Chlebowy warkocz z platkami owsianymi

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Chlebowy warkocz z platkami owsianymi

1/4 szklanki cieplej wody
lyzka miodu
1 1/2 lyzeczki suszonych drozdzy
szklanka maslanki
2 szklanki maki chlebowej (moze tez byc zwykla)
szklanka platkow owsianych
1/2 szklanki maki zytniej
lyzka oliwy z oliwek lub oleju
lyzeczka soli

1/2 szklanki grubo posiekanych orzechow wloskich (niekoniecznie)

1 zoltko
lyzka mleka
troche platkow owsianych

W dosc duzej misce rozmieszac ciepla wode z miodem, posypac drozdzami i zostawic na okolo 8 minut. Podgrzac lekko maslanke, aby nie byla zbyt zimna, dodac do drozdzy. Dodac 1 szklanke maki, platki owsiane, make zytnia, olej i sol i wymieszac, az masa bedzie gladka. Stopniowo dodawac pozostala make, tak aby utworzyc miekkawa kule. Przykryc miske i zostawic, aby ciasto odpoczelo przez okolo 15 minut. Wyjac ciasto z miski, przelozyc na stolnice i wyrabiac, az ciasto bedzie gladkie i elastyczne, dodajac wiecej maki w razie potrzeby (gdyby ciasto bylo za bardzo klejace). Wlozyc z powrotem do lekko posmarowanej olejem miski, miske przykryc i zostawic w cieplym miejscu do wyrosniecia, okolo 50 minut. Kiedy ciasto jest gotowe i pieknie wyrosniete, znowu przelozyc na stolnice lekko wyrobic, podzielic na 3 czesci. Z kazdej czesci rolowac walek dlugosci okolo 30 cm, uplesc warkocz, ulozyc na posmarowanej olejem blasze. Przykryc sciereczka i zostawic do wyrosniecia na okolo 45 minut. Piekarnik rozgrzac do temperatury 190 st.C. Zoltko rozbic z mlekiem, posmarowac warkocz i posypac lekko platkami owsianymi. Piec okolo 40-50 minut, az bedzie rumiany, najlepiej sprawdzic patyczkiem - powinien byc suchy. Wystudzic na drucianej siateczce.

Mozna tez upiec ten chleb w foremce kesowej lub kazdej innej chlebowej. Dobre "cieple" miejsce do zostawiania drozdzowych wypiekow do wyrosniecia to piekarnik z wlaczonym swiatlem - cieplutko i bez przeciagow.

3443nc.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Bajaderko, czy ten chlebus jest słonawy? Bo szukam słonawego
icon_smile.gif
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Raczej w normie slony, ale nie ze slodkich - taki typowy kanapkowy chleb
icon_smile.gif


W moich przepisach nie znajdziesz nic slonego ponad norme (moze oprocz obwarzankow posypanych gruba sola
icon_smile.gif
) bo ja z tych co od soli uciekaja :wink:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
img06419rq.th.jpg




a ja z premedytacją upiekłam ten chleb w maszynie, bo szukałam czegoś szybkiego, kiedy chcę mieć pyszny chlebek smakujące jak na zakwasie ale nie wymagający włączania piekarnika i planowania dzień wczesniej zakwasu.

dwa już takie mam: piwny Sd_ Silver i z ogórkami kiszonymi Bajaderki. Oba są przepyszne. A ten warkocz maszynowy dumnie i bez kompleksów dołącza do nich na chlebowym podium. Po prostu pycha! Wilgotny, kwaskowaty jak chleb na zakwasie, zdrowy, przepłniony błonnikiem! Po prostu mniam!
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Piekny! Prawda, ze jest pyszny i znakomity do maszyny?

Ja też jednak będę dolewała wody, bo mimo, że keidy nei dolałam, wyszła mi ładniejsza kopułka, top ten z większą ilością wody był lepszy!
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Panie to na normalnu (chodzi o program) piekly ?

Bo ja dzis chce zrobic !
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
wlasnie sie mieli w maszynie... zobaczymy co wyjdzie :mrgreen:

pzdr
yenn
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
bardzo fajny taki wilgotny chlebek mi wyszedl - czy ktos mi moze podpowiedziec co zrobic zeby wanna nie wychodzila?

pzdr
yenn