Rogaliki z solą morską - jak kto ma

Smok Milus

Member
Lis 10, 2004
546
0
0
Rogaliki z solą morską - jak kto ma*1

icon_smile.gif
Kto w niedzielę rano nie zjadłby kilku ciepłych rogalików na śniadanie?
icon_sad.gif
Komu w niedzielę rano chciałoby się wstawać (2-3 godziny wcześniej) i robić te rogaliki?
icon_idea.gif
Te są tak dobre, że można je jeść bez niczego, a wystarczy 20 minut, żeby je upiec*2



Składniki: (na 24 rogaliki)
  • 300 ml piwa
  • 25 g oleju słonecznikowego
  • 30 g miodu
  • 9 g soli
  • 14 g kminku
  • 300 g mąki pszennej
  • 200 g mąki żytniej
  • 50 g kaszy manny (ang. semolina)
  • 6 g (suchych) drożdży
Składniki: (wersja dla mierzących inaczej)
  • 1 butelka piwa (0,33 l - upić mały łyk
    cheers.gif
    - dlatego zazwyczaj robię z 0,5 l
    cheers.gif
    cheers.gif
    cheers.gif
    )
  • 3 łyżki oleju słonecznikowego
  • 1 + 1/2 łyżki miodu
  • 1 + 1/2 łyżeczki soli
  • 4 łyżeczki kminku
  • 2 + 1/3 szklanki mąki pszennej
  • 1 + 2/3 szklanki mąki żytniej
  • 1/4 szklanki kaszy manny (ang. semolina)
  • 1 łyżeczka (suchych) drożdży
Dodatkowo:
  • trochę (1 łyżeczka) gruboziarnistej soli morskiej do posypania - jak kto ma
Przygotowanie i wykonanie:
  • Wszystkie składniki wrzucić do maszyny (jak kto ma), ustawić na wyrabianie ciasta (około 90 minut) i nacisnąć guziczek.
  • (Jak kto jeszcze nie ma maszyny, to niech jak najszybciej sobie kupi i zrobi jak wyżej, bo to strasznie wygodne).
  • Co jeszcze nie masz maszyny? No dobrze: wymieszaj wszystkie składniki, wyrób dobrze ciasto, przełóż do posmarowanej olejem miski, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (około 60-70 minut czyli aż podwoi swoją objętość).
  • Ciasto wyciągnąć, podzielić na 3 równe części i odstawić pod przykryciem na 5 minut.
  • Wyłożyć pergaminem*3 2 lub 3 blaszki (ilość zależy od ich wielkości i jednorazowego apetytu)
  • Na stolnicy posypanej mąką kolejno rozwałkować każdą z części ciasta na koło o średnicy 20-25 cm, pociąć na 8 jak najrówniejszych wycinków (4 razy na pół przez środek). Całkiem zgrabnie tnie się nożem do pizzy - chyba dlatego, że to też kółko.
  • Każdy z wycinków zwinąć od cięciwy do środka, przełożyć na papier wąskim koniuszkiem pod spód. Należy pamiętać o pozostawieniu odstępów między rogalikami, żeby się nie pozrastały. Jak kto ma dużą blachę, to rogalikom można nadać kształt sierpa księżyca.
  • Blaszki przykryć szczelnie folią spożywczą*4, posmarowaną lub spryskaną olejem, co ułatwi odklejenie folii od rogalików i przyklejenie jej brzegów do papieru; wstawić do lodówki.
  • Rano wyciągnąć rogaliki z lodówki, przeciągnąć z papierem zdecydowanym ruchem na kamień (jak kto ma) i wstawić przykryte folią do ogrzanego piekarnika (40°C) na 30-40 minut (krócej po 2 nocach spędzonych w lodówce)
  • Gdy podwoją swoją objętość wyjąć, spryskać wodą i posypać gruboziarnistą solą morską.
  • Piec w temperaturze 200°C 15-20 minut aż skórka nabierze złocisto-brązowego koloru.
  • Wyciągnąć na siatkę do studzenia pieczywa (jak kto ma) i po kilku minutach można je już podać.
Uwagi:
  • Można je również piec w wersji na wysoki połysk - zamiast spryskiwania wodą należy zastosować pędzlowanie roztopionym masłem lub rozbełtanym jajkiem (efekt niesamowity, ale dla mnie trochę za pracochłonne, więc stosuję tylko na szczególne okazje).
  • Jeśli uważasz, że 24 rogaliki to dla Ciebie za dużo, to podziel ciasto na 2 części zamiast 3 i zrób 16.
    icon_mrgreen.gif
  • Może w to trudno uwierzyć, ale smak rogalików ściśle zależy od kształtu! Raz zdarzyło mi się, że prowadząc długą rozmowę telefoniczną (muszę w końcu sprawić sobie "zestaw nagłowny"), nie mogłem się zająć rogalikami, a ciasto rosło nadal. Gdy się zreflektowałem, było już za późno na wałkowanie i zawijanie itd., zatem włączyłem maszynę na pieczenie. Chlebek wprawdzie wyszedł pyszny, ale w porównaniu z rogalikami to już nie to samo...
  • Jak kto ma na strychu takie cudo do cięcia ciasta, to zamiast kół można robić prostokąty i pociąć na trójkąty zamiast wycinków.
  • icon_exclaim.gif
    Wszystkie składniki powinny mieć pokojową, a właściwie kuchenną temperaturę
    icon_wink.gif
    (szczególnie piwo, którego w ten sposób mniej pójdzie, bo kto lubi ciepłe piwo...
    yuck.gif
    )
Przypisy:*1 jak kto ma - jak policzyłem wszystkie wystąpienia, to dopisałem jeszcze w tytule
fiesgrins.gif

*2 upiec - pieczemy naprawdę najwyżej 20 minut, a blachę z lodówki wyciągamy po umyciu rąk przy okazji rannego wyjścia do toalety - potem możemy jeszcze na pół godzinki przytulić się do poduszki.
sleep.gif

*3 pergamin - tu: papier do pieczenia (proszę nie wyrywać kartek ze starodruków)
*4 folia spożywcza - mimo wszystko proszę nie jeść
Podziękowania:
kwiat.gif
Marjie Lambert za napisanie książki The bread machine book
kwiat.gif
Bajaderce za przepis na pyszne cynamonowe zawijańce (i za pomysł z przechowywaniem w lodówce)
Smacznego,
copyright1.gif
Smok Miluś
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ire_ko

Member
Lis 17, 2004
36
0
6
Och ... Smoku – szóstka!!! (6) za wizualną przejrzystość tekstu, za piękny język, dyskretny humor, męski akcent przepisu ( :cheers: ) za dbałość o szczegóły (interpunkcja i ortografia), za układ tekstu – wstęp, rozwinięcie, zakończenie, przypisy i w ogóle ... ach...
Z tego wszystkiego nawet nie wiem co mam upiec ...



____________________________________
Czytająca z wielką przyjemnością - Ire_ko.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
No widze, ze przepisy zaczynamy wznosic na wyzny. Niedlugo i muzyke bedzie trzeba do nich dobierac
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ja jestem po prostu speechless :shock: A i troche sie wzruszylam, bo wspomniales mnie w swoim przepisie :oops:

Smoku jak jeszcze nie piszesz ksiazek to powinienes - taki styl to czysta gwarancja sukcesu :mrgreen: :mrgreen:

Przejrzystosc, dokladnosc, dowcip - wszyscy powinnismy brac wzor z Ciebie, chociaz mnie takiego talentu nie dano niestety
icon_sad.gif


Czapki z glow
icon_smile.gif
A sam przepis - brzmi niezwykle kuszaco, w sam raz na niedzielne sniadanko :mrgreen:
 

Anusiaczek

Member
Wrz 14, 2004
2,084
0
0
Smoku, jestem pod ogromnym wrażeniem
 

Smok Milus

Member
Lis 10, 2004
546
0
0
Dziękuję za wszystkie komplementy i aż czuję się zakłopotany
icon_redface.gif
,
chociaż smoki to są okrutnie łase na pochwały
adminkiss.gif


No widze, ze przepisy zaczynamy wznosic na wyzny. Niedlugo i muzyke bedzie trzeba do nich dobierac
Gotowanie to przecież też sztuka, więc nie może być banalne i nudne. Jeśli chodzi o muzykę, to może na początek wystarczy dyskretny śpiew z akompaniamentem i przy okazji np. wycinanie strunami wzorków na kajzerkach...
sing.gif
gitara.gif


Och ... Smoku - szóstka!!! (6) za wizualną przejrzystość tekstu, za piękny język, dyskretny humor, męski akcent przepisu, za dbałość o szczegóły (interpunkcja i ortografia), za układ tekstu - wstęp, rozwinięcie, zakończenie, przypisy i w ogóle ...
Muszę się przyznać ze skruchą, że duża w tym zasługa słowników, np.: języka polskiego PWN i ortograficznego PWN, które jak na razie są dostępne za darmo on-line w pełnym zakresie.

Smoku jak jeszcze nie piszesz ksiazek to powinienes - taki styl to czysta gwarancja sukcesu
Szczerze mówiąc nigdy dotąd o tym nie myślałem i jak na razie nie zamierzam. Cieszę się jednak, że komuś może sprawiać radość przeczytanie mojego przepisu na rogaliki.

Przejrzystosc, dokladnosc, dowcip - wszyscy powinnismy brac wzor z Ciebie, chociaz mnie takiego talentu nie dano niestety
Bajaderko! Twoja skromność jest doprawdy wzruszająca. Należą Ci się za to
kwiaty.gif
kwiaty.gif
kwiaty.gif


Smoku, jestem pod ogromnym wrażeniem
Będzie mi naprawdę miło, jeżeli rogaliki wywrą na Tobie równie dobre wrażenie.

Z tego wszystkiego nawet nie wiem co mam upiec...
Gratuluję niedawnego zakupu maszyny! Na początku rzeczywiście trudno się zdecydować od czego zacząć. Zapewne wciągnie Cię eksperymentowanie i poszukiwanie nowych chlebowych smaków. Moja żona czasami mawia: "Co znowu taki chleb? Już raz kiedyś taki robiliśmy..." Jak dotąd jednak nigdy nie oparła się tym rogalikom!


Przyszło mi w międzyczasie kilka innych pomysłów i uwag dotyczących tego forum. Mam nadzieję, że przedstawię je niebawem w bardziej do tego stosownym miejscu (Misz masz).

Serdecznie wszystkich pozdrawiam, Smok Miluś
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Smoku toz to kolejny wzorzec jest
Ja tez jak tylko przeczytałam przepis to od razu powiedziałam do męża ze ty musisz książki pisać. jak tego jeszcze nie robisz to ja niew iem czym ty się zajmujesz :mrgreen: Pisac i pisać :!:

O twoich pomysłach dotyczących forum tez chętnie poczytam
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Zrobiłam Pycha są i wcale nie pracochłonne choc robie ręcznie.
Mąke żytnia miałam typu zurek i wyszły ok a zapach to po prostu na całej klatce schodowej ludzi dziś rano denerwował...oni wczorajszy chlebek sklepowy mieli na sniadanko :mrgreen:
O jednym tylko musze pamiętac: piwko wyjąc z lodówki wcześniej ...jak wieczorem mąz mi nalał kufelek to mi sie rogaliki przypomniały i siuppp to piwo do miseczki. Dopiero jak troche długo czekałam aż wyrośnie to mnie olśniło że piwo było lodowate :dump:

Zjedlismy z serkiem fromage z warzywami mlask mlask mlask wspaniałości sniadaniowe dzieki za przepis
 

Smok Milus

Member
Lis 10, 2004
546
0
0
Zrobiłam :D Pycha są i wcale nie pracochłonne choc robie ręcznie.
Bardzo się cieszę
banana.gif
, że mój przepis znalazł się na Twojej liście oczekujących i dziękuję, że tak szybko doczekał się sprawdzenia. A jeszcze bardziej się cieszę
banana.gif
banana.gif
, że rogaliki smakowały.

O jednym tylko musze pamiętac: piwko wyjąc z lodówki wcześniej...
Rzeczywiście nic o tym nie wspomniałem w przepisie. Zaraz umieszczę odpowiedni dopisek w samym tekscie przepisu.

Pozdrawiam, Smok Miluś
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Smoku! Prezentacja przepisu zasługuje na medal!

mam problem z tą semoliną: czy chodiz o kaszę mannę czy o semolinę- mąkę z twardej pszenicy... Linn kiedys wspominala, ze czasem przy tlumaczeniu wkrada sie taki blad, wiec chcialam sie upewnic...
 

Smok Milus

Member
Lis 10, 2004
546
0
0
mam problem z tą semoliną: czy chodiz o kaszę mannę czy o semolinę- mąkę z twardej pszenicy... Linn kiedys wspominala, ze czasem przy tlumaczeniu wkrada sie taki blad, wiec chcialam sie upewnic...
W tym przepisie chodzi o kaszę mannę. Nie może tu być mowy o błędzie w tłumaczeniu, gdyż w książkowym przepisie w ogóle jej nie było. Ponieważ jednak zwiększyłem ilość mąki żytniej (z natury rzeczy niskoglutenowej), to dlatego w ramach kompensaty (i w celu poprawienia struktury ciasta) pojawiła się kasza manna, najczęściej zawierająca dużo glutenu. Semolina w nawiasie to angielska nazwa dla grysiku i nie należy jej mylić z włoskim określeniem semolina w znaczeniu mąki z twardej pszenicy (durrum semolina), chociaż twarda pszenica jest najczęściej wysokoglutenowa, więc też powinna się nadawać, ale jak dotąd nie sprawdziłem tego w tym przepisie. Żeby zatem w przyszłości uniknąć nieporozumień, wstawiłem w przepisie ang. przed semolina. (W wersji pierwotnej była to uwaga dla mnie, czego mam szukać na półce
icon_wink.gif
).

Dodam jeszcze dla pełnego wyjaśnienia, że w przepisie na oszaławiający chleb paprykowy z sezamem, zalecam właśnie mąkę z twardej pszenicy (durrum semolina), a jako zamiennik podałem kaszę mannę i nawet czasami stosuję. Pół roku temu nie wiedziałem jeszcze, że tego typu mąka jest powszechnie dostępna w Polsce (a rok temu, że coś takiego w ogóle istnieje
icon_lol.gif
)

Przy okazji trochę posprzątałem, bo ImageShack.us narozrabiał i "zjadł" mi zdjęcia (1 miniaturkę i wszystkie powiększenia) - teraz znowu powinny się pokazywać poprawnie. Wprowadziłem również drobne zmiany kosmetyczne (m.in. zmieniłem nieco uwagę o wersji na wysoki połysk). Niestety zniknęły również zdjęcia zamieszczone przez Bajaderkę w wątku o kuchennych gadżetach, więc zmodyfikowałem odnośnik tak, żeby jednak pokazać, o jakie cudo chodziło.

Pozdrawiam, Smok Miluś
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Smoku, dziękuję za wyczerpującą i wspaniale precyzyjną odpowiedz! Teraz już naprawdę wszystko rozumiem! Bardzo serdeczne uściski!
Małgosia
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
padam na kolana jako mierzaca inaczej

zachwycajaca dbalosc o wszystkich
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Na razie jestem zachwycona! Ciasto nie wymagało podsypywania mąka przy wyrabianiu, pięknie wyrosło, oraz było bardzo plastyczne i przyjemne przy formowaniu rogalików. Rogaliki powędrowały do lodówki, a ja się już nie mogę doczekać jutrzejszego poranka!