Puchatkowa babka drożdżowa z szynką i z żółtym serem.

kamila

Moderator
Członek ekipy
Wrz 13, 2004
11,874
0
0
Babka drożdżowa z szynką i z żółtym serem.

250 g mąki, 40 g drożdży, 4 duże - lub 5 mniejszych jajek, 250 g szynki konserwowej lub kto może – parmeńskiej, (w żadnym wypadku wędzonej) 150 g żółtego sera (ementaler lub gouda), pół szklanki białego wytrawnego wina, pół szklanki oliwy z oliwek.

Ser zetrzeć na tarce. Szynkę pokroić najpierw na grube plastry (3 – 4 mm) i kolejno w kostkę wielkości małego groszku. Oba składniki wymieszać ze sobą.
Wino podgrzać lekko (nie więcej jak do 30 stopni), pokruszyć i rozpuścić w nim drożdże.
Nie trzeba czekać aż wyrosną!!! Do miski wsypać mąkę, wlać wino z drożdżami. Przepłukać szklankę po winie oliwą i wlać do mąki. Dodać całe jajka i wszystko energicznie wymieszać trzepaczką na jednolitą masę. Dodać szynkę z serem i bardzo dokładnie wymieszać.

Do pieczenia służy powlekana (czarna!) forma do babek z „kominkiem”.
UWAGA! Formy nie należy smarować tłuszczem, ani wysypywać tartą bułką czy mąką!

Ciasto przełożyć do formy. Przykryć ściereczką i postawić na stołeczku w pobliżu piekarnika.
Dopiero teraz nastawić piec na 200 stopni. Po 20 minutach piec powinien być odpowiednio gorący, a i ciasto wyrośnie dostatecznie.
Piec 60 – 75 minut, sprawdzając wilgotność długim patyczkiem.
 

kasiak73

Member
Lut 15, 2005
2,590
0
0
_447989_n.jpg


_447990_n.jpg


_447992_n.jpg


_447994_n.jpg


Chwale się moją babka pyszna bardzo polecam .Dziekuje Puchatku za cenne rady.Dodam że zostala zjedzona cala juz brak......Pozdrawiam :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

borgia

Member
Wrz 22, 2004
368
0
0
Oooo jaka piękna!!! Jaka pyszna to wiem... Sama polecam również. Mogłabym co prawda wkleić pochwały już podane w innych wątkach, ale... powiem tak. Dla amatorów pysznych rzeczy inaczej - jak znalazł.
Jak znajdę zdjęcia, to też wkleję.

I już wiem czemu jej znaleźć nie mogłam. Jak się szuka w ciastach, a nie chlebach... to się nie znajduje... :mrgreen:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
słuchajcie, a gdzie są inne watki na ten temat... jakoś nie nie moge znaleźć...

acha i czy można ja w silikonowej foremce upiec? Znaczy nie mam takiej, ale jakbym miała, to czy bym mogła?
 

kasiak73

Member
Lut 15, 2005
2,590
0
0
Moja byla pieczona w formie silikonowej.Zobacz na zdjeciach,mysle ze taka ma byc byla bardzo smaczna.Pozdrawiam :lol: :lol:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Kasiak, a Ty z tego co pamiętam, masz tę foremkę z allegro, prawda? tę cienką? Jeśli tak to sama zamówię, bo piękna CI ta babka wyszła!
 

kasiak73

Member
Lut 15, 2005
2,590
0
0
tak ja z allegro mam od www.trends ja jestem zadowolona ,zobaczjeszcze jak babka marmurkowa mi wyszla z silikonu wstawilam zdjecia.Troche foremka miekka ale kwestia przyzwyczajenia,odrazu nie wyjmuje z formy czekam az chwile odparuje.Pozdrawiam
 

choco

Member
Wrz 17, 2004
1,166
1
0
Babko-chleb pyszny!!! Rewelacja :mrgreen:
Puchatku, dziękuję za przepis :mrgreen:
Chociaż pewnie będziesz krzyczał, ponieważ oczywiście musiałam coś zmienić w przepisie :mrgreen:
Ale nie z przekory a z braku składnikow :mrgreen:
Zamiast wina dałam wodę :oops: , ponieważ wina brak :mrgreen: Dopiero za chwilkę mąż przywiezie, a ja koniecznie chciałam już upiec to cudo.
Zamiast szynki dałam cieniutko pokrojone kabanosy :oops: :oops: :oops:
I jeszcze sypnęłam trochę soli i ziół prowansalskich do ciasta :mrgreen:

Wyszło cudo niesamowite i takie pyszne, ze co chwilę podjadam :mrgreen:
 

Marga

Member
Wrz 16, 2004
554
0
0
Zrobilam babke :wink: na Vatertag.
Podalam ja z swieza zielona salata przyprawiona ziolami z ogrodka.
Do tego :redwine:. Pychulka.

Puchu, dzieki za przepis

Marga
 

Smok Milus

Member
Lis 10, 2004
546
0
0
buuu, ja nie widze tych zdjec
icon_sad.gif
.
Nie rycz lidiakd, nie rycz...
Na pewno to już nie to samo, ale na otarcie łez wklejam moje mini produkcje...

Niedawno kupiłem takie 4 malutkie formy na babeczki. Wówczas żona protestowała, że niby po co nam aż cztery, ale w końcu przekonałem ją mówiąc, że na Wielkanoc upieczemy 1 dużą babę i 4 malutkie. Do Wielkanocy jeszcze pół roku, a już się okazało, że jednak 4 foremki to za mało, a to właśnie za sprawą tego przepisu. Każda z foremek ma ok. 250ml pojemności, zatem jednorazowo można upiec babeczki tylko z połowy porcji, a niestety w sklepie foremki już się skończyły.

Ponieważ zazwyczaj używam suchych drożdzy o działaniu natychmiastowym (po polsku: instant), postąpiłem ekologicznie (
recyclesmall3sz.gif
ze względu na zużycie wody do mycia) i wszystko, z wyjątkiem szynki i sera, wrzuciłem do jednej miski i wymieszałem mikserem. Natępnie dorzuciłem szynkę (kupiłem od razu podziabaną) i starłem na tarce odpowiednią ilość sera. W ten sposób do mycia była tylko miska, końcówki miksera, tarka, łyżka (od mieszania i nakładania do foremek) i foremki - te już po upieczeniu. Samo pieczenie trwało oczywiście dużo krócej: 40-45 minut.

Efekt prezentuję na zdjęciach:





Pozdrawiam, Smok Miluś
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Smoku prze przepiękne zdjecia i wypiek! No po prostu oniemiałam z zachwytu!!!!!!!!1
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
czy ktoś ją piekl w CZARNEJ formie i nie przywarło do niej ( bo sie trochęboję nismarować...)
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
bardzo smaczna baba.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Syso - zajrzyj do watku ,,historia jednej foremki" bo to nie jest takie proste