Ptysie z masą z zaparzanych białek

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
Margot to wez i zrób one sa naprawde bardzo proste.Trzeba tylko zadbać zeby masa byla dośc luzna i wstawic je od razu do nagrzanego piekarnika (minimum 200).I kolejne jajko dodawac jak juz sie dokladnie wymiesza to poprzednie.
Beato raz jeszcze
anbetung.gif
za przepis.Ta masa to moje wspomnienie ze szczeniecych lat,myslalam ze juz nigdy tego smaku nie zaznam a tu taka pyszna niespodzianka
icon_mrgreen.gif

Najwięcej problemu mialam z syropem bo sie dlugo nie chcial zrobic taki jak trzeba ale w koncu zaskoczył łaskawie.
Rozowy kolor zrobilam (piekąc juz drugi raz) dodajac syropu malinowego,w momencie juz ubijania całosci na parze.
Acha ostrzegam-przy ubijaniu na parze dobrze wziąc głębsze naczynie,bo masa sie powieksza i dodatkowo chlapie na boki.Ale i tak bylo warto.
lecker.gif


 

inula

Member
Lis 4, 2008
2,087
0
0
rany, patrzę na te ptysie, i patrzę, i patrzę...im dłużej na nie patrzę to bardziej język mi ucieka do ....
jak ja bym zjadła takiego ptysia
cry_1.gif


BeatkoSz - one wyglądają obłędnie
mniam.gif
 

inula

Member
Lis 4, 2008
2,087
0
0
mam podobne ciasto na karpatkę (tzn. różnią się ilością składników) i ja zawsze mieszam ciasto drewnianą łyżką. Potem jak ostygnie i dodaję jajka to albo łyżką albo robotem.

Jak nie zapomnę, to jak będę robić to na dno pod pianę dam łyżeczkę twardej marmolady wieloowocowej
lecker.gif

Pamiętam, że jak byłam dzieckiem i kupowaliśmy ptysie to najsmaczniejsza była ta marmoladka na dole
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

osulka

Member
Sie 9, 2007
4,004
0
0
Dziękuję Inulo, w takim razie wydaje mi się że znaczenia nie będzie to miało, jedynie czasowo hhi....

No ja ostatnio zacorowałam na Ptyśki i kupiłam takie małe w cukierni z pyszną bitą śmietaną i na dnie miały rewelacyjna kwaskowo- słodką marmolade truskakową. PYCHAAAA
 

Jo_anna1

Member
Lip 9, 2009
3,219
0
0
Ha,ha zrobiłam
dance.gif
. Masa białkowa jest super właśnie takiej mi było trzeba- raczej mojemu dziecku. Muszę schować parę, bo nie wiem czy jak wrócę z pracy to coś mi jeszcze zostanie.
Przepis super, dziękuję
anbetung.gif
 

betsetse

Member
Cze 8, 2009
130
0
16
Cisto ptysiowe super jak i całe ptysie z masą, rodzinka stwierdziła ze smakują jak ze sklepu. Do białek dodałam tylko cukier i kwasek i wyszły takie jak chciałam. Miałam niewielki problem z syropem bo w którymś momencie gdy zdjęłam go z gazu zaczął mi się krystalizować ( ale ja taki syrop robiłam pierwszy raz wiec pewnie coś pokręciłam.

Ptysi wyszło mi 7 szt a pustych bez kremu drugie tyle. Jutro te puste wypełnię bita śmietana.

A tu jeden ocalały średnio fotogeniczny.
P1220321.JPG

 

Załączniki

  • P1220321.JPG
    P1220321.JPG
    1.4 MB · Wyświetleń: 1

Jo_anna1

Member
Lip 9, 2009
3,219
0
0
betsetse @ 22 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=935803Miałam niewielki problem z syropem bo w którymś momencie gdy zdjęłam go z gazu zaczął mi się krystalizować ( ale ja taki syrop robiłam pierwszy raz wiec pewnie coś pokręciłam.
Moim zdaniem zaczynał się krystalizować ponieważ zbyt dużo juz odparowało wody- następnym razem wskazane krótsze gotowanie.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Cieszę się, że znalazło się kilku wielbicieli takich ptyśków
icon_biggrin.gif
no i że wypieki się udały.

Rzeczywiście masy z podanej przeze mnie porcji jest trochę za mało- mnie też zostały puste ciastka, no ale można zrobić krem z podwójnej porcji albo resztę ptysi napełnić np. bitą śmietaną lub jakimś innym (również wytrawnym) nadzieniem.

 

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
Beato mam pytanie-w jakiej temperaturze je pieczesz?
Bo mi sie dzis podpiekly nieco za mocno od dołu a pieklam w 220 (poprzednie w 200 ale ptyski piecze sie podobno w tem 200-250
gruebel_2.gif
) .
Poza tym Twoje wygladają na takie bardzo cieniuśkie mniam,mniam ,moje chyba były ciut bardziej mięsiste,ale juz nie ma wiec nie sprawdzę
icon_lol.gif

A masę pokochałam na wieki.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
icon_redface.gif
oczywiście nie pamiętam, bo jakoś zbytnio nie przywiązuję do tego wagi w jakiej temp. piekę, ale też mi się od spodu trochę zjarały..., piekłam w dwóch turach-pierwsze w wyższej temp. i mogło to być ok 200 stopni, drugi wsad chyba w 180, ale nie dam sobie głowy uciąć.
 

Marianka

Member
Cze 24, 2008
22
0
0
A ja mam takie pytanko - jak się ubija białka na parze?
icon_redface.gif
i czy ten krem w smaku jest podobny do ciepłych lodów? bo szukam przepisu na taki krem...
 

betsetse

Member
Cze 8, 2009
130
0
16
Marianko szykujesz sobie naczynie z woda jakiś garnek, na dno nalewasz wody, do tego garnka musisz dopasować drugie naczynie jakąś miskę którą na tym garze umieścisz ale tak, by nie dotykało gotującej się wody. Ubijasz białka, jak są ubite to michę na gar i dalej ubijasz już nad tym garnkiem dolewając syrop 20 minut.

Ja dodałam tylko kwasek cytrynowy i cukier krem smakował jak w ptysiach czy lodach ciepłych z cukierni--pycha
 

Marianka

Member
Cze 24, 2008
22
0
0
Dziękuję ci Betsetse. Słyszałam o takim czymś, ale nie miałam pojęcia jak to się robi. W takim razie koniecznie muszę zrobić
icon_smile.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Wszystko tak tak jak napisała betsetse, dziękuję
icon_biggrin.gif

ja do masy dawałam sok cytrynowy zamiast kwasku i była trochę zbyt mało kwaskowata, na drugi raz ( a pewnie nastąpi to niebawem ) dam kwasek
 

Agata

Member
Paź 7, 2005
1,214
1
0
Jak ja lubię czasem zjeść ptyśka. Zawsze kupowałam sobie jednego, bo mąż nie chciał, a synowi były za słodkie. Dziś zrobiłam te i są pyszne! Sklepowe się do nich nie umywają. Mąż powiedział, że są najlepsze, jakie jadł, a dziecko pałaszowało ze smakiem twierdząc, że te ptysie zje, bo są prawdziwe
icon_biggrin.gif
Zna się chłopak na jedzeniu
icon_lol.gif

Beatko, dziękuję.