Curry z ciecierzycy

marghe

Member
Lis 1, 2004
28,999
1
0
wg Kuchnia JArskiej Konnemana

2 małe cebule pokroić w piórka, 4 zabki czosnku posiekać drobno. Obsmażyć na oliwie
lub na ghee. Dodać chili w proszku (1 łyżeczka)*, 1 łyżeczkę soli, 1 łyżeczkę kurkumy, 1
łyżeczkę papryki (pominełam), 1 łyżkę kminu rzymskiego ( u mnie nasiona kminu - black
cumin seeds), 1 łyżka zmielonej kolendry. Smażyć 1 minutę, mieszając
Dorzucić 2 puszki ciecierzycy i 1 puszkę pomidorów. Dusić 20 minut pod przykryciem, od
czasu do czasu zamieszać, Domieszać 1 łyżeczkę garam masali, Dusić jeszcze 10 minut

p7ZbQyVMjbniwUXgmX.jpg
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
moze byc sama podana z czapati czy pita.
Masz wtedy wszystkie niezbedne aminokwasy (straczkowe+ziarna=mieso)

Rodowici Indianie
zahnlos.gif
najpierw podgrzewaja na nieduzym ogniu przyprawy (tak do 5ciu minut) a potem dodaje ghee i cebule.
Do curry z ciecierzyca nie dodaja tez pomidorow (wtedy jest to cieciorka z pomidorami), a koncentrat. Podlewaja woda, w razie potrzeby zageszczaja maka z cieciorki.

Tak robi Kapila
icon_wink.gif
. Kurcze, jakie ona dobre rzeczy robi....
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
dobrze prawi kolezanka Kermidt
zrobię to danie, ale rzeczywiście najpierw podsmażę na ghee przyprawy. Dobre to musi byc!
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
nie na ghee
na suchej sie prazy. Szczerze mowiac nie wiem co to daje, poza wydobyciem pelnej intensywnosci aromatow.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Niemal identyczną ciecierzycę "wymyśliłam" kilka dni temu i również do ryby!
icon_eek.gif

Bardzo jest smakowita. Polecam też wersję z dodatkiem podstawowych warzyw pokrojonych w słupki.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
kermidt @ 13 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=412376nie na ghee
na suchej sie prazy. Szczerze mowiac nie wiem co to daje, poza wydobyciem pelnej intensywnosci aromatow.
nie, no co ty, wlasnie wszedzie jak czytam o curry, zawsze ejst, ze choc nie ma definicji, to cecha charakterystyczna sa przyprawy sautee w ghee
pierwszy lepszy link z 1 strony odpowiedzi google'a http://www.indianfoodsco.com/Classes/Curry.htm
http://www.curryhouse.co.uk/faq/define.htm
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Przyprawy do curry sie prazy na suchej patelni, a potem tlucze w mozdzierzu, bo sa duuuuzo bardziej aromatyczne.
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Kiedys podejrzala, ze oni na suchej patelni praza cale przyprawy, a na tluszczu smaza juz sproszkowane, ale glowy nie dalabym sobie uciac (ani nawet palca
fiesgrins.gif
)
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
a widzialas co najpierw na patelni laduje? Ghee czy przyprawy?

najgorsze jest to, ze od Kapili ciezko cokolwiek wyciagnac. Angielski zna tak dobrze, ze jak zaczelam silne sledztwo w sprawie nazw przypraw, ktorych uzywa to mi przyniosla mieszanke w woreczku
fiesgrins.gif


najbardziej bym chciala on hand trening, bo fajnie vege gotuje.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
dzis specjalnie poszlam do American Bookstore czytac ksiazki guru kuchni indyjskiej Madhur Jaffrey i nasiona stanowcoz byly w tłuszczu
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
a kiedy porzucila aktorstwo dla gotowania?
icon_wink.gif


wiem, ze sa 2 grupy, ktore inaczej sie zywia. Pewnie jest wiecej regionalizmow, ale to bardzo wyrazny podzial.
I ona prazy sproszkowane przyprawy.
Nasiona moze by za twarde wychodzily?

W kazdym razie fajnie wiedziec, ze jest guru kuchni indyjskiej z Indii.
Chociazby zaczynajace w ten sposob:
"Whilst a drama student at the Royal Academy of Dramatic Arts in London, she wrote to her mother begging her to send simple recipes. In India, her mother obliged, and thus Jaffrey learnt to cook by correspondence"
W pewnych grupach kobiety w Indiach nie robia nic. Nie sprzataja, nie piora, nie gotuja. To bardzo rozwarstwiony narod.
Najlepsze kucharki sa z klas srednich. Ucza sie prowadzic dom, a nie sa ograniczane cenami surowcow.
Zreszta najubozsze grupy na zawsze zostaja w Indiach, nie potrafia sie porozumiec...
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Kermidt, ale czego chcesz dowieść deprymując Madhur? Jej ksiazki regularnie wygrywaja wszelkie nagrody James Beard, jedna po drugiej. To co, ze nauczyla sie gotowac w czasie studiow?
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Przeglądam wlaśnie "Mangoes and curry leaves" Alfordow i "Floyd's India". Co prawda zadne z autorow nie jest Hindusem, ale w Indiach bywali, wiec chyba bzdur nie pisza.

Wszyscy smaza na oleju czy ghee , czy to zmielone juz masale czy to cale ziarenka.
Roznice sa w tym, ze w niektorych daniach sypie sie przyprawy bezposrednio na tluszcz, a w niektorych , tak jak w przepisie Marghe, dopiero na podsmazona cebule.

Jeszcze obejrzalam "A little taste of India" i "Meena Pathak's Flavours of India", te autorstwa rodowitych Hindusow i wszedzie jest jak wyzej pisalam.

Bez tluszczu czesto rumienia kokos, ale tez nie jest to regula.
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Jednak znalazlam prazenie na suchej patelni bez tluszczu i to w sztandarowym hinduskim tikka masala wg przepisu Roopa Gulati. Na suchej patelni rumienia kumin przed roztarciem go z cebula i czosnkiem w mozdziezu na paste. Czyli jednak wszystko jest dopuszczalne.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Ja się zgadzam, ze w kuchni wsyztsko jest dopuszczalne, ale to na ,,moją" wersję z sautee na tłuszczu tych przypraw Kermidt prychnęła
icon_smile.gif