Borodinsky

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Roman @ 17 Oct 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1357391Bardzo bym chciala upiec ten chleb ale mam pytanie.
450g zakwsu to bardzo duza iilosc i nie wiem czy mam go stopniowo budowac czy
od razu wymieszac odpowiednia ilosc wody i maki czekac az bedzie aktywny?
Nie mam zytniego zakwasu wiec mysle ze moge dodac troche zwyklego prawda?
Dziekuje.
Najprościej: wieczorem w misce przygotować mieszanke wody i mąki żytniej ( razem 450 g) zeby było konsystencji błota, dodać do tego zakwas jaki masz w ilości 50 gram minimum i wszystko lekko przykryte pozostawić w najcieplejszym miejscu w mieszkaniu na noc, albo i dluzej. Zawartośc miski powinna sie podnieść i opaść. I tak zdobedziesz odpowiednią ilość zakwasu na Borodyński
icon_smile.gif

Zanim zabierzesz sie do pieczenia, odejmiesz 50 g zawartości i przelożysz do sloiczka, jeśli będziesz chciala prowadzic żytni zakwas, wystarczy dokarmić łyżką mąki i wodą i wstawić do lodowki, on sobie tam powolutku bedzie fermentować.
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
qd bardzo dziekuje!
wink.gif
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
Mam jeszcze jedno pytanie czy koleandra w smaku przypomina kminek?
Nie lubie kminku a koleandry nigdy nie probowalam wiec nie mam pojecia
jaki ma smak.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Roman @ 18 Oct 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1358269Mam jeszcze jedno pytanie czy koleandra w smaku przypomina kminek?
Nie lubie kminku a koleandry nigdy nie probowalam wiec nie mam pojecia
jaki ma smak.
Zdecydowanie kolendra NIE przypomina kminku. Moi znajomi wrogowie kminku kolendre witaja niemal entuzjazstycznie.
Suchą kolendrę ( taką jakiej używa się do chleba). Zaznaczam, bo zielona kolendra ( kinza) pojawila sie juz na polskim rynku i tej akurat ja nie toleruje.

Proponuje nabyć mieloną ( albo samemu zmielic) i dodac do ciasta, a na wierzch tylko pare ziarenek dla dekoracji. Maja tendencje do odskakiwania podczas krojenia, wiec nie nalezy powierzac im funkcji smakowej.
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
Dziekuje qd zobaczymy jak wypadnie proba smakowa oczywiscie sprobuje zanim dodam do chleba.
Jak narazie to rozgladam sie po sklepach i nie moge jej znalesc.
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
Kiedys chyba widzialm na sekcji z zywnoscia hiszpanska wiec musze sie wybrac do tego sklepu.
Dziekuje qd jeszcze raz!
A moze cos znajde u indianow ich sklepow jest najwiecej i po drodze jadac z pracy do domu.
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
Dostalam w indianskim sklepie a co najwazniejsze smak jest wspanialy!!!
Uwielbiam te ich sklepy takie egzotyczne i pelne niespodzianek.
Teraz juz rozumie dlaczego ten chleb cieszy sie taka popularnoscia.
Moja mama zawsze lubila ciemne chleby wiec bedzie to niespodzianka dla niej tylko
musze go upiec w Niedziele zeby zrobic paczke i wyslac w Poniedzialek.
Czy myslicie ze bedzie smaczny i zachowa swiezosc po trzech dniach?
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Roman @ 19 Oct 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1358361Dostalam w indianskim sklepie a co najwazniejsze smak jest wspanialy!!!
Uwielbiam te ich sklepy takie egzotyczne i pelne niespodzianek.
Teraz juz rozumie dlaczego ten chleb cieszy sie taka popularnoscia.
Moja mama zawsze lubila ciemne chleby wiec bedzie to niespodzianka dla niej tylko
musze go upiec w Niedziele zeby zrobic paczke i wyslac w Poniedzialek.
Czy myslicie ze bedzie smaczny i zachowa swiezosc po trzech dniach?
Żytnie razowce smaczniejsze sa po paru dniach niz swiezo upieczone.
Po trzech dniach bedzie idealny w strukturze i smaku!
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
qd wielkie dzieki za pomoc! Zrobie zdiecie mojego nowego chlebka mam nadzieje ze bedzie sie czym pochwalic.
A wlasciwie to bede musiala upiec dwa bo przeciez ja tez chce sprobowac. Pozdrawiam!
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
To jest proporcja na blaszke 30x11 cm ( ta w glownym przepisie).
To zebys wiedziala, czy robic z podwojnej porcji czy upiec dwie mniejsze blaszki.

Zaleznie od suchosci uzytej maki plynu ( z przepisu) moze byc w sam raz, za duzo albo za malo.
Moim zdaniem lepiej zeby ciasto było bardziej zwarte niz za luzne, bo jak bedzie zbyt mokre to moze sie zdarzyc zakalec.
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
qd dziekuje!
Weszlam do Twojego blog i jestem pod wrazeniem sliczne zdiecia i duzo wiadomosci.
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
qd wyslalam Ci prywatna wiadomosc i prosze o pomoc
icon_smile.gif
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
Upieklam ten chleb w smaku dobry tylko ze twardy jak kamien.
Chyba ciasto bylo za twarde no i zaczyn mam mlody.
Moze jeszcze sprobuje jak podchowam moj zaczyn.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Roman @ 23 Oct 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1360187Upieklam ten chleb w smaku dobry tylko ze twardy jak kamien.
Chyba ciasto bylo za twarde no i zaczyn mam mlody.
Moze jeszcze sprobuje jak podchowam moj zaczyn.
Może rzeczywiscie za mało wody w stosunku do maki.

Generalnie chleby zytnie razowe wg receptur rosyjskich NIE są miękkie i lekkie jak chleby pszenne. Trzeba się do nich przyzwyczaic!

Tzrymam kciuki za nastepne wypieki!
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
Dzieki qd bede probowac.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Ciekawe, czy to jeszcze jest ten sam chleb...
icon_smile.gif

Wczoraj po południu go przygotował am z myślą o nocnym upieczeniu. Nie majac melasy, dalam 2 lyzki miodu. Tak gdzieś po 3 godzinach, kiedy chleb nawet nie ruszył, okazało się ze mój żytni zakwas w najlepsze siedzi w lodowce, ja natomiast uzylam pszennego. Gdzie miałam oczy, nie wiem.
Zgarnelam ciasto do miski, dodalam okruszek drożdży rozpuszczony w wodzie i zostawilam w spokoju. Rano okazało się, że rośnie. Dalam mu spokój aż do teraz. Właśnie się dopieka, pachnie w całym domu. Bardzo jestem ciekawa smaku.
 

Amber

Member
Mar 25, 2009
3,273
0
0
samanta @ 8 Jul 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1533147Ciekawe, czy to jeszcze jest ten sam chleb...
icon_smile.gif

Wczoraj po południu go przygotował am z myślą o nocnym upieczeniu. Nie majac melasy, dalam 2 lyzki miodu. Tak gdzieś po 3 godzinach, kiedy chleb nawet nie ruszył, okazało się ze mój żytni zakwas w najlepsze siedzi w lodowce, ja natomiast uzylam pszennego. Gdzie miałam oczy, nie wiem.
Zgarnelam ciasto do miski, dodalam okruszek drożdży rozpuszczony w wodzie i zostawilam w spokoju. Rano okazało się, że rośnie. Dalam mu spokój aż do teraz. Właśnie się dopieka, pachnie w całym domu. Bardzo jestem ciekawa smaku.
Ciekawe...
Podobnie jak z pesto. Jest tylko jedno prawdziwe z Genui.
Pozostałe z rukoli,naci marchewki,różnych ziaren, itp. już nie powinny nosić nazwy ,pesto'.
Może Twój chleb to ,borodinsky' przez małe ,b'...
gruebel_2.gif