Cebulniaczki

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Przepis pochodzi ze strony: Wrota Podlasia. To cudowna przekąska, którą uwielbiają dzieci. Kiedy byłam mała, Babcia bardzo często mi je piekła.

Cebulniaczki


Malutkie drożdżowe bułeczki nadziewane lekko smażoną cebulą.




Ciasto: 4 szklanki mąki, jajko, 2 łyżki cukru, szczypta soli, 5-6 łyżek śmietany, 2 deko drożdży i roztopiona, lekko ciepła 1 kostka margaryny. Zagnieść ciasto.

Farsz: cebulę (ilość dowolna) przysmażyć lekko na tłuszczu (tylko lekko ją zmiękczyć, a nie smażyć na złoto), dodać do niej przyprawy – pieprz, majeranek, ziele angielskie, listek laurowy, ewentualnie szczyptę vegety).

Kółeczka z ciasta wyciąć za pomocą szklanki, wypełnić farszem i uformować małe kuleczki. Posmarować je z wierzchu żółtkiem i wstawić do piekarnika. Piec około 15 minut aż uzyskają złoty kolor.

Cebulniaczki podaje się z czerwonym barszczem lub zupą grzybową.

Smacznego!

 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Ja robie rogaliki z niemal identycznego ciasta- jest kruchutkie i rozpływa się w ustach!!! Uwielbiam je na słodko, wytrawnych jeszcze nie robiłam ale to ciekawy pomysł
icon_smile.gif
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
co do cebularzy- u nas to takie płaściutkie białe bułeczki o średnicy 15-30 cm z cebulką i makiem na wierzchu- moi bracia takie uwielbiają na śniadanie- a piszę, bo kiedyś będąc na Pomorzu mój Tata bezskutecznie próbował takie kupić- na tą nazwę robili taakie oczy :shock: :lol:
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Paulinko nie wszędzie wiedzą co to takiego te nasze lubelskie cebularze, ja też je uwielbiam, może więc się skuszę i na te cebulniaczki, zobaczymy czy mi przypadną do gustu .
 

Lirene

Member
Paź 20, 2005
263
0
0
Mam pytanie, ile się powinny piec cebulniaczki, ja już pieke 20 minut i jak przekroiłam to w środku jest troche surowe a wierzch już złoty, może w za dużej temp pieke? 180 stopni góra i dół na raczej wyższej półce, miałam na dolnej ale przełożyłam wyżej żeby się spód nie przypalił! Przeraszam za takie głupie pytania ale jak coś robie to chce żeby mi wyszło :oops:
 

Lirene

Member
Paź 20, 2005
263
0
0
Wszystkim bardzo smakowały W rezultacie piekłam ok. 30 minut ale dlatego że po 20 jak przełamałam cebulniaczka to był surowy wewnątrz,troszke się przypiekły tzn. były lekko brązowe a nie złociste tak jak na zdjęciu!
Jeszcze dwa pytania ile sztuk powinno wyjść i jak długo pownno rosnąć ciasto?
 

ela-c

Member
Cze 10, 2005
2,075
0
0
Ja też pochodzę z Lublina i uwielbiam cebularze, ale niestety w Warszawie robią inne , bardziej miękkie, zupełnie co innego. Jak studiowłam w Krakowie, to znalazłam zastępsto cebularzy, ale nie z cebulą ale z rabarbarem
icon_smile.gif
 

lidiakd

Member
Mar 17, 2005
525
0
16
Ja zaś nie z Lublina ale z lubelskiego pochodzę i też znam od zawsze ten wypiek, ale pod nazwą cebularze.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Czy mozna gotowca zamrozic i przed jedzeniem podgrzac w mikrofalowce ?
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Lisko już zamierzałam się na te Twoje cebulniaczki, ale wg składników wydaje mi się, że one będą raczej takie krucho drożdżowe, czyż nie?
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
No bo z wyglądu one mi przypominały te nasze lubelskie cebularze, które są raczej typowo drożdżowe i takie bym wolała...