chleb zytni na zakwasie

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Chleb ponownie siedzi w piecu. Uparłam się na niego, najpierw chcę ten jeden poćwiczyć i nauczyć się go robić dobrze (tym razem dodałam odpowiednią ilość soli, mam nadzieję<mrug>). Teraz piekę w moim starym piekarniku, gdzie temperaturę nastawiam na czuja, zobaczymy, co z tego wyjdzie.

A mam takie pytanie, kiedy wyjmę zakwas z lodówki, muszę go dokarmić zanim użyję, czy mogę go tylko ocieplić i użyć?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Chleb zrobiony. Wyszedł duuużo lepiej, prawie dokładnie taki, jak lubię. Ociupinkę jeszcze za mało soli, ale wolę niedosolić niż przesolić. Jest miękki i sprężysty. Co dziwne, wyszedł ciemniejszy, niż ten poprzedni, a też robiony z mąki żytniej 720. Co wpłynęło na 'lepszość'? Wydaje mi się, ze bardziej nawilżałam, po wyjęciu z piekarnika i formy od razu zawinęłam szczelnie w folię, mój stary piekarnik sprawdza się chyba lepiej niż taki mały z nawiewem. A co do samego przygotowywania to nie mam pojęcia. Chyba, że fakt, że trzymałam się ściślej czasów dokarmiania ciasta zakwaszonego. A chleb wygląda tak:

Zdj_cie016.jpg

No, to macie następną maniaczkę chlebową, tyle, że ja lubię chleby proste, bez udziwnień i dodatków.
 

Załączniki

  • Zdj_cie016.jpg
    Zdj_cie016.jpg
    47.3 KB · Wyświetleń: 0

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
piekny Kawo! narobilas znowu smaka
icon_biggrin.gif
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Bea, dzięki, ale do piękności estetycznej to mu jeszcze brakuje, chociaż smak ma prawie idealny, jak na mój gust. No właśnie, zastanawiam się, dlaczego mój ma pofałdowaną skórkę. Na zdjęciach frigg i Iguany skórka jest gładka i nie przypomina krajobrazu księżycowego. A w moim fałduje już na etapie rośnięcia w formie zanim włożę do pieca. Nie, żeby mi to jakoś specjalnie przeszkadzało, taka tylko ciekawość.
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
ale miazsz ma idealny Kawo!! tak wlasnie wyobrazam sobie prawdziwy chleb
icon_biggrin.gif

gratuluje!!!
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
kolor chleba zytniego moze zalezec od dlugosci pieczenia i temperatury. maka zytnia ma duzo skrobii, ktora pod wplywem temperatury i dlugiego pieczenia ulega karmelizacji.

myslalam, ze to pofaldowanie to wynik przyklejenia sie np. folii do chleba, ale jesli juz w trakcie wyrastania
gruebel_2.gif
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Mirabelko, następnym razem sfotografuję te pofałdowania.

Chleb jest pyszny (przepraszam, że się tak chwalę, ale jestem naprawdę z siebie dumna<wyszczerz>). Jestem naprawdę szczęśliwa, bo w poszukiwaniu chleba, który mi smakuje czasem jeździłam na drugi koniec miasta, bardzo trudno było mi znaleźć coś, co mi będzie odpowiadać. A tu mam <radocha> I nigdzie nie muszę jeździć <radocha>

Postaram się we środę upiec następny, bo ten znika w tempie zastraszającym <śmiech>
 

WojtekT

Member
Lut 7, 2008
6
0
0
Witam,

To był tydzień.
banana.gif
Pierwsze pieczenie zakończone, efekt w załączeniu. Dzięki radom z tego portalu
cvety.gif
udało się.

Dla porównania dołączam również chleb żony z maszyny.

Pozdrawiam / Wojtek
blume.gif
 

Załączniki

  • pierwszy_zytni.JPG
    pierwszy_zytni.JPG
    34 KB · Wyświetleń: 0
  • 3.jpg
    3.jpg
    54.4 KB · Wyświetleń: 0
  • drugi_zytni.JPG
    drugi_zytni.JPG
    47 KB · Wyświetleń: 0

WojtekT

Member
Lut 7, 2008
6
0
0
mirabbelka @ 10 Feb 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=659418piekna reczna robota, szczegolnie ten lewy z malymi dziurkami mnie urzekl
mniam.gif


ps.pozdrowienia dla zony
wink.gif
Dziękuję. Moją pasją są chleby z maszyny: pięć minut pracy przy umieszczaniu składników w formie i murowany efekt po trzech godzinach, które mogę poświęcić na inne sprawy
dance.gif

Pozdrawiam
Żona Wojtka -Teresa
 

Nunia

Member
Mar 12, 2005
289
0
16
Zrobiłam. Tym razem wszystko zgodnie z przepisem, tylko mąka razowa, bo chlebową maż mi zużył i W Y S Z E D Ł!!!
Zabrał trochę więcej wody i piekłam go w keksówce. Jest wyrośnięty, wilgotny (ale nie mokry, tak jak poprzednie zdechlaki) i pyszny.
Zamówienie na mąki zrobione.
Zaraziliśmy się pieczeniem razem z mężem!
 

Kaska1

Member
Maj 17, 2006
11
0
0
Mirabelko prosze o pomoc. podczytuje forum od jakiegs czasu ale dzieci uniemozliwiaja mi wlaczenie sie czynne. dzieki twojej wielkiej pracy włożonej w przyblizenie zasad zakwasowych
anbetung.gif
odwazylam sie piec chleby na zakwasie z dobrym skutkiem(maz nie chce jesc innego tylko ten pieczony w domu). ale ostatnio wlasnie w tym chlebku mam dziure w miekiszu i nie wiem co sie dzieje, czy to chodzi o make ktora zmienilam, czy ja cos robie nie tak. prosze o porade dodam ze chcleby pszenne tez na zakwasie wychodza idealne i takie smaczne ze cala rodzina nie moze sie nadziwic
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
nie bardzo wiem co rozumiesz przez dziure. czy to jest dziura miedzy skora a miekiszem? to moze wynikac z wielu przyczyn: konsystencji ciasta chlebowego, temperatury pieczenia, itp. Maka oczywiscie tez ma znaczenie: ze zlej maki nie ma dobrego chleba. A coraz trudniej o dobra zytnia make u nas.