Staropolski piernik świąteczny

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
polonistka @ 21 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=794103Relacja:
w pierwszym momencie bałam się, że będzie można nim szyby wybijać...
Aaaaale - potem przełożyłam powidłami i masą kakaową i dałam mu spokój, powstrzyując się od zaglądania...
Jeszcze wczoraj rano wydawał się suchawy, choć niby czekał już długo. Dostał jeszcze polewę czekoladową, wyglądał tak rozkosznie, że żal kroić. Pokroiłam, goście zjedli z zadowoleniem...
A dziś, po nocy pod folią razem z innymi ciastami, zmiękł jeszcze - może dlatego, że był już pokrojony - i jest tak rozkoszny, że mogłabym za niego zabić. O mamo..............

A został jeszcze caaaaały jeden piernik, bo piekłam w dwóch keksówkach :D wkładam teraz do lodówki, żeby masie się nic nie stało, a w wigilię jedzie ze mna do rodziny :D

O ile wczoraj rano jeszcze twierdziłam, że to chyba nie mój smak, to teraz zwracam honor w pełni. Cudo.
Brawo polonistko. Następnym razem będzie łatwiej.
wink.gif


[quote name='olcieek' date='21 Dec 2008, 14:48 ' post='794106']
przełożyłam powidłami, żurawinami i rodzynkami
icon_smile.gif


Mój też kruszeje, przełożony powidłami -a z połowy ciasta upiekłam serduszka nadziewane twardą marmoladą i różyczki.Serca wyszły super, a różyczki nie utrzymały formy niestety.Piekłam w temp.180st.C około 20 min.
 

Załączniki

  • serca_staropolskie.jpg
    serca_staropolskie.jpg
    142.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

polonistka

Member
Mar 26, 2008
1,963
0
36
Ha!
To tylko dodam jeszcze jedno: mam w rodzinie tajemniczego pożeracza piernika! Zanioslam w Wigilię do kuzynow. Część pokroiłam, ale że ciast wszelakich było dużo, to pokroiłam połowę. Doszliśmy do wniosku, że skoro następnego dnia mam gości, to zabiorę resztę do domu. Rodziny było mnóstwo, nocowałam później też tam, u kuzynów, rano wstaję, pakuję się i... nie ma. Zniknęła gdzieś połowa ciasta, niepokrojona, nieruszana. Nikt się nie przyznał.
Nieładnie tak rodzinie wykradać ;) Ale to chyba świadczy, że było dobre, prawda? :D
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
polonistka @ 27 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=796182Ha!
To tylko dodam jeszcze jedno: mam w rodzinie tajemniczego pożeracza piernika! Zanioslam w Wigilię do kuzynow. Część pokroiłam, ale że ciast wszelakich było dużo, to pokroiłam połowę. Doszliśmy do wniosku, że skoro następnego dnia mam gości, to zabiorę resztę do domu. Rodziny było mnóstwo, nocowałam później też tam, u kuzynów, rano wstaję, pakuję się i... nie ma. Zniknęła gdzieś połowa ciasta, niepokrojona, nieruszana. Nikt się nie przyznał.
Nieładnie tak rodzinie wykradać ;) Ale to chyba świadczy, że było dobre, prawda? :D
Jestem pewna, że było dobre.
lecker.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,384
3,670
113
A mój dopiero dziś będzie pieczony.
Na święta miałam przygotowanych kilka innych ciast i temu zdecydowałam się dać więcej czasu na dojrzewanie w lodówce.
icon_smile.gif
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0

polonistka

Member
Mar 26, 2008
1,963
0
36
Czy któraś z Was już robi? Bo ja chyba dziś skoczę po miód i wsadzę ciasto w tym tygodniu do lodówki, niech już czeka. Tym bardziej, że rok temu ledwo-ledwo zdążyło zmięknąć, w tym sobie spokojnie wcześniej upiekę.

Piernikowanie czas zacząć?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Moje ciasto przygotuje w pierwszym tygodniu listopada, upieke je tydzien przed Bozym Narodzeniem, aby zmieklo odpowiednio. Piernik przeloze masami tuz przed swietami. W zeszlym roku wygladal tak:

 

Załączniki

  • Polish_Gingerbread.jpg
    Polish_Gingerbread.jpg
    60.2 KB · Wyświetleń: 0

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
polonistka @ 20 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=902350Czy któraś z Was już robi? Bo ja chyba dziś skoczę po miód i wsadzę ciasto w tym tygodniu do lodówki, niech już czeka. Tym bardziej, że rok temu ledwo-ledwo zdążyło zmięknąć, w tym sobie spokojnie wcześniej upiekę.

Piernikowanie czas zacząć?
Można zaczynać ale u mnie podobnie jak u tatter dopiero, w listopadzie.

tatter @ 20 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=902362Moje ciasto przygotuje w pierwszym tygodniu listopada, upieke je tydzien przed Bozym Narodzeniem, aby zmieklo odpowiednio. Piernik przeloze masami tuz przed swietami.
Mogłabyś zdradzić jakimi masami przekładasz piernik?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,384
3,670
113
Mariaanno, właśnie wstawiłam do piekarnika ciasto zarobione rok temu. Mam nadzieję, że wyjedzie tak smakowite, jak poprzednio.
icon_smile.gif

 

polonistka

Member
Mar 26, 2008
1,963
0
36
Ja jak zwykle zrobiłam sporo wcześniej, bo mam gości przedwigilijnych. Upieczony 5 dni temu, przełożony, a dziś - polany czekoladą. Na sobotę będzie ideaaaalny :D
Musiałam chłopa odganiać, coby nie zjadł od razu :D
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Joanna @ 7 Dec 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=918611Mariaanno, właśnie wstawiłam do piekarnika ciasto zarobione rok temu. Mam nadzieję, że wyjedzie tak smakowite, jak poprzednio.
icon_smile.gif
Joanno-nie mam co do tego żadnych wątpliwości.
lecker.gif


polonistka @ 17 Dec 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=922484Ja jak zwykle zrobiłam sporo wcześniej, bo mam gości przedwigilijnych. Upieczony 5 dni temu, przełożony, a dziś - polany czekoladą. Na sobotę będzie ideaaaalny :D
Musiałam chłopa odganiać, coby nie zjadł od razu :D
U mnie będzie pieczony jutro i do świąt akurat zwilgotnieje. Polonistko- wcale się nie dziwię bo moje chłopy też go bardzo lubią.
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Z czesci ciasta, zrobilam w tym roku piernikowe ciasteczka:

 

Załączniki

  • Gingerbread_Xmas_Trees_09.jpg
    Gingerbread_Xmas_Trees_09.jpg
    40.1 KB · Wyświetleń: 0
  • Gingerbread_Xmas_Trees_Sled.jpg
    Gingerbread_Xmas_Trees_Sled.jpg
    82.4 KB · Wyświetleń: 0

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Tatter, piękne zdjęcia i bardzo apetyczne pierniki!

U mnie jedna porcja tego ciasta leżakuje jeszcze w lodówce, pieczenie zaplanowałam dopiero w następnym roku. Z drugiej porcji upiekłam na święta, przełożyłam powidłami śliwkowymi i oblałam czekoladą, też BYŁ pyszny!
icon_smile.gif