IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

5 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Zitni chleba, czeski wiejski chleb
syso
post 26 Dec 2008, 13:06
Post #1

szef kuchni

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 233

Pieke ten chlen nonstop, bo moi nie chca juz innego. Zainspirowana w czerwcu przepisem na stronie Mirabbelki kupilam ksiazke i wyprobowalam z niej wiele przepisow, ten jednak wybija sie swoja prostota i wspanialym smakiem. Mam nadzieje, ze Mirabbelka sie nie pogniewa, ze zlinkuje jej przepis tutaj icon_biggrin.gif
http://www.chleb.info.pl/index.php?id=74

Dodam tylko, ze od jakiegos czasu pomijam wstawianie zakwasu wieczorem, po prostu rano wyjmuje zakwas z lodowki i odmierzam 150 g. robie z roznymi makami, ostatnio dodaje 100-200g maki kamutowej, za kazdym razem jest fantastyczny.
150g aktywnego zakwasu zytniego
300g letniej wody
400g maki pszennej chlebowej, ale mozna dodac troszke razowej lub innej wg uznania.
100g maki zytniej jasnej
10g soli / 1, 5 lyzeczki)
5g drozdzy instant /1 lyzeczka)

Wyrobic gladkie ciasto w KA lub maszynie. Ma byc luzne i lepkie. Daniel Leader sugeruje predkosc 4 w KA przez 7-8 minut, nakryc folia i zostawic 10 minut, aby odpoczelo i znowu wyrobic przez 5 minut, zeby bylo elastyczne.
Zostawic do wyrosniecia na ok. 2-2,5 godziny, potem uformowac . Ja wkladam do wysmarowanej maslem keksowki, bo ciasto jest bardzo luzne i zostawiam do wyrosniecia. Po wyrosnieciu mozna wlozyc do zimnego piekarnika lub do goracego. Raz zapomnialam i wyroslo zanadto w foremce, wiec wlozylam od razu do zimnego i chleb mial wspaniala chrupiaca skorke.
A tu pare zdjec na zachete. icon_biggrin.gif

[attachment=36583:Zytni_ch...DSC08721.JPG]

[attachment=36584:Zytni_ch...DSC08719.JPG]

[attachment=36585:Zytni_ch...DSC08722.JPG]

Go to the top of the page

+Quote Post
dziunia
post 26 Dec 2008, 13:13
Post #2

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 151

Strasznie dawno nie piekłam chleba z drożdżami, ale ten wygląda wyjątkowo dobrze, może więc się jutro skuszę icon_smile.gif Szczególnie że jest foremkowy, a ostatnio ciągle z bochenkowym się męczę icon_wink.gif

+Quote Post
hazo
post 26 Dec 2008, 13:23
Post #3

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 956

Syso, a ile wody icon_question.gif

+Quote Post
syso
post 26 Dec 2008, 13:27
Post #4

szef kuchni

300g, sorrki, juz poprawiam icon_biggrin.gif

+Quote Post
syso
post 26 Dec 2008, 13:30
Post #5

szef kuchni

CYTAT(dziunia @ 26 Dec 2008, 12:13 ) *
Strasznie dawno nie piekłam chleba z drożdżami, ale ten wygląda wyjątkowo dobrze, może więc się jutro skuszę icon_smile.gif Szczególnie że jest foremkowy, a ostatnio ciągle z bochenkowym się męczę icon_wink.gif

Dziuniu, sprobuj, on jest w ogole bezproblemowy. A co wazne dlugo zachowuje swiezosc. Pieke go praktycznie codziennie, wiec zawsze rozpoczynam swiezszy bochenek, ale czasami on sie skonczy i znajde koncowke poprzedniego, ktory wciaz sie nadaje do zjedzenia icon_biggrin.gif

+Quote Post
mirabbelka
post 26 Dec 2008, 15:02
Post #6

szef kuchni

Użytkownik nr: 232

bardzo sie ciesze, ze go wyciagnelas, bo to naprawde dobry i bezproblemowy chleb. ja go co prawda pieklam na kamieniu, ale w formie wyjdzie na pewno duzo lepiej bo mozna zrobic luzniejsze ciasto.

+Quote Post
syso
post 26 Dec 2008, 16:43
Post #7

szef kuchni

Dzieki Mirabbelko icon_biggrin.gif A w ogole wszystkie chleby z tego krotkiego ostatniego dzialu sa wspaniale, czyli z Polski i Czech.icon_biggrin.gif

+Quote Post
hazo
post 27 Dec 2008, 14:36
Post #8

kucharz-zawodowiec

Właśnie go upiekłam. Zastosowałam uproszczoną metodę Syso. Następnym razem doleję ciut więcej wody, bo chyba miałam trochę za gęste ciasto. Mogłabym bez problemu uformować bochenek, gdybym miała kamień. icon_mrgreen.gif
W całości:
Załączony plik  DSC02631.JPG ( 40.33K ) Suma pobrań: 20

Przekrojony lekko ciepły:
Załączony plik  DSC02636.JPG ( 40.33K ) Suma pobrań: 8

Bardzo smaczny, taki "zwykły" chleb.

+Quote Post
syso
post 27 Dec 2008, 14:43
Post #9

szef kuchni

Hazo, ale sliczny Twoj chlebek.icon_biggrin.gif Ciesze sie, ze go upieklas.icon_biggrin.gif

+Quote Post
dziunia
post 29 Dec 2008, 22:54
Post #10

kucharz 3 gwiazdek

Upiekłam go wczoraj icon_smile.gif Niestety z powodu mojego pośpiechu nie wyszedł idealnie, niedokładnie odgazowany, za krótko wyrastał i popękał ale i tak jest bardzo smaczny icon_smile.gif Taki jak Hazo napisała, zwykły chleb ale bardzo dobry icon_smile.gif Jutro piekę znów icon_smile.gif

Załączony plik  zitni1.JPG ( 86.67K ) Suma pobrań: 8

+Quote Post
syso
post 29 Dec 2008, 23:08
Post #11

szef kuchni

Dziuniu, sliczny, czuje sie zaszczycona Twoimi komplementami icon_biggrin.gif

+Quote Post
hazo
post 29 Dec 2008, 23:11
Post #12

kucharz-zawodowiec

CYTAT(dziunia @ 29 Dec 2008, 22:54 ) *
...niedokładnie odgazowany,

Dziuniu, ja wcale nie odgazowywałam, bo robiłam skróconą metodą podaną przez Syso. Po dwukrotnym wyrobieniu włożyłam do foremki i zostawiłam do wyrośnięcia i potem do pieca. Za to wyrabiałam KA tak długo jak podała Syso i na takim wysokim biegu (zazwyczaj chleb wyrabiam na 2 biegu). No i chyba mocniej przypiekłam. Ale Twój w przekroju też nie najgorszy. icon_wink.gif

+Quote Post
syso
post 29 Dec 2008, 23:28
Post #13

szef kuchni

Hazo, dziunia, ja tez nie odgazowuje, co gorsza nie formuje zadnego bochenka, bo ciasto jest bardzo luzne i klejace. Wyciagam tylko z miski lekko naoliwiona lub zmoczona reka i ukladam w formie keksowej, zeby po ludzku wygladalo, lekko przyplaszczajac z wierzchu. Nie pisalam o tym, bo wstyd miec takiego lenia icon_redface.gif
Hazo tez zazwyczaj wyrabiam na dwojce, ale coraz czesciej na 4.icon_biggrin.gif

+Quote Post
hazo
post 29 Dec 2008, 23:36
Post #14

kucharz-zawodowiec

CYTAT(syso @ 29 Dec 2008, 23:28 ) *
...nie formuje zadnego bochenka, bo ciasto jest bardzo luzne i klejace.

Wiesz, Syso, masz chyba bardziej wilgotną mąkę na tych Wyspach. icon_mrgreen.gif Ja ze swojego ciasta (ilości dokładnie wg przepisu) mogłabym śmiało uformować bochenek bo wcale nie było luźne, ale ponieważ nie mam kamienia, a na blasze mi nie wychodzi, wolałam włożyć do foremki.

+Quote Post
dziunia
post 29 Dec 2008, 23:46
Post #15

kucharz 3 gwiazdek

A widzicie icon_mrgreen.gif Ja wyrabiałam na 2, bo wg instrukcji KA nie należy używać haka na innych biegach ze względu na możliwość zniszczenia silnika. I po wyrobieniu zostawiłam ciasto w misce na jakieś 2 godziny, potem skrobką ciasto trochę przerobiłam i do foremki przełozyłam byle jak jak Syso icon_lol.gif wlasnie przypłaszczając mokrą ręką icon_smile.gif Rosło to może ze 2 godziny, powiększyło się 2 razy (a drożdży dodałam świeżych może 1,5 grudki wielkości paznokcia od dużego palca ręki icon_mrgreen.gif ) i piekłam wstawiając do zimnego piekarnika ok. 45 minut w 200*C, dodatkowo jeszcze 5 minut bez foremki spryskany wodą żeby się błyszczał. Dziur większych jest trochę, ale w niczym nie przeszkadzają, no i spękał z wierzchu, mógł więc rosnąć znacznie dłużej. Aha, wody dodałam tyle co w przepisie i ciasto było bardzo lepkie ale nie luźne, jednak bochenek ciężko by się formowało.

+Quote Post
hazo
post 30 Dec 2008, 00:10
Post #16

kucharz-zawodowiec

To ja jeszcze dopiszę, że włożyłam do piekarnika nagrzanego do 235* (podejrzałam na stronie Mirabbelki jaka temperatura) posmarowawszy wierzch olejem i piekłam 45 minut. Mniej więcej w połowie pieczenia zmniejszyłam do 230* i posmarowałam wierzch chleba zimną wodą (pędzlem, bo nie posiadam spryskiwacza). Smarowanie wodą powtórzyłam jakieś 5 minut przed końcem pieczenia. Już to wypraktykowałam przy wielu chlebach. Zawsze mi wtedy wychodzą najładniejsze. Aha i foremkę ustawiam na kratce umieszczonej w piekarniku nisko. Nie muszę nigdy dopiekać.

+Quote Post
dziunia
post 31 Dec 2008, 07:59
Post #17

kucharz 3 gwiazdek

Wczoraj znów go upiekłam icon_smile.gif Tym razem powędrował od razu do keksówki, nie odgazowywałam ciasta. Rósł ok. 3 godzin, piekłam w 215* ponieważ używam papieru do pieczenia, więc wyższa temperatura jest raczej niewskazana. Wstawiłam go do nagrzanego piekarnika i siedział tam dokładnie 40 minut, wyszedł mniej spieczony niż chleb Hazo i o dziwo bez dużych dziur w środku. Aha, wierzch posypałam makiem i chleb bardzo na tym zyskał icon_smile.gif

+Quote Post
mirabbelka
post 4 Jan 2009, 12:16
Post #18

szef kuchni

Użytkownik nr: 232

CYTAT(syso @ 26 Dec 2008, 16:43 ) *
Dzieki Mirabbelko icon_biggrin.gif A w ogole wszystkie chleby z tego krotkiego ostatniego dzialu sa wspaniale, czyli z Polski i Czech.icon_biggrin.gif

Syl, calkiem nie na temat: probowalas moze piec razowiec żytni czyli Vollkornbrot Leadera?
bralam sie za niego 3 razy i jestem zla, bo za kazdym razem wychodzil gniot.

+Quote Post
syso
post 4 Jan 2009, 12:52
Post #19

szef kuchni

NIe, nie probowalam, bo u mnie nie lubia takich ciezkich ciemnych chlebow i jakos dla samej siebie nie moge sie zebrac. Ale mowisz gniot? gruebel_2.gif Zjadliwy, czy calkiem do niczego? Musze przyznac, ze mnie kusza od dawna te niemieckie chleby.

+Quote Post
syso
post 4 Jan 2009, 13:05
Post #20

szef kuchni

CYTAT(hazo @ 29 Dec 2008, 22:36 ) *
Wiesz, Syso, masz chyba bardziej wilgotną mąkę na tych Wyspach. icon_mrgreen.gif Ja ze swojego ciasta (ilości dokładnie wg przepisu) mogłabym śmiało uformować bochenek bo wcale nie było luźne, ale ponieważ nie mam kamienia, a na blasze mi nie wychodzi, wolałam włożyć do foremki.

Moze to roznica w mace, rzeczywiscie.
Ja pieke w keksowce z czystego lenistwa no i wowczas sie nie przejmuje formowaniem bochenka, a szczerze mowiac znajac moje zdolnosci, jakbym miala ciasto przekladac z koszyczka na kamien, to z pewnoscia mialabym gruba pizze zamiast chleba. fiesgrins.gif Smaruje keksowke cieniutko maslem, nie olejem, bo on zostawia tlusta warstwa na blasze. Pieke na maksymalnej temp albo ok. 230st przez ok. 10-15 min, zmiejszam do ok. 200, po kolejnych 10 min wyjmuje chleb z keksowki i dopiekam golaska az bedzie chrupki i dudniacy od spodu. icon_wink.gif

+Quote Post

5 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 7th December 2019 - 12:31