Orzechowiec

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Jest to przepis cioci mojej koleżanki. Ciasto jest naprawdę pyszne.

Potrzebujemy:
1/2 kg mąki
200 g cukru
200 g margaryny
2 całe jajka
2 lyzki miodu
2 plaskie łyżeczki sody
2 łyżeczki mleka

Do kremu:
1 op. budyniu śmietankowego
1 kostka masla
2 lyżeczki kawy rozpuszcalnej

Powidła do przełożenia

Miód i sodę rozpuszczamy w mleku.
Makę przesiewamy, dodajemy posiekana margarynę i jajka i rozpuszczoną sodę z miodem. Zarabiamy ciasto i dzielimy na 3 części.
Blachę prostokątną (24x40)wykładamy pergaminem i smarujemy maslem i posypujemy odrobiną mąki.
Pieczemy 2 cienkie placki (10-15 minut w temp. 180 st.C), a na trzeci (surowy) kładziemy mieszankę ze smażonych orzechów:

300 g orzechów włoskich nie siekanych
100 g cukru
120 g masła
1 łyżka miodu

Rozpuszczamy masło z miodem i cukrem, wsypujemy orzechy i smazymy kilka minut aż wchłoną miód i będą wyglądaly jak polakierowane.
Gorące orzechy układamy na placku, rozdzielamy widelcem i pieczemy jak pozostałe placki.

Teraz pora na krem:
Gotujemy 1 budyń smietankowy w polowie podanej na opakowaniu ilości mleka, odstawiamy do wystudzenia.
Kostkę masła ucieramy na puch, stopniowo dodajemy zimny budyń i 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej.

na pierwszy placek kładziemy powidła (lub inny kwaskowy dżem) i połowę masy budyniowej, przykrywamy drugim plackiem, który smarujemy reszta kremu. Na wierzch kładziemy placek z orzechami.
Całe ciasto owijamy folia spozywczą i wkładamy na noc (a najlepiej na 2 dni) do lodówki żeby sie przegryzlo i zmiękło.
Przed zawinięciem mozna od razu ciasto pokroić na porcje, żeby później orzechy brzydko nie łamały placków.

Ciasto może wydawać się trudne do rozwałkowania i sprawiac wrażenie, że jest go za malona taka blache, ale placki naprawdę muszą być cieniutkie.
Raz zrobiłam takie grube buły na mniejszej blasze i straciłam cały efekt.
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
Malinnnnnaaaa, ciasto jest boskie, pycha i jeszcze raz pycha

zrobilam na urodziny, byly w sumie trzy rodzaje ciast, ale z orzechowca nie zostalo suchej nitki, poprostu zniknal :mrgreen: :mrgreen:

a tak sie balam przed robieniem,ze nie wyjdzie......

dzieki za przepis :!: :!:
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Cieszę się Carbo, że wyszło. Naprawdę jest pyszne. :dance:
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
Carbo a zdjecia nie zrobilas?? :| :cheers:
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
:mrgreen: tez tak mam ;)
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
belle znalazlam :!: :!:

prosze bardzo, na tacy leza:eek:rzechowiec-Malinny, tarta z ricota-bajaderki
i ciasto wisniowe-Puchatka

 

melmire

Member
Paź 22, 2004
2,348
0
0
Hihi, u mnie to sie nazywalo Ciasto Orzechowe Olaxa i jest absolutnym przebojem, nie do pokazywania nawet z daleka osobie dbajacej o linie ;)
 

ana_zet

Member
Lis 6, 2004
58
0
0
Dzięki, dzięki, szkoda, że ten przepis nie jest w "ciastach"
icon_sad.gif
Ania
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
hehehe, u nas tez byl tzn.jeszcze sa resztki
upieklam na urodziny Marca, jest naprawde pyyyyyyycha
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Wspaniale ciasto Malinno
icon_smile.gif
Zamiast powidel uzylam "sliwek w czekoladzie" Joanny i jak zwykle zastapilam margaryne w ciescie maslem
icon_smile.gif


Co za smak! Nie wyobrazalam sobie, ze wyjdzie cos az tak pysznego, o wizualnych efektach nie mowiac... Super ciasto na rozpoczecie jesieni
icon_mrgreen.gif


img9488he9.jpg