Tort makowy z masą kawową

Moi

Member
Paź 28, 2008
4,240
0
0
Tort jest rewelacyjny i jest robiony w mojej rodzinie na wszystkie ważniejsze uroczystości rodzinne.

Biszkopt:

8 jaj
25 dag cukru pudru
25 dag maku
1 łyżka miodu
6 dag tartej bułki
olejek migdałowy
skórka otarta z cytryny

Mak sparzyć, zmielić. Ubić pianę z białek. Żółtka utrzeć z cukrem na pulchną masę. Na masę wykładać warstwami: pianę, mak, tartą bułkę, miód, skórkę cytrynową, lekko wymieszać. Masę wyłożyć do wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą tortownicy. Piec 40 min. w średnio gorącym, dobrze nagrzanym piekarniku. Biszkopt ostudzić, przekroić na dwie części. Przełożyć kremem kawowym. Wierzch i boki pokryć kremem lub polukrować.

Masa kawowa:

4 żółtka
25 dag masła
20 dag cukru pudru
3 dag zmielonej kawy ziarnistej

Masło ubić. Żółtka utrzeć z cukrem na pulchną masę, połączyć z masłem. Przyrządzić 1/8 l naparu z kawy. Do masy dodawać po parę kropel kawy ciągle mieszając.

Uwagi:

Biszkopt piekę w 180 st.

Żółtka z cukrem do masy kawowej można ubić na parze, jednak przed dodaniem masła masę należy dobrze wystudzić.
Krem niestety lubi się ważyć. Trzeba bardzo uważać i bardzo powoli dodawać kawę do masy żółtkowo-maślanej. Gdyby jednak się zważył, można go uratować dodając po kilka kropli spirytus.
 

sabinal

Member
Lip 6, 2007
730
0
0
Jaka duża tortownica? Zawsze mam z tym problem.
dontknow.gif
 

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
Chociaż nie jestem autorką tego przepisu, ale 8 jaj to na pewno tortowinica o średnicy nie mniejszej niż 26.
 

ewa1203

Member
Gru 13, 2008
181
0
0
Moi @ 19 Nov 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1050715Masło ubić. Żółtka utrzeć z cukrem na pulchną masę, połączyć z masłem. Przyrządzić 1/8 l naparu z kawy. Do masy dodawać po parę kropel kawy ciągle mieszając.
ja z tym zważaniem to mam zawsze problem wiec zapytam łopatlogicznie... ubijam masło na puch, ubijak żółtka i cukier na puch, następnie do masła dodaje całą masę żółtkową naraz i dalej ubijam, tak? a poźniej dalej ubijając dodaje po odrobince naparu, tak?

prosze napiszcie jak najlepiej robić taki krem by się nie zważył
icon_smile.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
ewa1203 @ 19 Nov 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1050791ja z tym zważaniem to mam zawsze problem wiec zapytam łopatlogicznie... ubijam masło na puch, ubijak żółtka i cukier na puch, następnie do masła dodaje całą masę żółtkową naraz i dalej ubijam, tak? a poźniej dalej ubijając dodaje po odrobince naparu, tak?

prosze napiszcie jak najlepiej robić taki krem by się nie zważył
icon_smile.gif
Ja raczej dodaję ten kogel - mogel po jednej łyżce do już zmiksowanego masła, nigdy naraz więcej niż 1 łyżka. Kiedy już wejdą do masła całe jajka, dodaję dodatki smakowe czyli w tym wypadku kawę. Na koniec zawsze dodaję po odrobinie trochę spirytusu. Może nawet więcej niż trochę
icon_mrgreen.gif

Żeby się masa nie zwarzyła, staram się dopilnować jednakowej temperatury składników i tego żeby łącząc, nie dawać za dużo naraz. I nie ubijać zbyt długo, tylko aby masa miała jednolitą konsystencję.
Bardzo rzadko zdarza się katastrofa ze zwarzeniem się masy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
bardzo szukam od jakiegoś czasu dobrego tortu makowego.będę testowć.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Et voila! Tort wysmienity. Bardzo nam i naszym gosciom smakowal.
Moi, dziekujemy za przepis
icon_biggrin.gif


O drobnych zmianach, ktore wprowadzilam mozna poczytac tu.
 

Załączniki

  • Poppyseed_Cake_4.jpg
    Poppyseed_Cake_4.jpg
    74.3 KB · Wyświetleń: 2
  • Poppyseeds_and_Coffee_Cake.jpg
    Poppyseeds_and_Coffee_Cake.jpg
    53.5 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Moi

Member
Paź 28, 2008
4,240
0
0
Bardzo się cieszę, że smakował, nie moja to zasługa tylko KP, ale zawsze miło usłyszeć
icon_mrgreen.gif

Dziękuję za zdjęcie, ja niestety nie dysponuję, a zawsze to wątek lepiej wygląda z dokumentacją.
A do tego wielki to zaszczyt gościć na blogu Tatter
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (Moi @ 22 Nov 2010, 10:07 ) index.php?act=findpost&pid=1051627Bardzo się cieszę, że smakował, nie moja to zasługa tylko KP, ale zawsze miło usłyszeć
icon_mrgreen.gif

Dziękuję za zdjęcie, ja niestety nie dysponuję, a zawsze to wątek lepiej wygląda z dokumentacją.
A do tego wielki to zaszczyt gościć na blogu Tatter
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
Mi sprawia ogromna radosc gdy moge wykorzystac czyjs dobrze przetestowany przepis i o tym napisac
(i jeszcze fote dodac
icon_wink.gif
). Gdyby nie Ty, Moi, pewnie bym nawet na ten przepis nie trafila...
 

Maria z Łeby

Well-known member
Gru 26, 2006
34,918
1,498
113
Wygląda b. apetycznie a opinia Tatter sprawiła, że upiekę go na imieniny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
No to rada jestem, ze moge Was zachecic. Na imieniny czy inne okazje bedzie nadawal sie jak najbardziej. I tak jak napisalam na blogu: z kawa bezkofeinowa i bez alkoholu jest rownie pyszny i nawet dzieci moga dostac kawalek. Polecam!
 

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
O rany kawa i mak - wszystko to co kocham najbardziej na swiecie w tortach! I jeszcze te nieziemskie zdjecia tatter! Jak ja bym chciala go zrobic!!! Tylko troche boje sie tego biszkoptu, ja w ogole taka niebiszkoptowa, strasznie sie biszkoptow boje a tu jeszcze z mokrym przemielonym makiem
icon_sad.gif
Horror, terror i wszystko inne co ma jeszcze 3x r
icon_sad.gif

Nawet maku nie mam czym zmielic, biedna ja, zostalo tylko lizanie monitora
no_shakinghead.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (Kiiri @ 22 Nov 2010, 20:08 ) index.php?act=findpost&pid=1051919O rany kawa i mak - wszystko to co kocham najbardziej na swiecie w tortach! I jeszcze te nieziemskie zdjecia tatter! Jak ja bym chciala go zrobic!!! Tylko troche boje sie tego biszkoptu, ja w ogole taka niebiszkoptowa, strasznie sie biszkoptow boje a tu jeszcze z mokrym przemielonym makiem
icon_sad.gif
Horror, terror i wszystko inne co ma jeszcze 3x r
icon_sad.gif

Nawet maku nie mam czym zmielic, biedna ja, zostalo tylko lizanie monitora
no_shakinghead.gif
To naprawde trrragiedia, Kiiri, czysta trrragedia. Mimo wszystko , zamiast lizania monitora (brrr, to dopiero horror!
icon_biggrin.gif
), upieklabym jednak ten biszkopt, zachowujac zasade - wszystkie skladniki musza miec temperature pokojowa. Ja mysle, ze dasz rade. Mak potraktuj recznym blenderem, o reszte sie nie martw
icon_biggrin.gif


Czekam na Twoj tort.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

terjon

Member
Lip 22, 2007
767
0
0
Kiiri @ 22 Nov 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1051919O rany kawa i mak - wszystko to co kocham najbardziej na swiecie w tortach! I jeszcze te nieziemskie zdjecia tatter! Jak ja bym chciala go zrobic!!! Tylko troche boje sie tego biszkoptu, ja w ogole taka niebiszkoptowa, strasznie sie biszkoptow boje a tu jeszcze z mokrym przemielonym makiem
icon_sad.gif
Horror, terror i wszystko inne co ma jeszcze 3x r
icon_sad.gif

Nawet maku nie mam czym zmielic, biedna ja, zostalo tylko lizanie monitora
no_shakinghead.gif
W przypadku biszkoptu makowego nie masz się czego bać jeśli będziesz robić tak jak napisane.Zawsze się udaję.Ja piekę 50 minut bo raz mi wyszedł za mokry w środku.Ale wiadomo .Wszystko zależy od piekarnika.