Świąteczna strucla orzechowa

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
CIASTO:

500 g maki
25 g drożdży
50 g cukru
1/2 szklanki mleka
150 g masła
1 jajko

Z drożdży,łyżeczki cukru i ciepłego mleka zrobić rozczyn,zostawić aż ruszy.Masło roztopić i przestudzić.Makę przesiać do miski dodać rozczyn,jajko i masło wyrobić na gładkie ciasto_Odstawić do wyrośnięcia.

NADZIENIE:

3 łyżki słodkiej śmietanki
75 g cukru
200 g zmielonych orzechów laskowych
100 g marmolady lub dżemu morelowego
1 łyżka rumu
ew.olejek rumowy

Wszystkie składniki wymieszać dokładnie.

Wyrośnięte ciasto rozwałkować dość cienko,rozsmarować nadzienie i zwinąć ciasno w roladę.Ostrym nożem przeciąć roladę wzdłuż na pół ale nie do końca.Spleść połowy ciasta na przemian ze sobą.Zlepić końcówki i połozyć na blasze wysmarowanej masłem(można też uformować splecioną roladę na kształt wieńca).
Piec we wcześniej nagrzanym do 180-200 stopni piekarniku ok.45-50 minut.
Polukrować jeszcze gorace lukrem z:

100 g cukru pudru
1 łyżka rumu
2-3 łyżki soku z cytryny

EDIT: dołączam link do filmu, na którym widać sposób zwijania tej strucli: http://www.youtube.com/watch?v=XurmJ8plMN4
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Marcelina

Member
Wrz 16, 2004
1,714
0
0
Upiekłam strucle, tylko podzieliłam ciasto na pół. Wyszły zgrabne dwie strucle o długości około 37 cm i szerokości 11 cm. Piekąc dwie strucle dodałam do masy dodatkowe dwie łyżki marmolady brzoskwiniowej i łyżkę orzechów.
Ciasto pyszne i efektownie wygląda, a najważniejsze łatwe w przygotowaniu. Można piec nie tylko od święta jak nazwa sugeruje.
 

Marcelina

Member
Wrz 16, 2004
1,714
0
0
Jeszcze raz polecam struclę Dziunii. Ciasto po upieczeniu wygląda bardzo efektownie jak z cukierni. Można zmieniać nadzienia i z jednego przepisu i sposobu ksztaltowania ciasta otrzymać różne smaki. Jestem fanką tego przepisu.
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Wpisałam pochwałę w niebie, ale widzę, że i tu jest odpowiedni wątek
icon_smile.gif
. Więc powtarzam:

Nie mogłam sie powstrzymać:

, więc masę zrobiłam z migdałów (trochę mniej, żeby nie było za słodkie) i powideł śliwkowych (200g). Bez śmietany i rumu. Wyszło pyszne!
Dobrze, że zdążyłam zrobić zdjęcia :mrgreen:
Ale następnym razem zrobię bez lukru :wink:
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Nadia,pięknie Ci strucla wyszła
icon_smile.gif

W ogóle cieszę się że smakuje Wam to ciasto bo faktycznie jest dobre i proste w wykonaniu.Fajnie że dzięki Linn możecie zobaczyć to przeplatanie,bo tak opisać to ciężko,a to wcale nie takie trudne jest przecież.
Ja robiłam chyba raz tę struclę z nadzieniem z twarogu i tez wyszła pyszna
icon_smile.gif
 

Marcelina

Member
Wrz 16, 2004
1,714
0
0
Piekłam z masą makową. Masy robię od razu więcej, nie wykorzystaną do strucli zamrażam i potem jak znalazł.
Z marmoladą lub dżemem, ale nie może być za rzadki bo trudno się zaplata. Do marmolady dodawałam garść rodzynek, najlepiej w garnuszku rozgrzać ją z dodatkiem rodzynek.
Z masłem, rodzynkami, skórką pomarańczową, podobnie jak w zawijańcach bajaderki.
Piekę z kilograma mąki, wychodzi wtedy mi cztery strucle. Na ciepło pożeramy we trójkę od razu jedną, a reszta też się na pewno nie zestarzeje :mrgreen:
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Dziuniu, dziekuje pieknie
icon_smile.gif

Następna będzie ze serem
icon_smile.gif


Owieczko, a możesz przyblizyć masę kokosową ogółowi :wink:
Czy nie była zbyt słodka?
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Zabrałam się za robotę, trochę pozmieniam po swojemu, tzn. zamiast masła dam olej i już będzie takie jak moje drożdżowe :wink: , tylko czy 1/2 szklanki mleka nie będzie za mało,nie będzie za gęste to ciasto? ja do swojego daję szklankę. Nadzienie mam zamiar zrobić z powideł śliwkowych i orzechów włoskich. Ciekawe jak mi wyjdzie ta kombinacja.
icon_smile.gif
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Jeśli jeszcze nie piekłaś:

Najpierw ciasto: nie jest gęste, tylko w sam raz, super się wałkuje - prawie jak plastelina (miękka
icon_smile.gif
). Ja robiłam ciasto dokładnie wg przepisu, dało sie na początku pomieszać mikserem, ale wyrabiać trzeba było w rękach.
Nadzienie: dużo zależy od powideł, bo jak kwasne, to masa będzie mało słodka, na szczęście możesz spróbować przed rozmarowaniem i dodać cukru.
icon_smile.gif