Bułeczki z kremem francuskim

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,806
518
113
Bułeczki z kremem francuskim

20210221_142552.jpg
Pyszne, miękkie, pachnące wanilią, cichym i przytulnym domem.

Ciasto:
250 ml mleka
20 g świeżych drożdży
480 g mąki
1 jajko
70 g roztopionego masła
40 g oleju
70 g cukru

Szczypta soli
Żółtko do posmarowania

Krem:
500 ml mleka
3 żółtka
75 g skrobi kukurydzianej
40-50 g cukru
Łyżeczka pasty waniliowej

1. Wymieszaj drożdże, ciepłe mleko, 2 łyżki cukru i pozostaw na 15-20 minut, aby drożdże się aktywowały. Następnie dodaj wszystkie pozostałe produkty do ciasta i dobrze wyrabiaj – jeśli wyrabiasz ręcznie, to pracuj z ciastem, aż się nie będzie kleiło do rąk, a jeśli wyrabiasz mikserem, to potrwa to około 15 min. ustawiając małą szybkość – ciasto powinno odklejać się od ścianek misy.

2. Z ciasta uformuj kulę, przełóż do posmarowanej olejem miski, przykryj folią spożywczą i pozostaw do wyrastania na około 1,5 godziny – aż ciasto się podwoi.

3. W międzyczasie przygotuj krem. W rondelku trzepaczką wymieszaj żółtka, cukier, pastę waniliową i skrobię kukurydzianą. Zagotuj mleko i cienkim strumieniem ciągle mieszając wlej je do mieszanki żółtkowo skrobiowej. Podgrzewaj, ciągle mieszając trzepaczką, aż wszystko zgęstnieje. Przełóż do płaskiego naczynia, przykryj szczelnie folią spożywczą (po prostu połóż folię na całej powierzchni kremu) i ostudź.

4. Wyrośnięte ciasto podziel na kawałki o wadze 70-72 g, zaokrągl i odstaw na około 15 minut.

5. Uformuj bułeczki z nadzieniem, ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i posmaruj żółtkiem, rozbełtanym z 1-2 łyżkami mleka. Pozostaw na 45-50 minut do wyrośnięcia. Przed pieczeniem ponownie posmaruj żółtkiem.

6. Piecz w nagrzanym do 200°C piekarniku przez około 20 minut.
 
Ostatnia edycja:

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,401
4,603
113
Kuszą mnie te bułeczki, tylko przeraża to mleko w kremie. Ale wydaje mi się, że można je zamienić na mleko roślinne, budyń już kiedyś na migdałowym mąż zrobił i był calkiem dobry.
 
  • Love
Reakcje: Elka

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
Kuszą mnie te bułeczki, tylko przeraża to mleko w kremie. Ale wydaje mi się, że można je zamienić na mleko roślinne, budyń już kiedyś na migdałowym mąż zrobił i był calkiem dobry.
mi smakuje na orzechowych mlekach, na grochowym tym , na owsianym budyń za chiny nie chce wyjść, jest rzadki , choć pyszny
 
  • Love
Reakcje: Elka

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,806
518
113
Kuszą mnie te bułeczki, tylko przeraża to mleko w kremie. Ale wydaje mi się, że można je zamienić na mleko roślinne, budyń już kiedyś na migdałowym mąż zrobił i był calkiem dobry.
Myślę,że i na roślinnym mleku będzie dobrze. Tylko jest potrzebny sprawdzony przepis na dość sztywny krem :)
mi smakuje na orzechowych mlekach, na grochowym tym , na owsianym budyń za chiny nie chce wyjść, jest rzadki , choć pyszny
Właśnie :) Alu :herz:
Przepiękne bułeczki :)
:herzen2:
Elka, jak dobrze, ze znowu tutaj jestes. Piekne buleczki. I dziekuje za instrukcje.
Elżuniu, dziękuję Ci bardzo :)
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Kiedyś piekłam namiętnie podobne bułeczki, ale brakowało mi odwagi na wykorzystanie nadzienia z kremu cukierniczego, bo bałam się, że będzie za rzadkie i wypłynie. Muszę się przymierzyć do tego przepisu. :mniam:
 
Ostatnia edycja: