Chałka koszerna

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
mniam!
mniam.gif
herzen.gif





CYTATMozna powiedziec ze mleko ze sklepu juz nie jest tak w 100 % naturalne,tak jak i maslo, bo wszystko z jakimis dodatkami i ulepszaczami.Tak to sobie tlumacze.
Żydzi inaczej to sobie tłumaczą
icon_wink.gif


Szczegółowo o kaszrucie tu:
http://www.jewish.org.pl/index.php?option=...1&Itemid=65

CYTATW trzech różnych miejscach, Tora mówi nam aby "nie gotować dziecka w mleku jego matki" (Ex. 23:19; Ex. 34:26, Deut. 14:21). Tora ustna wyjaśnia, że ustęp ten zakazuje łącznego spożywania produktów mięsnych i mlecznych.Rabini rozszerzyli ten zakaz również na łączne spożywanie produktów mlecznych i drobiu. Dopuszcza się jednak łączne spożywanie ryb i produktów mlecznych i często się to zdarza.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
icon_smile.gif
Oczywiście, Izuniu.
Ja sama podszkoliłam się i zostałam fachowo podszkolona
anbetung.gif
podczas Festiwalu Kuchni Żydowskiej, wcześniej też za wiele na ten temat nie wiedziałam.

Interesujące jest, że pomimo, iż te zasady mają jakieś uzasadnienie ( np. to o miodzie, mleku z mięsem itd.) Żydzi nie zadają sobie pytania "dlaczego" i nie ma w tym punkcie miejsca na wolną interpretację.

To cytat z ostatniego linku, który tu wklejałam:

CYTATKrótka odpowiedź na pytanie: "dlaczego przestrzegamy tych praw" brzmi: "ponieważ tak stoi w Torze. Tora nie precyzuje żadnych powodów dla istnienia tych praw, ale dla Żyda, który przestrzega praw w niej zawartych, żaden inny powód, niż ten, że tak nakazuje Tora, nie jest konieczny. Sugeruje się, że prawa kaszrutu podlegają kategorii "chukkim", to jest : praw dla których nie ma powodu. Przestrzegając tych praw, mimo, że nie znamy ich przyczyny, okazujemy Bogu posłuszeństwo.
Cóż, ja jednak we wszystkich dziedzinach życia niepoprawnie pytam "dlaczego", więc dobrej Żydówki by ze mnie nie było
icon_lol.gif


Jednak, skoro są te zasady, należało by się trzymać prawidłowego nazewnictwa. Nie mówię o Tobie
icon_smile.gif
, po prostu ktoś ze strony, z której pochodzi przepis też za bardzo nie był w temacie.

Sam przepis jest ciekawy, wypiek bardzo ładny. Uważam przepis za interesujący, bo na pewno przyda się on np. osobom bezmlecznym.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

izunia2007

Member
Cze 4, 2008
1,294
0
0
Mała_Mi @ 17 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=792106Jednak, skoro są te zasady, należało by się trzymać prawidłowego nazewnictwa. Nie mówię o Tobie
icon_smile.gif
, po prostu ktoś ze strony, z której pochodzi przepis też za bardzo nie był w temacie.

Sam przepis jest ciekawy, wypiek bardzo ładny. Uważam przepis za interesujący, bo na pewno przyda się on np. osobom bezmlecznym.
Ciesze sie ze mnie rozumiesz
icon_smile.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Izuniu, dopiero teraz zauważyłam skąd jest przepis. Rachel (mam do niej sentyment
icon_mrgreen.gif
) wprowadza oglądających w błąd. Przepis jest na chałę pareve, która można bedzie zjeść razem z mięsem. A cukru jest tak mało, bo chała w tradycji żydowskiej jest pieczywem uniwersalnym, podczas gdy "polska" chała jest maślana i słodka.
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
wczoraj upiekłam te chałki (duża pękła mi w jednym miejscu na górze) i dzisiaj piekę je jeszcze raz. Nie dlatego, że pękła, lecz dlatego, że piękna i pyszna. Pójdzie w ramach prezentu do niani:)
Fantastyczny przepis!
 

izunia2007

Member
Cze 4, 2008
1,294
0
0
Sinistra @ 18 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=792798Izuniu, dopiero teraz zauważyłam skąd jest przepis. Rachel (mam do niej sentyment
icon_mrgreen.gif
) wprowadza oglądających w błąd. Przepis jest na chałę pareve, która można bedzie zjeść razem z mięsem. A cukru jest tak mało, bo chała w tradycji żydowskiej jest pieczywem uniwersalnym, podczas gdy "polska" chała jest maślana i słodka.
Byc moze ona sama wziela ten przepis od kogos
icon_smile.gif
A co do ilosci cukru,to u mnie lubia lekko slodka chalke,taka wlasnie "polska".
 

izunia2007

Member
Cze 4, 2008
1,294
0
0

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
w sumie upiekłam już 4!! Też dodaję 10 łyżek cukru aby była nieco słodsza. Z dwiema łyżkami jest wytrawna.
Miałam sporo radości przy splataniu chałki, to wcale nie jest takie proste jak się wydaje! Za każdym razem w którymś momencie się gubiłam, rozplatałam, zaplatałam ponownie. Uwielbiam ten przepis
icon_smile.gif

A, ostatnią zrobiłam rozmyślnie dłuższą, cieńsze a dłuższe wałeczki i po zapleceniu złączyłam końce chałki tak, by utworzyły wieniec. BOSKI jest, pojechał do mamy opakowany w przeźroczystą folię i udekorowany łańcuchem złotym choinkowym i bombkami trzema złotymi
icon_smile.gif
wyglądał bajecznie i nie zdążyłam mu fotki cyknąć. Mam nadzieję, że się spodoba.
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Moja chałka ,w towarzystwie strucli też była prezentem dla rodziny. Jeszcze nie umiem tak pięknie pleść jak Ty Izunia ale mam zamiar się podszkolić. Chałka smakowała, więc będzie powtórka.Dałam 6dag cukru i było o.k. Dzięki za przepis.
wink.gif
 

Załączniki

  • cha_ka_koszerna.jpg
    cha_ka_koszerna.jpg
    117.9 KB · Wyświetleń: 1

izunia2007

Member
Cze 4, 2008
1,294
0
0
duende @ 23 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=794973w sumie upiekłam już 4!! Też dodaję 10 łyżek cukru aby była nieco słodsza. Z dwiema łyżkami jest wytrawna.
Miałam sporo radości przy splataniu chałki, to wcale nie jest takie proste jak się wydaje! Za każdym razem w którymś momencie się gubiłam, rozplatałam, zaplatałam ponownie. Uwielbiam ten przepis
icon_smile.gif

A, ostatnią zrobiłam rozmyślnie dłuższą, cieńsze a dłuższe wałeczki i po zapleceniu złączyłam końce chałki tak, by utworzyły wieniec. BOSKI jest, pojechał do mamy opakowany w przeźroczystą folię i udekorowany łańcuchem złotym choinkowym i bombkami trzema złotymi
icon_smile.gif
wyglądał bajecznie i nie zdążyłam mu fotki cyknąć. Mam nadzieję, że się spodoba.
Ciesze sie ze przypadla Ci do gustu
icon_smile.gif
A mama jak? Zadowolona byla?
 

izunia2007

Member
Cze 4, 2008
1,294
0
0
mariaanna @ 6 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=799632Moja chałka ,w towarzystwie strucli też była prezentem dla rodziny. Jeszcze nie umiem tak pięknie pleść jak Ty Izunia ale mam zamiar się podszkolić. Chałka smakowała, więc będzie powtórka.Dałam 6dag cukru i było o.k. Dzięki za przepis.
wink.gif
Ja tez ze trzy razy zaplatalam o odplatalam hehehe! ale w sumie sie udalo
icon_smile.gif
 

flowerekk

Member
Sty 11, 2009
361
0
0
A ja sie tak zastanawiam, czy do tej chalki moge uzyc mapki pelnoziarnistej lubelli? Ona w sumie jest bardzo drobniutko zmielona i ciasto drozdzowe mi na niej rosnie. Ale czy z chalka bedzie wspolpracowac?
icon_smile.gif
Jakby sie ktos orientowal to bylabym wdzieczna za rady
icon_smile.gif
pozdrawiam