Ciasto "bananowy song"

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
ban_14.JPG

Składniki:


Ciasto:

5 jajek (osobno białka i żółtka)
200 g cukru
125 ml oleju
125 ml wody
3 łyżki kakao
200 g mąki
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa:

600 g serka waniliowego (kupuję w Biedronce, w takich kwadratowych pudełeczkach o wadze 400g)
500 ml śmietany kremówki
4 łyżeczki żelatyny
sok z 1 cytryny
6 - 8 bananów

Polewa:

100 g gorzkiej czekolady
1 łyżka masła (płaska)
6 łyżek wody

Wykonanie: W miseczce wymieszac mąkę kakao i proszek do pieczenia. Żółtka ubic z połową cukru na puszystą i gęstą masę. Ciągle miksując dodawac powoli olej i wodę. Z białek ubic pianę, dodając pod koniec ubijania cukier. Połączyc delikatnie z masą żółtkową. Powoli dodawac mąkę z dodatkami, przesiewając przez sitko, delikatnie mieszajac. Pieczemy ok. 30 minut w temp. 180 - 190 stopni. (jeżeli ktoś lubi wyższe ciasto to należy piec w foremce 26x34, jeżeli ciasto ma byc niższe, proponuję blaszkę z piekarnika 36x40 (wewnątrz blachy) i wtedy trochę krótszy czas pieczenia).

Wyciskamy sok z 1 cytryny i dodajemy do niego 2 łyżki przegotowanej wody. Banany obieramy i przekrajemy wzdłuż na dwie części. Układamy na wystudzonym cieście, jeden obok drugiego. Polewamy sokiem z cytryny wymieszanym z wodą. Żelatynę namaczamy w wodzie i podgrzewając rozpuszczamy. Serek krótko miksujemy. Do lekko przestudzonej żelatyny dodajemy częśc serka i mieszamy, by następnie masę z żelatyną połączyc z resztą sera. Ubijamy śmietanę i łączymy z masą serową. Szybko wykładamy na banany. Wstawiamy do lodówki.

Gdy masa stężeje, polewamy polewą zrobioną z czekolady i dodatków rozpuszczonych w kąpieli wodnej.

Masa serowa nie jest zbyt słodka, więc amatorzy słodkich ciast muszą dodac trochę cukru do ubijanej śmietany.

ban_2.JPG
 

Załączniki

  • ban_2.JPG
    ban_2.JPG
    84.5 KB · Wyświetleń: 3
  • ban_14.JPG
    ban_14.JPG
    88.1 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Myślę, że mi posmakuje
lecker.gif
Szkoda, że wcześniej nie wiedziałam bo akurat byłam w Biedronce i kupiłabym sobie serek i byłby deserek
icon_wink.gif
już na jutro.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
To chyba będzie tak jak "Kopiec kreta" ulubione ciasto mojego dziecka.
 

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
Ciasto bardzo apetycznie wyglada ... i wydaje mi sie dosc szybkie w przygotowaniu. Ogolnie powiedziawszy fajny przepis ;)
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Krystyna9 @ 26 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=767483Nigdy nie robiłam ciasta "kopiec kreta" więc trudno mi coś na ten temat powiedziec. Mnie to ciasto bardzo smakuje, szczególnie że nie jest bardzo słodkie.
Mamy tu na forum ciasto które wg mojego dziecka jest wybitne: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=17520&hl=
Dziecko nie zje za nic żadnego ciasta bo nie lubi słodyczy ale to jedno zjada samo i zajmuje mu to najwyżej 2 dni a był przypadek (po długiej nieobecnoście tego ciasta w domu) że w ciągu kilku godzin ciasta nie było. Myślę, że tak samo będzie z tym ciastem bo są bardzo podobne, w zasadzie różnią się głównie formą.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Podobne są oba ciasta, ale nie różnią się głównie formą jak mówisz, w tym podanym przez Krystynę jest jeszcze serek i to sporo
icon_wink.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
BeataSz @ 26 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=767624Podobne są oba ciasta, ale nie różnią się głównie formą jak mówisz, w tym podanym przez Krystynę jest jeszcze serek i to sporo
icon_wink.gif
O rzeczywiście , tak sie ucieszyłam że mam drugie ciasto na zmianę że nie zwrociłam uwagi na serek. Zrobię je z pewnością i myślę że wejdzie na stałe , tak jak Kopiec.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Doczytałam przepis na kopiec kreta. Jednak to są dwa różne ciasta. Spód "poduszkowy" jest puszysty, a masa z serkiem waniliowym, zapewne bardziej ciężka od samej śmietany. Mnie ta masa przypomina ptasie mleczko waniliowe. Na tym zdjęciu, nawet widac małe dziurki w masie.

ba_4.JPG
 

Załączniki

  • ba_4.JPG
    ba_4.JPG
    101.8 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Krystyna9 @ 26 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=767709Doczytałam przepis na kopiec kreta. Jednak to są dwa różne ciasta. Spód "poduszkowy" jest puszysty, a masa z serkiem waniliowym, zapewne bardziej ciężka od samej śmietany. Mnie ta masa przypomina ptasie mleczko waniliowe. Na tym zdjęciu, nawet widac małe dziurki w masie.
Grunt, że czekoladowe ciasto, banany i biała masa a do tego świetnie wygląda. Mam na nie zbyt, to pewne. A myślisz że dobrze zniesie transport czy raczej nie ryzykować?
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Trudno mi powiedzieć jak zniesie transport. Czekoladowa polewa, to raczej może trochę spłynąć. Chociaż, teraz już nie ma takich bardzo ciepłych dni, to chyba nie powinno być źle z transportem.
gruebel_2.gif
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Krystyno, bardzo ładnie wygląda to ciasto
daumen.gif
Też się skuszę i upiekę ale jeszcze nie wiem kiedy...