewam ze słoika 200 g zakwasu.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ciesze sie ogromnie!!!
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Wzięłam się za robienie go wczoraj wieczorem, kiedy nie miałam dostępu do netu. Nie mogłam sprawdzić przepisu, pamiętałam tylko, że proporcje ma jak codzienny Mirabbelki, a tamten robię już z pamięci. No i popełniłam kilka błędów- nie wyrastał dwukrotnie, tylko od razu wrzuciłam go do garnka i wstawiłam do lodówki, nie smarowałam wierzchu oliwą, nie posypałam niczem. W lodówce siedział dobę (rano zajrzałam do niego, zobaczyłam, że się nie ruszył, więc zostawiłam go w spokoju, bo musiałam wyjść na cały dzień) i nie urósł ani trochę, więc dzisiaj wieczorem postawiłam go na blacie koło kuchenki i ładnie podrósł. Co z niego wyszło zobaczę jutro rano, jak wystygnie i okrzepnie ;) Troszkę mu tylko spiekłam skórkę...
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Może ktoś mi powie od czego zależy kolor chleba. Dziś robiłam kolejny raz ten razowiec i wyszedł mi bardzo jasny. Dużo jaśniejszy od poprzednich.

"Na żywo" jeszcze jaśniejszy niz na tym zdjęciu:

rne006ko5.jpg


Używam tej samej mąki żytniej (cały czas z tej samej dostawy), zawsze mąkę pszenną 650 Cordesmeyera, demerara też z tego samego opakowania, no i zakwas ten sam od prawie roku - dokarmiany, ale zawsze tą samą mąką. Ilości zawsze te same, bo ważone, piekarnik ten sam. Czas i temperatura pieczenia też ta sama. Dziś nawet skórka jest jasna, a nie brązowawa jak zazwyczaj. Gdzie tkwi licho :
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Hazo...coraz piekniejszy ten Twoj-moj razowiec....
zdaje mi sie...ze za te ciagle zmiany odpowiedzialny jest ON...zakwas (zakwaszenie, dlugosc dokarmiania, temperatura otoczenia) i pewnie tez maki, ktorych uzywasz....

mam nadzieje, ze smakuje Ci w wersji jasniejszej, nie miej niz w ciemniejszej...
icon_smile.gif
;)
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Może ktoś mi powie od czego zależy kolor chleba. Dziś robiłam kolejny raz ten razowiec i wyszedł mi bardzo jasny. Dużo jaśniejszy od poprzednich.

"Na żywo" jeszcze jaśniejszy niz na tym zdjęciu:

rne006ko5.jpg


Używam tej samej mąki żytniej (cały czas z tej samej dostawy), zawsze mąkę pszenną 650 Cordesmeyera, demerara też z tego samego opakowania, no i zakwas ten sam od prawie roku - dokarmiany, ale zawsze tą samą mąką. Ilości zawsze te same, bo ważone, piekarnik ten sam. Czas i temperatura pieczenia też ta sama. Dziś nawet skórka jest jasna, a nie brązowawa jak zazwyczaj. Gdzie tkwi licho :
HAZO - mam DOKŁADNIE to samo. Mój wczorajszy razowiec jest tak jasny, jakby był chlebem pszennym. Pewnie Tatter ma rację - wszystko to sprawka zakwasu. Mój, ostatnimi czasy, jest wyjątkowo leniwy i sprawia mi mnóstwo kłopotu ;)
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
AnnaH...to ciasto ma byc dosc rzadkie i dlatego wyrabia sie je w maszynie...ale ciesze ise, ze razowiec smakowal!
A skorka...hm...nastepnym razem potrzymaj krocej w piekarniku.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Bardzo sie ciesze...
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Cudownie wyglada! Mam nadzieje, ze smakuje rownie wybornie!!!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: