chleb zytni na zakwasie

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Wzorcowy bardzo mi miło :banana:

Bardzo nie lubie jak mi sie przyklei do tego czym jest przykryty chlebek :| ale smak wynagrodził wszystko więc sie juz na niego nie gniewam :mrgreen:
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Piekne zdjecia Iguano :!: A chlebek na pewno smakowity
icon_smile.gif
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Ciesze się ze się podoba bo nam bardzo smakuje nawet dziś. Upiekłam więcej zeby starczyło na kilka dni i wcale nie traci na smaku. Skórka po upieczeniu jak sie dorwalismy do jeszcze ciepłego była baaardzo chrupiaca a jak polezała w chlebaku do rana to taka w sam raz
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Zrobiłam wczoraj ten chleb dokładnie wg przepisu - jest bardzo, bardzo smaczny, mimo, że go za mało posoliłam.
Tym razem znowu część ciasta upiekłam w keksówce w piekarniku a część w maszynie. I ten piekarnikowy ma ładniejsze dziurki, choć maszynowego też nie mogę nazwać gniotem.
Wygląda na to, że chleb z samej mąki żytniej potrzebuje piekarnika i bardzo wysokiej temperatury (bo mieszany z maszyny wyszedł bardzo dobrze, chociaż też bez drożdży).

Nie wiem, dlaczego na podwojenie objętości wystarczyło mu 1,5 godz. - nie było specjalnie ciepło :roll:
 

margolcia

Member
Lis 9, 2004
2,019
0
36
Boszze jak ja Wam zazdroszczę tych bochenków, ja nie mam nawet bladego pojęcia o ich pieczeniu :oops: ale do jedzenia byłabym na pewno pierwsza :!:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
od dowolnego chleba ziemniakami
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Mirabbelko, chleb jest wspanialy. Jestem oszolomiona jego smakiem i struktura (jutro zrobie zdjecie), jest to jeden z najlepszych chlebow jakie w zyciu jadlam. Doslownie z mezem zezarlismy (juz po kolacji) jeden maly bochenek z maslem.
Zrobilam dokladnie wg przepisu, zadnych eksperymentow :mrgreen: Pieklam w dwoch mniejszych keksowkach sil. i wyszly mi dwa sliczne bochenki. Nadal nie moge uwierzyc, ze bez drozdzy z samej maki zytniej wyrosnie taki ladny, wilgotny, ale nie zbity chlebek. Dzieki mirabbelko za przepis i za inspiracje
icon_biggrin.gif
 

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
Mirabbelko - właśnie urósł mi ten chlebek. Pomimo chłodu w domu (rósł w zamkniętym piekarniku) podwoił swoją objętość po około TYLKO 2 godzinach i to jak pięknie. Poczytałam Twoją "Domową Piekarnię" i posmarowałam go wodą rozmieszaną z odrobiną mąki.... Zamiast wody do chleba dalam maślankę i posypałam ziarenkami słonecznika. Bardzo mnie ciekawi jaki będzie ten chleb.Siedzi w piekarniku. Wczoraj upieklam codzienny - po prostu rewelacja!!! posypałam go makiem. Pyszny i śliczny.
Za te wszystkie przepisy
cvety.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
Jeszcze dokumentacja fotograficzna.Chlebek dużo już nie rósł podczas pieczenia. Za to w keksówce pięknie się zrumienił ze wszystkich stron i jest chrupiący. Bardzo pyszny - na dole ma chudziutki zakalec. Ale to pikuś. Już wiem, jak piec chlebek żytni. Chyba powinien jeszcze dłużej rosnąć. Ponad foremkę. Ale musiałam wyjść z domu i bałam się, że przerośnie. Połowę zamroziłam na czarną godzinę.
 

Załączniki

  • Zdj_cie013.jpg
    Zdj_cie013.jpg
    271.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

oski

Member
Lip 31, 2007
25
0
0
witam!jestem nowa,ale z wami od jakiegos czasu.Nareszcie,dzieki wam moge jesc prawdziwy chleb.Mirrabelko!uwielbiam twoje chleby na zakwasie,ale twoj codzienny po raz drugiwyszedl mi ciezki i zbity.Probuje nadal,baardzo razowy-pycha!