Chleb z ogorkami kiszonymi

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Jeszcze nie wyprobowany
icon_smile.gif
Ale AgusiaH. wyrazila chec bycia krolikiem doswiadczalnym
icon_smile.gif


Chleb z ogorkami kiszonymi

1 szklanka letniej wody z pod ogorkow (albo pol na pol z woda)
1 duzy ogorek kiszony, drobniutko posiekany
1 lyzka oliwki z oliwek
1 lyzka suszonego koperku
1 lyzka cukru
1/4 lyzeczki soli
3 szklanki maki chlebowej
3 lyzeczki suchych drozdzy

Wszystkie skladniki umiescic w maszynie, zgodnie z instrukcja, nastawic na program - tylko wyrabianie.

W zaleznosci jak duzy jest ogorek i jak soczysty, moze byc konieczne dodanie wiecej maki lub plynu. Ciasto powinno byc miekkie i elastyczne, ale nie mokre.
Wyrosniete ciasto przelozyc na stolnice i zostawic aby lekko sie napuszylo - okolo 10 minut. Uformowac w dowolnego ksztaltu bochenek i ulozyc na blasze. Przykryc i zostawic do wyrosniecia na 20 minut. W tym czasie rozgrzac piekranik do 200C.
Bochenek ladnie naciac i spryskac zimna woda, piec okolo 20-25 minut az ladnie sie zrumieni.

60678ae.jpg
 

tudik

Member
Paź 29, 2004
550
4
18
bajaderko a kupne kiszone w sloiku moga byc? bo domowych ,to ja za zadne skarby nie dostane
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Jak najbardziej tudiku moga byc kupne ze sloika. Jak zrobisz to podziel sie z nami wrazeniami
icon_smile.gif
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Z ogromnym opoznieniem, ale zrobilam ten chleb.
Jest doskonaly :!:
Ta zalewa z ogorkow zamiast wody nadaje lekkiej kwaskowatosci.
Jest pyszny i wigotny, dobrze sie komponuje z pieczonymi miesami na zimno.

Dokonalam 2 zmian w przepisie:
-dalam tylko 1 lyzeczke suszonych drozdzy, bo te 3 wydawalo mi sie
troche za duzo (wyrosl doskonale na tej jednej)
-zastapilam 1 szkl maki pszennej - maka orkiszowa i zytnia

A tutaj obrazek:
chlenogorkowy20050130110643sen.jpg
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
Tak ten przepis brzmi b.apetycznie, musze sprobowac go upiec. Ale ja pieke bez drozdzy na zakwasie , wiec moze zakwas + kwas ogorczany to bedzie mu za duzo. I czy moj dzielny zakwas zdola podniesc te ogorki ?
Dam znac co z tego wyszlo.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Mirabelka milczy więc ja podzielę się swoimi doświadczeniami
icon_smile.gif


chleb jest pyszny! ma kwaskowaty, ogórkowy aromat, który znakomicie komponuje się z zapachem koperku (ja dałam mrożony)

jadłam ten chleb dwukrotnie i za kazdym razem był znakomity.

za pierwszym razem dalam tylko 1,5 łyżeczki drożdży. Użylam mąki wysokoglutenowej 500, pszennej 650 i razowej (po szklance)
img02740xs.th.jpg


za drugim razem robiła moja mama z mąki pszennej 650 (bułeczkowo-chlebowa) i dała 3 dag żywych drożdży rozciapanych z cukrem.
Wysedł bardziej puchaty ale nadal wilgotny i kwaskowaty. Chyba lepszy niż pierwszy (mimo, że wolę zbite chleby...)
img02807km.th.jpg

(uwaga: na drugim zdjeciu jets tylko ok 1/4 chleba. urósł na całą foremkę 3,5 litrową
icon_smile.gif
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Pyszny chlebus. Bajaderko, dzieki za przepis. Zrobilam nawet zdjecia, jak sie naucze, to wieczorem je tu wrzuce.
icon_biggrin.gif

Chlebek jest chrupiacy, wilgotny i ma bardzo fajny posmaczek, nie jest kwasny, raczej lekko kwaskowy, dalam pol na pol wode z ogorcow i wode zwykla. Bardzo malo rosl, wlasciwie dopiero wyrosl w trakcie pieczenia, ma sliczna kopulke.
Dalam tak jak AgusiaH tylko jedna lyzeczke suchych drozdzy i bylo w sam raz. Nastepnym razem dam troche maki zytniej. Dzieki za przepis
icon_biggrin.gif


dodalam zdjecie, mam nadzieje, ze wyjdzie, to moj pierwszy raz
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Pyszny chlebus. Bajaderko, dzieki za przepis. Zrobilam nawet zdjecia, jak sie naucze, to wieczorem je tu wrzuce.
icon_biggrin.gif

Chlebek jest chrupiacy, wilgotny i ma bardzo fajny posmaczek, nie jest kwasny, raczej lekko kwaskowy, dalam pol na pol wode z ogorcow i wode zwykla. Bardzo malo rosl, wlasciwie dopiero wyrosl w trakcie pieczenia, ma sliczna kopulke.
Dalam tak jak AgusiaH tylko jedna lyzeczke suchych drozdzy i bylo w sam raz. Nastepnym razem dam troche maki zytniej. Dzieki za przepis
icon_biggrin.gif


dodalam zdjecie, mam nadzieje, ze wyjdzie, to moj pierwszy raz
Buu, a dlaczego zdjecie sie otwiera dopiero w powiekszeniu?
 

arielka

Member
Kwi 6, 2005
709
0
0
Jak to się stało, że nie wyraziłam jeszcze swojego podziwu dla tego chlebka :
Jest absolutnie rewelacyjny, to mój numer 1. Piekę go na wszelkie imprezy i święta. Zebrał tyle pochwał, że dopinguje to mnie do ciągłego pieczenia.
Przepis powędrował dalej w świat
icon_smile.gif
 

Meg

Member
Gru 11, 2005
370
0
0
I ja popełniłam ten chlebek
icon_smile.gif
jest po prostu rewelacyjny! Teraz czekam, aż ubędzie kilka ogórków z nowo-otwartego słoika by móc podebrać trochę wody :fiesgrins:
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Proszę, niech mnie ktoś poratuje :cry: Ten chlebek ma rosnąć w automacie? Skoro pisze, że wyciągamy wyrośnięty na stolnicę - to rozumię że tak Chyba, że mam nadinterpretacje po sesji ;)
 

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Bardzo nam smakował ten chlebek. Posmarowany masełkiem pozostałym po pieczeniu schabu w maśle - Niebo w gębie... mmmmmmmmm
Polecam, zwłaszcza "ogórkolubcom"...
icon_smile.gif
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
a ja dzisiaj zrobilam- w calym domu pachnie ... ogorkami :lol: ;) jest smaczny, wyrosl dosc wysoko, na pewno jest jakims urozmaiceniem codziennego menu i fajnym sposobem na wykorzystanie wody spod kiszonych ogorkow
 

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Pierwszy raz w życiu upiekłam chleb. Nie daje zdjęć, bo mi sie przypiekł zbyt mocno. Pyszny i tak.