Kurczak Yakitori*

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Kurczak Yakitori

Tradycyjna japonska potrawa - szukalam tego smaku kilka lat i wreszcie znalazlam przepis, ktory smakuje tak jak kurczak podawany w japonskich restauracjach w Azji

500g udek (gorna czesc) kurczaka, bez skory i kosci

2 lyzki sosu sojowego (najlepiej z mala iloscia soli)
1 lyzka sosu Worcestershire
1 lyzka sosu sliwkowego
2 lyzki octu z czerwonego wina lub balsamicznego
2 lyzki miodu
1-2 zabki posiekanego czosnku
1 1/2cm kawalek swiezego imbiru, pokrojonego w plasterki

Wszystkie skladniki marynaty dobrze wymieszac. Kazde udko przekroic na 3 czesci, dodac do marynaty i zostawic na kilka godzin (mozna zostawic na cala noc). Mieso lekko osaczyc z marynaty i nabijac na metalowe szpadki lub drewniane patyczki. Grilowac 10-12 minut. Mozna je rowniez upiec w piecu (gorna grzalka).

Uzywajac drewnianych patyczkow nalezy pamietac o zamoczeniu ich na conajmnej 30 minut przed polozeniem na gril, zapobiegnie to ich zwegleniu.

21107sw.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

borgia

Member
Wrz 22, 2004
368
0
0
No i muszę z pełną świadomością potwierdzić słowa Agusi. Mięso fantastyczne. Miękkie choć mocno zrumienione. Soczyste, lekko słodkawe. Zatwierdzone w pełni i przypieczętowane. Znaczy - będzie robione... Polecam. Aha... pieczone na grillu elektrycznym. Całe szczęście, że u mnie sezon grillowy przez cały rok...
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Bardzo sie ciesze borgio, ze przepis dostal pieczec :wink: Tym bardziej, ze sama go bardzo lubie
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
słuchajcie, a jak t sie nabijana te druty? jakos tak w spiralke? Ijak pokroic to udko? Agusia!!!
 
Wrz 13, 2004
4,165
0
0
Generalnie górna cęść udka składa się z kilku mięśni. Wystarczy podzielić je według lini podziału anatomicznego.
Jeżeli są zbyt długie przeciąć.
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Jest świetny! Zrobiłam kilka dni temu z piersi i dzisiaj jest powtórka. Bardzo fajnie, że poza marynowaniem, jest bardzo szybki w przygotowaniu.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Pychota! marynata wysmienita!!!!!!
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
czy zamiast sosu sliwkowego mozna ciepnac powidel??

zjadlabym kure inaczej i nie mam pojecia czym doprawic
icon_sad.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
hm... ja pierwszy raz kupiłam taki sos i on mi ZUPEŁNIE nie przypomina powideł...
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
ale nie mialam nic innego ze sliwki :oops:

no i wyczytalam w grilowaniu, ze Paula cos robila ze sliwkami.
Zobaczymy jak bedzie.
Nie chodzi mi o konkretny smak. Chodzi mi o to, zeby byl inny.
Absolutnie nie dla papryki czy pomidorow, ziola czy czosnek tez mi nie pasuja. Cos nietradycyjnego chcialam i tyle, a przy okazji zeby jadalne bylo.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
wyszlo jakos tam.
na tyle dobrze, ze bede powtarzac jak juz kupie sos sliwkowy.

Nie wiem czy to zaleta marynaty czy garka, w ktorym pieklam, ale bardzo mieciutkie i soczyste te cyski kury byly.
 

Pimpek

Member
Lis 30, 2005
1,641
0
0
A jak zrobie zupełnie bez tego sosu śliwkowego? to coś mi z tego wyjdzie?
Jaki smak ma ten sos? ja znowu go nigdzie nie widze... chociaż Worcester też mi sie chował aż w końcu go dorwałam
icon_lol.gif
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
Bajaderko - jak sie nazywa ten sos skiwkowy ktorego uzywasz - mam sklepik niedaleko z produktami z Tailandii, Japonii, Chin itp wiec moze tak go znajde
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Asik to jest plum sauce. W Stanach pewnie widzialas marke VH.
W chinskich knajpach podaja najczesciej dwa do eggrolls. Sliwkowy jest bardziej pomaranczowy, drugi jest wisniowy.
Nigdy nie moge sie zdecydowac, ktory bardziej lubie.
Ale dziwnym zbiegiem okolicznosci te sklepowe nie sa tak dobre jak w knajpach. To samo mam z hoisin. Nie moge znalezc dokladnie tego samego. Na razie wiem tylko ze Lee Kum Kee jest lepszy od Kikkoman'a.