Serek jogurtowy

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Ponizszy blog przypomnial mi, ze ja tez mam jogurtownice o pojemnosci 1 litra. Zwykle uzywam takiej, ktora ma 6 sloiczkow. Jest wygodniejsza w codziennym uzyciu.
http://conservareinfrigo.blogspot.com/2007...ania.html#links
Zainspirowana zdjeciami postanowilam sprobowac. Zrobilam najprostsza wersje takiego serka: mleko i jogurt.

SEREK JOGURTOWY

1 litr mleka pasteryzowanego / o 3 dniowym termnie przydatnosci do spozycia /
1 jogurt grecki

- wymieszac dokladnie mleko z jogurtem
- wlac do jogurtownicy i zrobic jogurt wg wskazowek producenta jogurtownicy: oznacza to po prostu przykryc pojemnik i podlaczyc jogurtownice do pradu / po 12 godzinach jogurt jest gotowy /
- przelac jogurt na sito wylozone sciereczka / bez zapachu proszku do prania /
- wstawic do lodowki / stopien odcedzenia, czyli gestosc serka, wg wlasnego uznania /: ja wstawilam do lodowki o polnocy, a rano serek byl gesty

Autorka bloga uzyla dodatkowo mleka w proszku i mleka skondensowanego, ale ja ich nie mialam. Jak tylko bede miala te skladniki, przetestuje jej wersje.
Rezultat zaskoczyl mnie: spodziewalam sie niewielkiej ilosci, a tymczasem serka jest dosc duzo. Smak wspanialy, kremowy... Konsystencja doskonala.

Cucina_070.jpg
 

Załączniki

  • Cucina_070.jpg
    Cucina_070.jpg
    135.6 KB · Wyświetleń: 1

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
No proszę, nie wiedziałam, ze z jogurtu da sie zrobic serek
icon_mrgreen.gif

Czy on nadaje sie tylko do jedzenia na bieżąco, czy do obróbki termicznej tez sie nada? No sernika z niego nie będzie, chyba, że na zimno, ale np. do krokietów? Czy popłynie?

A tych szklaneczek, to ci zazdroszczę i sie tego nie wstydzę
fiesgrins.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Nie wiem jak tam z obrobka cieplna.
gruebel_2.gif
Trzeba byloby zrobic co najmniej z 3-4 litrow no i bez jogurtownicy / ta ma pojemnosc 1 litra /. Ilosc, jaka sie uzyskuje z 1 litra, jest dobra do smarowania. Rodzina 4-osobowa zje go na sniadanie, a w miedzyczasie mozna zaczac produkcje nowego. Wystarczy tez na maly deser.
Szklaneczki mam tylko 2 i sluza mi do...picia wody. Mam jeszcze 6 bez napisu reklamowego: dostlam w prezencie do kielbasek drobiowych. Nareszcie bede mogla robic desery w szklaneczkach
icon_mrgreen.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Moglam sobie odmowic deseru w szklaneczce? Oczywiscie nie
icon_mrgreen.gif


Cucina_072.jpg

Aby deser byl dietetyczny
icon_mrgreen.gif
, calosc posypalam otrebowymi paleczkami.

Serek ma takze te zalete, ze mozna nim i posmarowac chleb, i zrobic deser. Jasnym jest, ze wieczorem musze znowu wlaczyc jogurtownice.
icon_mrgreen.gif
 

Załączniki

  • Cucina_072.jpg
    Cucina_072.jpg
    69.6 KB · Wyświetleń: 1

katek

Member
Lis 27, 2005
858
0
0
mniam.gif

No nie, za miesiąc napewno tego nie znajdę - w pastach i pasztetach.
Wnioskuję o przeniesienie tego postu do deserów.
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Kasha pisała kiedyś o takim serku, robiła ze zwykłego sklepowego jogurtu naturalnego.
Ja próbowałam z gęstej maślanki, nie polecam
icon_mrgreen.gif
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
zachecona Linnowym linkiem pare dni temu tez ten serek zrobimal. U mnie sie odcedzal na sicie wylozonym papierowym recznikiem tak okolo 10 godz. Wyszedl naprawde super, polowe zrobilam z cytryna i miodem (bardzo mniamniusne), a do drugiej dodalam sol i na chleb z pomidorem. Rownie dobre.

Glowne zalety tego serka to : muslinowa struktura (wiem ze glupio brzmi
icon_mrgreen.gif
) i neutralny smak, czyli mozna i na slodko i na slono
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
No wlasnie... Juz wpadlam w ciag
icon_mrgreen.gif
Dzisiaj zjadlam z truskawkami. Zagosci u mnie na stale.
 

miszka52

Member
Paź 29, 2006
1,307
0
0
A jak się nie ma jogurtownicy i dostępu do jogurtu greckiego, to coooo???
icon_sad.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Mozna: najwyzej wyjdzie go troche mniej. Ustatnio uzylam naturalbego slodzonego / platal sie po lodowce /. Moim zdaniem, lepszy jest naturalny nieslodzony: smak serka wychodzi neutralny i mozna go potem doprawic na slodko i na slono. Ze slodzonego tez wychodzi dobry, ale leciutko slodki: raczej niepotrzebnie.