Szarlotka krucha najlepsza na świecie :)

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,392
845
113
Tak, ona jest rzeczywiście najlepsza. Właśnie kończymy niedzielną, w dodatku z renet (ja dorzucam jeszcze do jabłek płatki migdałowe, jak do strudla).
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Wspaniala jest ta szarlotka.

Ciasto kruchutkie i maslane. Nadzienie takie jak robi zawsze moja mama ( tylko w czasach kryzysu zamiast soku cytrynowego i maki byl kisiel cytynowy). Ja jeszcze starlam do nadzienia troche skorki cytrynowej i dalam tylko 2/3 szkl cukru, bo jablka byly dosc slodkie.

Goraco polecam :!:
 

bacardi

Member
Wrz 13, 2004
2,860
0
0
Ja tylko powiem, ze u mnie w kuchni juz jablka czekaja, a szarlotka stala sie przebojem sezonu w moim domu.
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
Bajaderko pieke z calej porcji - kupilam tez najzielensze Granny Smith jakie znalazlam - trawa normalnie - i tak sie zasanawiam - bo one duze sa bardzo to wzac 8 czy mniej?
Zreszta jak zrobie z 8 to zjem najwyzej troche tego jablkowego nadzienia :mrgreen:
Aha i czy ty Bajaderko kupujesz to maslo Land cos tam? takie pakowane po 4 dlugie kawalki? jesli tak to dajesz 3 do calej porcji? :roll:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ja bym wziela 8 bez wzgledu na wielkosc - wiecej nadzienia nie zaszkodzi, a tak jak sama mowisz troche i tak powedruje po drodze do buzi
icon_smile.gif


A z maslem - to tak, do calej porcji uzywam 3 sticks
icon_smile.gif


Kwasne te jablka, nie? Do jedzenia to wrecz sie nie nadaja, ale pyszne do pieczenia - sama zobaczysz :mrgreen: :cheers:
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
ja tez dzisiaj zrobilam szarlotke, ale.......cos mi nie wyszlo :cry:

tzn.wyszla tylko taka calkiem, calkiem cieniutka i plaska
icon_sad.gif

tamtym razem troszke przynajmniej urosla i mialam ciasto z nadzieniem, a nie nadzienie z ciastem
smakowo jest cud-miod to bez dyskusji, nadzienie jest cudowne, tylko to ciasto, no:baa:

czy moglo jej zaszkodzic, ze ciasto lezalo troche dluzej w zamrazalniku(zagadalam sie z siostra przez telefon) i pozniej z tego zimna sie nie moglo pozbierac??? :mrgreen:
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
a ja bym zrobila ta szarlotke na niedziele... czy jak z calej porcji bede robic to moge upiec na blasze z piekarnika? czy lepiej w takiej duzej blaszce zwyklej... mam taka jedna co ma chyba 33 x 40 pare cm. dobra by byla?

pzdr
yenn
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
W blaszce z piekarnika raczej nie, bo by ciasta zabrakło, poza tym cieniusia by była straszliwie :lol: Ja piekłam właśnie w takiej 30x40cm i super było, nawet więcej jabłków by się przydało
 

lidqa

Member
Wrz 17, 2004
5,856
0
0
Dla tych co nie lubia szklanek (jak ja, bo mi latwiej nasypac do miski na wadze niz do szklanki ) to 4 szklanki maki to pol kilo a szklanka cukru pudru to 120 g
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
A z moich wyliczeń pół kilograma mąki to 3 1/3 szklanki
icon_sad.gif
muszę więc to skorygować i będę jak Lidqa radzi dawać 4 szklanice i już!
 

lidqa

Member
Wrz 17, 2004
5,856
0
0
A mi wychodzi ze szklanka to 125-130 wiecej mąki tam nie upchne, a juz 3 i 1/3 to by bylo 10/3 czyli szklanka ci wychodzi az 150???
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
A mi wychodzi ze szklanka to 125-130 wiecej mąki tam nie upchne, a juz 3 i 1/3 to by bylo 10/3 czyli szklanka ci wychodzi az 150???
Tak Lidqo, to z tabel Grzegorzowych mam taki przelicznik idealnie 150 dkg to 1 szklanka.
Ty matematyczko, Ty! :lol:
 

lidqa

Member
Wrz 17, 2004
5,856
0
0
a masz wage? bo ja mam taka elektorniczna i mi wychodzi ze moje szklanki wszystkie maja po 125-130
a ciasto am dobra konsystencje wiec jakbym dala tyle wiecej...
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
a masz wage? bo ja mam taka elektorniczna i mi wychodzi ze moje szklanki wszystkie maja po 125-130
a ciasto am dobra konsystencje wiec jakbym dala tyle wiecej...
Nie mam :cry: chyba poproszę Mikołaja by mi przyniósł, ale napewno nie będzie to elektroniczna waga jeno mechaniczna - nie chcę Pana Mikołaja z torbami puścić, w końcu inni też liczą na prezenty z Jego strony :lol:
 

lidqa

Member
Wrz 17, 2004
5,856
0
0
a tam mechaniczna... elektroniczna jest super. Ja sobie czasem dziele przepis na 2/5 Patrze tylko wtedy na jajka a reszte moge elektronicznie zwazyc
 

MoTyLeK

Member
Lis 26, 2004
170
0
0
I w koncu ja zrobilam! Pycha!Az brak mi slow...
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Wzięłam sobie do serca to dodawanie opinii, no i sprawdzam teraz wszystko po kolei. A tu :oops: opinii mojej brak :oops: . Na pewno dodawałam, ale to chyba na mniamie jeszcze.
To ciasto kruche weszło na stałe do mojej kuchni (kiedyś byłam kiepska z kruchego). Używam go do różnych wypieków. Nie robiłam co prawda takiej masy jabłkowej jak tu jest, tylko swój mus, ale i na to przyjdzie czas. Ciasto robię zawsze z całej porcji, ale ponieważ jest go dużo, to połowę od razu zamrażam jak na dobrą gospodynię przystało :oops: , i mam na drugi raz gotowe
[/list]
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
a masz wage? bo ja mam taka elektorniczna i mi wychodzi ze moje szklanki wszystkie maja po 125-130
a ciasto am dobra konsystencje wiec jakbym dala tyle wiecej...
Ale mam refleks :roll: :oops: chciałam tylko zapytać, czy już z tymi szklankami się wyjaśniło : Bo może Ty masz szklanki te duraleksowe, z uszkiem? Bo one są mniejsze niż tradycyjne.
 

lidqa

Member
Wrz 17, 2004
5,856
0
0
nie, mam takie typowe szklanki jak do tych metalowych podstaweczek co to kiedys sie tak herbate piło. i robilam dzis swojej wadze test (zwalyla mi cos kolezanka w sklepie a ja potem jeszcze raz w domu) wiec raczej dobrze wazy...