Staropolski piernik świąteczny

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Maraa @ 30 Dec 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=926465Tatter, piękne zdjęcia i bardzo apetyczne pierniki!

U mnie jedna porcja tego ciasta leżakuje jeszcze w lodówce, pieczenie zaplanowałam dopiero w następnym roku. Z drugiej porcji upiekłam na święta, przełożyłam powidłami śliwkowymi i oblałam czekoladą, też BYŁ pyszny!
icon_smile.gif
Maraa-to prawie tak samo jak ja. Resztę ciasta przeniosłam do worka foliowego, żeby mniej miejsca
zajmowało, w lodówce i czeka sobie na odpowiedni moment.
wink.gif
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
mariaanna @ 31 Dec 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=926678Maraa-to prawie tak samo jak ja. Resztę ciasta przeniosłam do worka foliowego, żeby mniej miejsca
zajmowało, w lodówce i czeka sobie na odpowiedni moment.
wink.gif
I przyszedł ten moment, żeby go upiec. Przełożony domowymi powidłami -już po 2 dniach był miękki.
Przy okazji okazało się, że ciasto można przechowywać również, w woreczku foliowym bez uszczerbku
na końcowym wypieku. Jeśli, w lodówce mamy mało miejsca to jest dobre wyjście.
Jak co roku oczywiście surowe ciasto leży i czeka na swoją kolej.
wink.gif
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,180
113
mariaanna @ 6 Dec 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1058096I przyszedł ten moment, żeby go upiec. Przełożony domowymi powidłami -już po 2 dniach był miękki.
Przy okazji okazało się, że ciasto można przechowywać również, w woreczku foliowym bez uszczerbku
na końcowym wypieku. Jeśli, w lodówce mamy mało miejsca to jest dobre wyjście.
Jak co roku oczywiście surowe ciasto leży i czeka na swoją kolej.
wink.gif
Też zrobiłam
icon_smile.gif
, na razie ciasto
icon_smile.gif

Piernik będzie przekładany. Już nie moge się doczekać
icon_smile.gif

Na zamierzam uporać się z innymi pierniczkami
icon_smile.gif


Do tatter, kształt cuuudny - czy to foremka miedziana?
Właśnie w innym wątku podziwiamy taki kształt
icon_smile.gif
 

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
ja oczywiście też zrobiłam, na razie tylko ciasto - leżakuje do mniej więcej 20 grudnia

moja siostra mi wczoraj powiedziała, że ona nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez dwóch rzeczy [oczywiście w wymiarze kulinarnym]: barszczu czerwonego i piernika ;)

chodziło jej o ten staropolski piernik, bo innego nie robię

 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Ja także nie wyobrażam sobie, świątecznego stołu bez tego piernika. Lubimy go wszyscy.
lecker.gif
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
U mnie dzisiaj pieczenie piernika i pierniczków. Uwielbiam ten zapach.
icon_wink.gif
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Wreszcie udało mi się zrobić ciasto, niech sobie odpoczywa.
icon_wink.gif
 

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
Czy te pierniki nalezy piec "do suchego patyczka"? Bo moje sa juz 1,5 godz w piekarniku i dalej w srodku surowe. Moze ktos przeczyta i podpowie....
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,180
113
Elzunia @ 14 Dec 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1618720Czy te pierniki nalezy piec "do suchego patyczka"? Bo moje sa juz 1,5 godz w piekarniku i dalej w srodku surowe. Moze ktos przeczyta i podpowie....
O ile pamiętam, to dość długo się piekł (i wyrosła górka, która lekko pękła, do dekoracji ścięłam ją). Piekłabym do suchego patyczka.
Pierniczki mogą być jakby niedopieczone z wierzchu ale one są cienkie. Szkoda byłoby, żeby środek ciasta był surowy. Moim zdaniem, lepiej tarką zetrzeć zbyt spieczoną skórę na wierzchu niż wyrzucić niedopieczone ciasto
fiesgrins.gif
 

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
h-elen,bardzo dziekuje za szybka odpowiedz. Przykrylam folia aluminiowa i pieke dalej. Peknieta gorke juz mam czyli jeszcze troszke.
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Elzunia- mam nadzieję, że ci się udał piernik.
Całymi latami piekłam z tej porcji 2 pierniki, w keksówkach
i przy temp. 170C wystarczył czas pieczenia około 50 min.
Od miesiąca mam nowy sprzęt i muszę znowu uczyć się jak długo
i w jakiej temp. piec. Wczoraj piekłam, w 170C przez 40 min i oka-
zało się jeszcze za długo. Tak więc dużo zależy od piekarnika.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
mariaanno, dziekuje za odzew
bussi.gif


Moje pierniki piekly sie prawie 1,5 godz (!). Caly czas zastanawialam sie czy ich nie wyjac wczesniej z piekarnika - ale jak wlozylam patyczek, to byl mocno oblepiony. Wiec sie nie odwazylam.
Gdzies na ktoryms watku Joanna uzyla zwrotu "przepieczone pierniki" czy jakos podobnie. Mam nadzieje, ze moje nie sa przepieczone mimo dlugiego czasu pieczenia. Wczoraj je przelozylam - 1 tylko powidlem a drugi powidlem i masa kawowa. Zobaczymy co bedzie.
Mam dobry piekarnik, robilam wszystko zgodnie z przepisem - nie rozumiem tak duzej roznicy w czasie pieczenia. Nie mam tez doswiadczenia, to moj pierwszy piernik.
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Elzunia- pierwsze koty za płoty ale ponieważ Święta to wyjątkowa okazja więc
życzę aby był smaczny.
wink.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,669
2,967
113
Listopad za pasem, wątki piernikowe ożywają.
icon_smile.gif

Po małej przerwie zagniotę w tym roku i ja. Mam sporo nowego miodu z gryki, nada się. Szkoda tylko, że nie mam swoich powideł, ale mam marmoladę daktylowo-pomarańczową i może zrobię jakiś krem. Pomyślę.
icon_smile.gif