Zimowe ciasto

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Krystyna9 @ 7 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=772254O matko, już są i u mnie jaja. Całe 2, przepis poprawiłam. "Ktoś" mi musiał je zeżreć
icon_mrgreen.gif
. Gdyby nie Olcieek i Maraa, to sama nie zauważyła bym swojego błędu. Dzięki dziewczyny
cvety.gif
Krystyno, byłam trochę zdziwiona brakiem jajek. Nawet miałam o nie zapytać ale pomyślałam, że pewnie ma być takie bez...
icon_mrgreen.gif
Dobrze, że już się wszystko wyjaśniło.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

LeNinka

Member
Sie 14, 2005
944
0
0
O rany, toż to ulubione ciasto mojego męża!
icon_mrgreen.gif

Jest przepyszne!
Jemy je zawsze u teściowej na Boże Narodzenie.
Czemu ja przepisu nie wzięłam od niej? Pewnie nie chciałam konkurować
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
ja już mam wszystko przygotowane-orzechy zmielone ( 25 dag
icon_wink.gif
) mak zalany wrzątkiem czekać będzie do jutra, dżem wiśniowy kupiłam ale przydałoby mi się też trochę wiśni, może jutro mrożone kupię.
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Beatko, ja zawsze daję wiśnie ze słoika. Specjalnie do tego ciasta robię na zimę wiśnie w syropie.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Maraa @ 6 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=771717Masa orzechowa:

4 białka,
1 szklanka śmietany
opakowanie cukru waniliowego,
3 łyżki bułki tartej,
szklanka zmielonych orzechów włoskich,
pół szklanki mleka

Mleko zagotować, gorącym zalać orzechy i odstawić do wystygnięcia. Białka z cukrem ubić na sztywną pianę, a następnie dodać wystudzone orzechy i bułkę tartą. Wszystko dokładnie wymieszać.
wcześniej nie zwróciłam na to uwagi, dopiero przy "robocie". Czy na pewno to ma być śmietana czy może raczej cukier? W opisie przygotowania nie ma nic na temat dodawania śmietany a jest żeby dodać cukier do białek( a może chodzi o ubicie białek z cukrem waniliowym tylko ?
gruebel_2.gif
). Znów się może czepiam szczegółów, ale...
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
A Ty olcieek jak, pieczesz?
Moje w piecu siedzi.
orzechów dałam 14 kopiastych łyżek, to będzie gdzieś tak 1,5 szklanki, ale jak jeszcze kiedyś będę rozbić pewnie dam więcej ( ta 1 szklanka , to wg. mnie stanowczo za mało), ale zobaczę jakie to będzie po upieczeniu.
Aha, i do ubicia białek dałam 1/2 szklanki cukru (zamiast tej szklanki śmietany
icon_wink.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
No piekę dzisiaj, piekę.
Też dam więcej orzechów, mam już zmieloną i zalaną mlekiem całą paczkę. I do piany na pewno dam cukier, nie śmietanę, no chyba że Mara wcześniej odpowie, że to rzeczywiście ma być śmietana
icon_razz.gif
Pewnie pozmniejszam jak to ja ilośc cukru, bo ja ta niecukrzasta i dla mnie wszystko za słodkie.
Mam zamiar udać się do piwnicy po wiśnie w syropie i mam tylko nadzieję, że jeszcze jakiś słoik tam znajdę
icon_rolleyes.gif
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
BeataSz @ 8 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=772720wcześniej nie zwróciłam na to uwagi, dopiero przy "robocie". Czy na pewno to ma być śmietana czy może raczej cukier? W opisie przygotowania nie ma nic na temat dodawania śmietany a jest żeby dodać cukier do białek( a może chodzi o ubicie białek z cukrem waniliowym tylko ?
gruebel_2.gif
). Znów się może czepiam szczegółów, ale...
Bardzo Was przepraszam, oczywiście że to powinien być cukier, a nie śmietana
ugly_08.gif
Już poprawiłam. Beatko możesz mi dokopać jak Ci ciasto nie wyjdzie.
icon_mrgreen.gif
icon_wink.gif
No, strasznie mi głupio, że się tak pomyliłam.
icon_redface.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
OJ Mara toż to każdemu może się zdarzyć no co Ty!
Ja to bym nawet nie zwróciła uwagi na śmietanę gdyby nie Beatka, i tak bym sypnęła tam cukier
icon_wink.gif


siedzi w piecu
fiesgrins.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Maraa, ja Ci nie dokopię, bo nie przyszłoby mi do głowy ubijać białka ze śmietaną, ale ktoś niedoświadczony w kuchni np. moja córka mógłby chcieć
icon_mrgreen.gif
A może byloby to jakieś nowe odkrycie
gruebel_2.gif


Moje już upieczone, więc uwagi:
1. smakuje mi, ale jednak mimo, ze uwielbiam orzechy, chyba wolę smak tylko makowo wiśniowy (następnym razem spróbuję ciasta Krystyny)
2. przypaliłam - temp. 180*C, to trochę za dużo jak dla mojego piekarnika i zanim się zorientowałam, ciasto już było dość mocno przyrumienione a jeszcze surowe, wierzch jeszcze uratowałam , bo przykryłam folią aluminiową, ale spodu niestety nie dało się nijak zabezpieczyć przed przypaleniem, no ale trudno, ogólnie nie jest źle.
zimoweA.jpg

zimoweC.jpg

zimoweB.jpg
 

Załączniki

  • zimoweA.jpg
    zimoweA.jpg
    109.7 KB · Wyświetleń: 2
  • zimoweB.jpg
    zimoweB.jpg
    104.9 KB · Wyświetleń: 2
  • zimoweC.jpg
    zimoweC.jpg
    110.5 KB · Wyświetleń: 2

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Beatko, ciasto wyglada bardzo ladnie.... A jakby tak zrobic wisniowo-migdalowe?
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
o właśnie, zamiast masy orzechowej można było zrobić migdałową, pewnie bardziej by mi leżało takie połączenie, dzięki za pomysł.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
A ja już wykomplementowłam Cię (i ciasto) w niebie. W moim piekarniku przypalenie spodu prawie jest niemożliwe, ale górę szybciutko kolorek brązowy łapie. Jak piekę u teściowej, to jest tak jak u Ciebie. No to wtryniam wtedy na samo dno jeszcze jedną albo i dwie blachy i już jest tylko przypalone a nie spalone.
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Spalone dobrze sie zeskrobuje
icon_mrgreen.gif

wink.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ilonka, tu już nie ma co zeskrobywać
icon_lol.gif
ale daje się tę cieniutką warstwę po prostu odczepić od maku i jest OK