Pyszne lody śmietankowe

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Przepis powstał wg wskazówek z książki pt. 'Chemia praktyczna dla wszystkich' Wydawnictwa Naukowo Technicznego.
Składniki dobrałam kierując się mniej więcej proporcjami podanymi w przepisie na podstawowe lody śmietankowe
Wg poniższych proporcji wychodzi ok. 1,5 litra masy, która starczy na 2-3 porcje do mrożenia, czyli razem na ok. 2-2,5 litra gotowych lodów. Masę można przechowywać w lodówce do 2 dni przed zamrożeniem.

- 3 śmietany 30% po 200 ml czyli 600 ml
- 1/2 litra bardzo zimnego mleka 3,2%
- 6 żółtek
- 3 listki żelatyny (ok. 2 płaskie łyżeczki żelatyny sypkiej)
- 1-1,5 szklanki cukru
- szczypta soli

Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie, tę w listkach w większej ilości, tę sypką w 3-4 łyżkach wody, odstawić do napęcznienia. Żółtka utrzeć z cukrem i solą, śmietanę zagotować w szerokim garnku. Wlać większość śmietany do masy żółtkowej ciągle ją mieszając. Przelać masę z powrotem do garnka i mieszając ciągle, podgrzewać na średnim ogniu aż osiągnie 77-80*C, lub aż wyraźnie zgęstnieje. Nie gotować! Masa ma oblepiać wierzch łyżki i ma być wyraźnie zagęszczona. Teraz wlać bardzo zimne mleko i wymieszać, temperatura powinna spaść do ok. 60*C ale nie trzeba koniecznie jej mierzyć. Dodać do masy żelatynę, tę w płatkach osączyć z wody, a tę sypką dodać razem z wodą w której się moczyła. Dokładnie rozpuścić żelatynę mieszając masę. Miskę nakryć folią i po ostudzeniu wstawić do lodówki na conajmniej 8, a najlepiej na min. 16 godzin. Po tym czasie masa zgęstnieje i będzie lekko galaretowata, trzeba ją po prostu wymieszać, żeby była znowu bardziej płynna. Kręcić lody w maszynce ok. 20-30 minut i jeść od razu takie kremowe, lub domrażać min. 1 godzinę. Lody są bardzo kremowe i nie zastygają na kamień, dają się w każdej chwili wyjmować łyżką od razu po wyjęciu z zamrażarki.
Cukru radzę dać 1 szklankę, ja dałam 1,5 i są bardzo słodkie, trochę zbyt słodkie. Można dodać wanilię do gotującej się śmietany odstawiając ją na 10 minut żeby naciągnęła aromatem, lub dodać 1 duży cukier waniliowy, otrzymamy wtedy lody waniliowe. Do podstawowego przepisu nie trzeba IMHO dodawać aromatu śmietankowego. Sól dodaję w celu pogłębienia żółtego koloru żółtek.

lody11.JPGlody12.JPG

EDIT: poprawka temperatury podgrzewania masy jajecznej na mniejszą
 

Załączniki

  • lody11.JPG
    lody11.JPG
    31.6 KB · Wyświetleń: 4
  • lody12.JPG
    lody12.JPG
    23.4 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Margot, może być agar ale nie podam Ci ilości, w każdym razie weź tyle, ile trzeba użyć na 375 ml płynu.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
[Margot, może być agar ale nie podam Ci ilości, w każdym razie weź tyle, ile trzeba użyć na 375 ml płynu.
/quote]
Dziuniu a dlaczego na tyle?
Ja gdzieś postaram się poszukać ten przelicznik agarowy ,tylko nie wiem dlaczego na te 375 ml płynu ,oświeć mnie Dziuniu
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Margot, bo to przez analogię do żelatyny, której jest w przepisie własnie na tę ilość płynu, 3 listki wystarczą żeby ściąć na sztywno 250 ml płynu(wyżej się pomyliłam niestety
icon_wink.gif
6 listków jest na 1/2 litra więc 3 na 1/4 czyli 250 ml ). Oczywiście tu na ścinaniu na sztywno w ogóle nam nie zalezy ale tak się przecież podaje ilość środków żelujących
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Zrobiłam.
icon_smile.gif
Moje pierwsze lody z maszynki.
icon_smile.gif
Konsystencja świetna! Smakują jak lody, które pamiętam z wczesnego dzieciństwa.
icon_smile.gif
Następnym razem muszę popracować jednak nad bardziej wyrazistym smakiem - kawowym, owocowym, czekoladowym itp. Ciekawa jestem, czy można by dodać do nich trochę musu z owoców - marzą mi się zwłaszcza domowe lody jagodowe.
icon_smile.gif
mniam.gif
Jak myślisz Dziuniu?
Robiłam z pół porcji ( dodając pół szklanki cukru) i są nadal bardzo słodkie. Następnym razem jeszcze troszkę zmniejszę ilość cukru.
Żelatyny nie moczyłam w zimnej wodzie, tylko zgodnie z przepisem na opakowaniu rozpuściłam w niewielkiej ilości wrzątku.
lody__mietankowe_dziuni.jpg
 

Załączniki

  • lody__mietankowe_dziuni.jpg
    lody__mietankowe_dziuni.jpg
    20.8 KB · Wyświetleń: 3

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A co sie stanie z lodami przechowywanymi dluzej niz godzine w zamrazarce ?
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Rzadko wieky zjadam cala porcje lodow na raz, czesto przechowuje je w lodowce przez kilka dni. Trzeba tylko pamietac, ze jak robimy lody z jajek to naprawde one powinny byc zjedzone jak najszybciej
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Joanna @ 1 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=553311Zrobiłam.
icon_smile.gif
Moje pierwsze lody z maszynki.
icon_smile.gif
Konsystencja świetna! Smakują jak lody, które pamiętam z wczesnego dzieciństwa.
icon_smile.gif
Następnym razem muszę popracować jednak nad bardziej wyrazistym smakiem - kawowym, owocowym, czekoladowym itp. Ciekawa jestem, czy można by dodać do nich trochę musu z owoców - marzą mi się zwłaszcza domowe lody jagodowe.
icon_smile.gif
mniam.gif
Jak myślisz Dziuniu?
Robiłam z pół porcji ( dodając pół szklanki cukru) i są nadal bardzo słodkie. Następnym razem jeszcze troszkę zmniejszę ilość cukru.
Żelatyny nie moczyłam w zimnej wodzie, tylko zgodnie z przepisem na opakowaniu rozpuściłam w niewielkiej ilości wrzątku.
Dokładnie smak IMHO jest właśnie taki jaki miały lody z dzieciństwa, takie prawdziwe z budki, sprzedawane w dwóch kawałkach wafla zwykłego
icon_smile.gif

Myślę, że bez problemu można dodać musu owocowego, na pewno będą świetne
icon_smile.gif



JotHa @ 1 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=553317A co sie stanie z lodami przechowywanymi dluzej niz godzine w zamrazarce ?
A nic się nie stanie
icon_mrgreen.gif
Spokojnie można je przechowywać ale szczelnie opakowane, czyli pudełko, kawałek folii przezroczystej i pokrywka. Zresztą, jak pisze tu David Lebovitz: http://www.davidlebovitz.com/archives/ice_cream_tips/ amerykańska FDA twierdzi, że można je przechowywać od 2 do 4 miesięcy, oczywiście w temperaturze optymalnej -18*C. Niestety, jak twierdzi D.L. w przypadku lodów domowych odbija się to negatywnie na ich strukturze, więc zbyt długo też nie mozna zwlekać z jedzeniem
fiesgrins.gif



Boshka @ 1 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=553357Trzeba tylko pamietac, ze jak robimy lody z jajek to naprawde one powinny byc zjedzone jak najszybciej
Niekoniecznie, w tym przepisie wszystko co złe w jajku (czyli salmonella np.) jest unieszkodliwione podgrzaniem do 80*C. Jednak w przypadku lodów z jajek surowych, jak lody Cioci Zosi - przepis podany przeze mnie w tym dziale, Faktycznie najlepiej zjeść je w ciągu 3 dni od zrobienia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Tak te lody smakuja jak lody z wczesnego dzieciństwa,pychotka
A moze ktos wie jak zrobić lody o smaku tych włoskich ,ale z takich pierwszych automatów włoskich w Polsce ,było tam mleko w proszku bo tak smakowały
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Dziuniu, ja pytalam tak dosc naiwnie, bo mi sie naprawde tylko jedne lody zmrozily dosc mocno, reszta ma fajna konsystencje. Te ostatnie, czekoladowe nieco gorsza mialy, ale byc moze z powodu gorszej jakosciowo czekolady, ktora w nich zatopilam (uprzednio rozpuszczajac).

Boje sie tej zelatyny neico, ale pewnie sprobuje, chociazby dla tego smaku dziecinstwa.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36