Chałka koszerna

izunia2007

Member
Cze 4, 2008
1,294
0
0
Neteczka, piękne te twoje chałeczki
icon_smile.gif
dobra robota
icon_smile.gif
 

beata

Member
Gru 22, 2005
440
0
0
Wlazłam tu w poszukiwaniu przepisu na chałkę KORZENNĄ
rofl.gif
. po dwukrotnym przeczytaniu przepisu odkryłam,ze to chałka KOSZERNA.
rofl.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113
Zabieram się za tę chałkę. W przepisie widzę, że wszystkie składniki są od razu zagniecione na ciasto, a w podanym linku najpierw jest zrobiony zaczyn. To przeoczenie, czy Twoja modyfikacja, Izuniu?
Pewnie mi zaraz nie odpowiesz, więc robię z zaczynem, ale chciałabym wiedzieć, czy tę fazę opuściłaś i mimo to ciasto Ci wyszło rewelacyjne.
 

izunia2007

Member
Cze 4, 2008
1,294
0
0
Buko - wtedy suszone drożdże wsypałam na sucho od razu do mąki.Teraz przyznam szczerze że od jakiegoś czasu cały czas zalewam je odrobiną ciepłego płynu, bo wyczytałam gdzieś na necie że tak powinno się robić z suszonymi drożdżami (nie mylić z drożdżami instant).Ale czy jest jakaś różnica w rośnięciu? Jak dla mnie to właściwie nie.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113
Nie chodzi mi o to, jak dodajesz drożdże, tylko czy robisz z nich zaczyn, po wyrośnięciu którego, dodajesz resztę składników i wyrabiasz.
Chałka upieczona, rosła chętnie i ładnie, ale jak na mój gust jest po prostu za chuda, co było zresztą do przewidzenia, po przeczytaniu przepisu.
icon_smile.gif


Cha_ka_koszerna.jpg
 

Załączniki

  • Cha_ka_koszerna.jpg
    Cha_ka_koszerna.jpg
    114.1 KB · Wyświetleń: 0

izydorka

Member
Gru 9, 2008
1,319
0
0
Buko-masz na myśli smak?
Jak dla mnie jest rewelacyjna zarówno bez niczego ale przede wszystkim posmarowana masłem.Moi domownicy uwielbiają
lecker.gif
.Dokonałam tylko maleńkiej modyfikacji-smaruje chałkę mlekiem skondensowanym i posypuję dość obficie brązowym cukrem.
Izuniu-cudowny przepis-prosty bardzo a jaki efekt wspaniały
anbetung.gif
.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Buko , przepiękne są! Czym je smarowałaś po wierzchu i jak to jest że moje mają takie jasne "przedziałki" tam, gdzie wyrosły a Twoje są równo opalone?
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113
Izydorko, nie, smak jest bardzo OK, dałam ciut więcej cukru i wanilię. Tak, jak mówiłam, jest chuda, brak jej sprężystości. To nie jest absolutnie zarzut, po prostu tym się różni od innych drożdżowych maślanych. Na pewno w wersji sec miałaby u mnie większe zastosowanie, co trzeba będzie zresztą spraktykować.
icon_smile.gif


samanta @ 18 Feb 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1257051Buko , przepiękne są! Czym je smarowałaś po wierzchu i jak to jest że moje mają takie jasne "przedziałki" tam, gdzie wyrosły a Twoje są równo opalone?
Smarowałam jajkiem, a że było go sporo, to drugi raz, jak pierwsze lekko podeschło.
icon_smile.gif

Twoje jasne przedziałki, to pewnie skutek włożenia do pieca nie do końca wyrośniętego ciasta. Też mi się zdarza źle ocenić stopień wyrośnięcia, ale w sumie to nie feler.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

izydorka

Member
Gru 9, 2008
1,319
0
0
Dzięki Buko.
Bardzo piękne,równiutkie są te Twoje chałki.Ja jeszcze muszę popracować nad tym,nie mówiąc juz ,że zeby umieć ocenić stopień wyrośnięcia to trzeba jednak trochę doświadczenia.Wszystko jeszcze przed nami
icon_mrgreen.gif
 

izunia2007

Member
Cze 4, 2008
1,294
0
0
Buka @ 11 Feb 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1254421Nie chodzi mi o to, jak dodajesz drożdże, tylko czy robisz z nich zaczyn, po wyrośnięciu którego, dodajesz resztę składników i wyrabiasz.
Chałka upieczona, rosła chętnie i ładnie, ale jak na mój gust jest po prostu za chuda, co było zresztą do przewidzenia, po przeczytaniu przepisu.
icon_smile.gif


Pokaż załącznik 70886
Buko, tak jak napisałam wyżej: wtedy suszone drożdże wsypałam na sucho od razu do mąki, a więc nie robiłam zaczynu.A co do sprężystości i jakości upieczonego już ciasta, to jak dla mnie jest to najlepsze drożdżowe ciasto.Jest nawet lepsze od tych na mleku.
 

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0
Buko cudne
lecker.gif


Izydorko na wszystko przyjdzie czas,z każdą chałką będziesz nabierać wprawy i przybliżać się do idału.
daumen.gif


Izuniu dla mnie niezmiennie to też najlepsza chałka na śwecie
lecker.gif
Nie dośyć,że łatwa,pyszna i ogrooomna to jeszcze niedroga.

A u mnie zapasy zamrażarkowe wyjedzone więc czas niebawem popełnić kolejną chałkę.
cook.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113
OK, Izuniu, już rozumiem. Trochę mnie zmyliło podkreślone słowo "wtedy",pomyślałam, że później robisz inaczej.
icon_smile.gif

Dziekuję Wszystkim za pochwały chał, są ich warte.
icon_mrgreen.gif

Neteczko, Twoje zaplatane misternie strucle, to dopiero sztuka.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Buka @ 18 Feb 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1257057Smarowałam jajkiem, a że było go sporo, to drugi raz, jak pierwsze lekko podeschło.
icon_smile.gif

Twoje jasne przedziałki, to pewnie skutek włożenia do pieca nie do końca wyrośniętego ciasta. Też mi się zdarza źle ocenić stopień wyrośnięcia, ale w sumie to nie feler.
No zawsze jeszcze w piecu rosną! I wtedy przedziałki się powiększają i są blade.