Świąteczna strucla orzechowa

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
A nieprawda.
icon_lol.gif
Dodałam kwasnej śmietany, marmolade z pigwy i amaretto, bo tylko tego nie wypil moj szanowny malzonek.
icon_lol.gif
Nic sie nie zwazylo.
Wyglada super. Smakuje podobnie.
icon_mrgreen.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,447
3,759
113
Wykorzystałam to nadzienie do strucli krucho - drożdżowej. Na surowo -rewelacja.
mniam.gif
Genialne to połaczenie moreli i orzechów z rumem.
mniam.gif

Dałam gotowe zmielone orzechy, domowy dżem z moreli i normalną, gęstą śmietanę 12- procentową. Mam nadzieję, że się nic nie zwarzyło.
icon_smile.gif
 

reniam

Member
Lut 17, 2006
592
0
0
Moja już podrasta i za chwilę będzie w piecu
icon_mrgreen.gif
Dałam śmietankę 30% i myślę,że jest super.
 

Nesia

Member
Cze 22, 2005
640
1
16
Ja tez upieklam strucle
icon_mrgreen.gif
- do masy dodalam resztke marcepanu
icon_mrgreen.gif


Ciasto wyszlo smaczniusie i piekne
icon_mrgreen.gif
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Nic się nie stało Dziuniu
knuddel.gif
dziękuję za odpowiedź, właśnie wyciągnęłam struclę z pieca
lecker.gif
, pachnie obłędnie, obiecałam sobie,że nie będę podżerać (za to wyjadam nadzienie z Twojego makowca
icon_redface.gif
, on drugi w kolejce do pieczenia). W końcu dałam kwaśną śmietanę 18% i nieobrane orzechy, próbowałam wczoraj je uprażyć ale skończyło się na tym, że je spaliłam chociaż cały czas pilnowałam, skórka nie chciała zejść mimo, że orzechy już były mocno przypieczone, poradź mi proszę w jakiej temp. Ty prażysz orzechy i jak długo, tak mniej więcej, ja ustawiłam piekarnik na 180 stopni, może to było za dużo? Spróbuję jeszcze kiedyś tego prażenia bo jednak smaczniejsze są takie orzechy bez skórki.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Hiena @ 23 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=420220A nieprawda.
icon_lol.gif
Dodałam kwasnej śmietany, marmolade z pigwy i amaretto, bo tylko tego nie wypil moj szanowny malzonek.
icon_lol.gif
Nic sie nie zwazylo.
Wyglada super. Smakuje podobnie.
icon_mrgreen.gif
No proszę
icon_lol.gif
czyli kwaśna też pasuje
icon_smile.gif




CYTATJa tez upieklam strucle
icon_mrgreen.gif
- do masy dodalam resztke marcepanu
icon_mrgreen.gif
Też czasem dodaję marcepan, ale w tym roku wszystko na dresden stollen poszło
icon_smile.gif




CYTATorzechy, próbowałam wczoraj je uprażyć ale skończyło się na tym, że je spaliłam chociaż cały czas pilnowałam, skórka nie chciała zejść mimo, że orzechy już były mocno przypieczone, poradź mi proszę w jakiej temp. Ty prażysz orzechy i jak długo, tak mniej więcej, ja ustawiłam piekarnik na 180 stopni, może to było za dużo? Spróbuję jeszcze kiedyś tego prażenia bo jednak smaczniejsze są takie orzechy bez skórki.
Orzechy wysypuję na blaszkę z papierem i wstawiam do piekarnika na 200 stopni z termoobiegiem i minutnik nastawiam na 5 minut-zwykle po tym czasie są już ok, a jesli nie to jeszcze na 2 minuty wstawiam, skórka pęka i zaczyna sie oddzielać, potem trzeba je wsypać na ściereczkę i zawinąć w nią, jak lekko przestygną to wtedy trzeba ściereczkę chwycić i pocierać przez nią- większość skórek odchodzi a resztę pomiędzy rękoma trąc usuwam
icon_smile.gif
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Hmmm, to już wiem co sknociłam, próbowałam je obierać takie prosto wyciągnięte z pieca
dump.gif
Ale nieważne, pierwsze koty za płoty
icon_lol.gif
i tak strucla wyszła pyszna, mojemu Tomkowi bardziej smakuje od Twojego makowca, a mnie odwrotnie, makowiec na pierwszym miejscu więc żadne z nas się nie boi, że drugie będzie mu podjadać "jego" ciasto. Za oba przepisy dziękuję, zostają u mnie na stałe i będę powtarzać w następne święta
cvety.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Dziuniu!
Mam pytania:
1. ile roladek z tego ciasta ma wyjść, jedna ?
2. czy zamiast orzechów laskowych mogą być włoskie, bo mam ich furę ?
3. trochę się boję tego połączenia marmolady i orzechów, chciałabym żeby to było mocno orzechowe....

Proszę odpisz mi bo chciałabym zrobić te rolady na Sylwestra...
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
CYTAT1. ile roladek z tego ciasta ma wyjść, jedna ?
wychodzi jedna ale całkiem duża, nic jednak nie stoi na przeszkodzie żeby ciasto podzielić na dwa i zrobić dwie rolady
icon_smile.gif


CYTATczy zamiast orzechów laskowych mogą być włoskie, bo mam ich furę ?
mogą być włoskie

CYTATtrochę się boję tego połączenia marmolady i orzechów, chciałabym żeby to było mocno orzechowe....
IMHO ona jest mocno orzechowa i marmoladę malo tu czuć, jest ona bardziej spoiwem dla orzechów niż smakiem wybijającym się na plan pierwszy, ale ja robię tę masę już na oko
icon_wink.gif
i być może dlatego więcej w niej orzechów niż marmolady
icon_wink.gif

jak chcesz to zamiast marmolady użyj samej 30% śmietanki, tyle żeby nawilżyć zmielone orzechy tak aby się dobrze rozsmarowywały i powinno być ok
icon_smile.gif
 

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
dziunia @ 28 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=422064wychodzi jedna ale całkiem duża, nic jednak nie stoi na przeszkodzie żeby ciasto podzielić na dwa i zrobić dwie rolady
icon_smile.gif

mogą być włoskie
IMHO ona jest mocno orzechowa i marmoladę malo tu czuć, jest ona bardziej spoiwem dla orzechów niż smakiem wybijającym się na plan pierwszy, ale ja robię tę masę już na oko
icon_wink.gif
i być może dlatego więcej w niej orzechów niż marmolady
icon_wink.gif

jak chcesz to zamiast marmolady użyj samej 30% śmietanki, tyle żeby nawilżyć zmielone orzechy tak aby się dobrze rozsmarowywały i powinno być ok
icon_smile.gif
Dziękuję Ci bardzo Dziuniu za tak szybką i konkretną odpowiedź, postanowione robię jutro
icon_lol.gif
 

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Dziunia jesteś?
Ratunku ono sie piecze dopiero 15 minut i już jest rumiane
wyjmować ??
błagam odpowiedź
anbetung.gif


Już wiem trzeba wyąć. Troszke się przywęgliły z wierzchu te u samej góry co były. Co począć z tym faktem Dziuniu? Jak zrobię ten lukier to będzie ok ?
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Layla, spróbuj czy nie zgorzkniały te orzechy od przypalenia, jak jest ich niewiele i nie są specjalnie gorzkie to lukruj, a jesli spaliło się na bardzo gorzko to spróbuj poodcinać tę spaleniznę i polukruj, nikt nie zauważy pewnie
icon_lol.gif

Chyba za wysoko ciasto było w piekarniku albo nagrzał się bardziej niż trzeba? U mnie tez się dość mocno przypieka ale jest to nadal brąz dość ciemny, więc jest mocno orzechowe ale nie gorzkie i nie spalone, może u samo to wygląda?

W ogóle to chyba zmniejszę w przepisie tę temperaturę bo teraz zauważyłam, że jest 200 stopni, chyba lepiej będzie jak da się 180.
 

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Tak wystarczy zdecydowanie 180 stopni bo ja właśnie w tylu piekłam.
rofl.gif
i zdecydowanie krótszy czas w piekarniku z termoobiegiem. Z tej ilości ciasta wyszły mi 3 czytaj trzy
icon_wink.gif
calkiem spore rolady i 1 czytaj jeden calkiem spory wieniec. Takie zgrabniutkie, no śliczne po prostu, pięknie wyrosły i na szczęście tylko te dwie u góry się przysmoliły. Nie są gorzkie, tylko chyba bardziej chrupiace?
rofl.gif
Potraktowałam je lukrem i trochę mniej widać to przysmolenie. :-D. Oczywiście zrobiłam podwójną ilość masy orzechowej z poczwórną ilością brandy
cheers.gif
icon_redface.gif
icon_mrgreen.gif
bo akurat takowy alkohol mam otwarty i powiem Ci szczerze że ta masa jest wyśmienita i trudno było mi nie podjadać jej. Wylizywałyśmy miskę z dzieckiem, no dziecko zdecydowanie mniej oczywiście.
icon_lol.gif

Suma sumarum: Rolady są super pyszne!!!!!! Polecam gorąco wszystkim!!!!!!!!!!Powtórzę na pewno nie raz, zwłaszcza ze jeszcze orzechów pod dostatkiem mam.
Dzieki Dziuniu! Padam!
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
bussi.gif


Aha! Jakim cudem Wam wychodzi tylko jedna rolada ? Przecież tego ciasta jest całkiem sporo.........
icon_lol.gif
icon_wink.gif
 

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Ściełam te przysmolone brzerzki i jeszcze raz potraktowalam lukrem. No i nie omieszkałam spróbować.
Ludzie!!!! Ogłaszam wszem i wobec:
[SIZE=24pt]TOŻ TO JEST BOSKIE!!!!!!!!!![/SIZE]
Róbcie bo warto naprawdę warto!!!!!!!!!!!
 

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Dziuniu!
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif

Dzisiaj zaniosłam po opiece tę struclę do pracy i taraaaaaaaaa zaszpanowałam jak nic!!!!!!!!!!!!
Dzięki!
bussi.gif

Przepis rozpropagowałam!
Moja Mami mówiła, że rzeczywiście to jest pyszne, a usłyszeć to z ust Mami to najprawdziwszy komplement
icon_biggrin.gif

Jeszcze raz WIELGACHNE DZIĘKI !!!!!!!!!!!!!!
cvety.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

inga_xx

Member
Maj 19, 2007
1,500
0
0
Siedziałąm i dumałam co by tu zrobić z reszty drożdży, które mi po niedzielnej drożdżówie zostały. Padło na struclę z orzechami
icon_smile.gif
Polecam przepis, bo jest naprawdę świetny. Fajna konsystencja ciasta, łatwo się wałkuje i masa pycha (dodałam tylko skórkę pomarańczową, rodzynki i ze 2 dodatkowe łyżki cukru).