Sernik

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Postanowiłam wpisać swój ulubiony przepis na sernik. Może ktoś się skusi upiec go na święta.
Jest wilgotny, kremowy, rozpływający się w buzi. Po upieczeniu nie opada - jest równy na całej powierzchni.
Przepis jest na dużą blachę 25x42 wysokość ok 4,5 cm i wypełnia ją bo samiuśkie brzegi. Do tortownicy należy zrobić połowę porcji.

Składniki:
Ciasto...............
30 dkg mąki (1 i 3/4 szklanki)
10 dkg margaryny lub masła
10 dkg cukru pudru
2 żółtka
1 jajko
1 łyżka z czubkiem smalcu
2 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier wanilinowy

Tłuszcze wysiekać z suchymi składnikami, dodać resztę i zagnieść szybko. Wyłożyć dno blaszki.

Ser..................
1,30 kg białego sera przekręcić przez maszynkę
2 szkl cukru
2 szkl mleka
1/2 szk oleju
cukier wanilinowy
4 żółtka
2 całe jaja
2 budynie waniliowe bez cukru

Budynie rozmieszać z mlekiem, dodać pozostałe składniki i dobrze zmiksować. Masa jest baardzo płynna - nie przerażać się - tak ma być.
Masę serową wylać na wyłożoną ciastem blachę i piec 40 min w temp. 180 st.C

Kokosowa skorupka......................
Przed upływem tych 40 min ubić pianę z 6 białek, dodać 3/4 szkl cukru a na koniec paczkę 100g wiórek kokosowych.
Przygotowaną masą posmarować cały wierzch ciasta i piec jeszcze 40 min na złoty kolor.

Zostawić do zupełnego wystygnięcia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Pusia_

Member
Gru 18, 2005
21
0
0
dostałam ten przepis od bratowej jakieś 2 lata temu - cała nasza rodzina go uwielbia bo jest naprawdę przepyszny
icon_smile.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Cieszę się że ktoś podziela moją miłość do tego sernika - bez zdjęć (narazie) nie będę taka gołosłowna
icon_wink.gif

Może się ktoś skusi...
icon_smile.gif
 

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
Też go wykonałam. Dzięki za przepis. Ciasto jest w piecu. Przyjemnie się go robi i ładnie się piecze. Pomijam, ze jak nigdy - dzis PODCZAS pieczenia dwukrotnie wysiadł w mojej dzielnicy PRĄD. Jacy jesteśmy uzależnieni od tej elektroniki ...
Specjalnie do niego (sernika) nabyłam blachę czarną o podanych rozmiarach. Dzięki za mobilizację.
 

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
ja też go znam i piekę, tylko w moim przepisie jest 12 (!) jajek, ja daję 10, a raz miałam za mało budyniu i dodałam mąkę ziemniaczaną i był smaczniejszy, naprawdę! Na ciasto kładę jeszcze brzoskwinie, które zalewam masą serową. Pycha !
 

Liv

Member
Maj 3, 2006
621
0
0
Upiekłam ten sernik na święta.Jest pysznyyy!
mniam.gif
Zrobiłam w tortownicy z połowy porcji i zniknął błyskawicznie.Dzięki za przepis.
icon_smile.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
dance.gif
Cieszę się ogromnie
icon_smile.gif

Ja sama miałam też upiec go na święta, ale już nie dałam rady i uznałam że za dużo tego będzie. Nie zrobiłaś przypadkiem zdjęć?
Cieszę się że smakował
daumen.gif
 

Liv

Member
Maj 3, 2006
621
0
0
Niestety, zdjęć nie zrobiłam - aparat pożyczyłam na świąteczny wyjazd.Ale sernik z pewnością wkrótce upiekę
lecker.gif
- więc będzie okazja zrobić zdjęcie.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Chciałabym zamieścić jakieś swoje przepisy bo jak dotąd , korzystam z cina ile wlezie a sama nic nie wnoszę. Postaram się jakoś zrehabilitować a ten sernik zasługuje na to żeby go tu przedstawić.Jeśli wpiszę w nieodpowiednim miejscu , to proszę o przeniesienie, to mój pierwszy zamieszczony tu przepis.
Ciasto:
30 dkg mąki(np.szymanowska)
10 dkg cukr
10 dkg masła ew.dobrej margaryny
1 żółtko
1 jajko
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka smalcu
Wszystko posiekać , zagnieść ciasto. Wyłożyć na blachę nienasmarowaną niczym.
Masa serowa:
1 kg sera, (ja używam 3-krotnie mielonego w kostkach albo Zielona Budka)
2 jajka
4 żółtka
1,5 szkl cukru
2 szkl mleka
1 budyń kokosowy lub inny wg uznania.
1/2 szkl oleju
Jajaka i żółtka utrzeć z niepełną szklanką cukru.
Dodać ser, olej i mleko wymieszane z suchym budyniem.
Wszystko razem zmiksować i wylać na surowe ciasto - masa serowa będzie bardzo rzadka i tak ma być.
Wstawić do lekko podgrzanego piekarnika stopniowo podnosząc temperaturę do 200 stopni C. i tak piec przez ok 60 min. Upieczone ciasto wyjąć i na gorące nałożyć pianę ubitą z pozostałych białek + 1/2 szkl cukru + 1/2 paczki wiórek kokosowych.Piec jeszcze ok.10 - 15 min.
Temperaturę i czas pieczenia podałam zgodnie z moim piekarnikiem ale należy traktować je orientacyjnie, każdy piekarnik może mieć własne fanaberie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Chodziło mi o to, że nie smarujemy niczym blachy przed włożeniem ciasta a cisto po upieczeniu pięknie wychodzi z blachy.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
AAa, o to chodzi.
icon_smile.gif
Dziękuję za wyjaśnienie.
icon_smile.gif

To moje wszystkie ciasta na kruchych spodach można by nazwać dziwnymi, bo pod kruche nigdy nie smaruję formy.
icon_smile.gif
Zawiera ono w swym składzie dość tłuszczu, by po upieczeniu mogło się pięknie odkleić od foremki.
icon_smile.gif


Ciekawa też jestem tej kokosowej bezy na wierzchu sernika. Jaka wychodzi po upieczeniu - sucha, kleista, czy ciągnąca?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
  • Like
Reakcje: rysia

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
Przydałyby się wymiary blachy.
icon_smile.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Blacha 35x20x6 cm, ponieważ nie mam tortownicy o przekroju 30 cm czarnej - w innej u mnie sie nie upiecze. Moja koleżanka piecze w tortownicy o przekroju 28 cm ale wtedy jest ryzyko, ze beza może zlecieć.
Kruche owszem, ale to ciasto nie jest typowym kruchym, lecz raczej półkruchym ciastem a do takich smaruję zawsze a napewno pod sernik.
Natomiast ta beza kokosowa jest z wierzchu złotawa w środku biała i nie jest kleista bo bym jej nie polecała. Jest taka powiedziałabym chrupka.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Cinka, przepis na ten sernik dostałam od koleżanki kilka miesięcy temu i nie znałam źródła.Od tamtej pory piekę wyłącznie ten i żaden inny a serniki uwielbiam. Mam sporo przepisów na serniki ale ten jest dla mnie najlepszy.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113