chleb zytni na zakwasie

oski

Member
Lip 31, 2007
25
0
0
wielkie dzieki,sprobuje na pewno.Chcialabym bardzo upec twoj zytni z ziemniakami,wyglada smakowicie,ale...czy moge odsiac na sitku make zytnia razowa i nazwac ja chlebowa?Narazie nie mam szans na zdobycie chlebowej,wiec kombinowac chyba musze.Mieszkam w Italii,tu nikt tu do geby nie wezmie takiego chlebka,tylko te biale ,okropne buly bez zadnego smaku,brrr.Mojego nikt nie chce nawet sprobowac,wiec prawie wszystkie robie z polowy skladnikow,ale to chyba nie ma wplywu na efeky koncowy?Z gory dziekuje za odpowiedz.jeszcze cos dodam-chyba juz sie uzaleznilam.Najchetniej pieklabym codziennie.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
oczywiscie, ze mozesz odsiac make razowa. otreby przydadza sie do czegos innego.

kazda recepture mozesz droga prob i bledow przystosowac do skladnikow jakie masz. a dzielenie na pol to normalna praktyka piekacych i nie ma to wiekszego wyplwu na efekt koncowy. moze tylko pieczenie jest krotsze, poza tym nic.
 

oski

Member
Lip 31, 2007
25
0
0
[Dziekuje,jutro sie za nie biore.jestem pelna podziwu!jak to robisz,ze jestes "wszedzie"i odpowiadasz na wszystkie pytania w rekordowym tempie.Dziewczyny maja racje...musisz tu byc.Dzieki
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
Staram sie, nie zawsze wychodzi.
icon_mrgreen.gif


jedna reke mam bez przerwy w mace, a druga osbluguje laptopa
icon_mrgreen.gif


maz sie denerwuje, bo co tydzien wyciaga odkurzaczem mnostwo maki z klawiatury
rofl.gif
 

oski

Member
Lip 31, 2007
25
0
0
Ja moja make zytnia traktuje jak relikwie,bo musze sie niezle nabiegac,zeby ja zdobyc.Chyba poszukam sklepu internetowego.A jak juz ja porzadnie odsieje-moze kilka razy,to wyjdzie mi zytni z ziemniakami?Moze czesc zytniej zastapic pszenna razowa,to nie bedzie taki bardzo ciemny.Te na zdjeciach sa super,tez bym taki chciala.Twoj maz juz pewnie przyzwyczajony,moj na razie zdziwiony ze mi sie chce,ale on nie wie co dobre!
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
jak czesc maki zastapisz pszenna to oczywiscie bedzie dobrze, ale bedzie to juz chleb mieszany

do tego chleba mozesz jednak dodac make zytnia razowa (czesc przesiana lub nie) musisz tylko dodac pewnie wiecej wody niz w przepisie. ciasto nie moze byc zbyt scisle, pamietaj o tym !

maka zytnia (a zytnia razowa jeszcze bardziej) jest jednak juz sama w sobie klejaca i ten duzy dodatek ziemniakow sprawi, ze chleb bedzie mocno wilgotny w srodku, wg mnie zbyt wilgotny.

dlatego lepszym pomyslem, jesli nie chcesz przesiewac calej maki, bedzie dodanie pszennej. wtedy lepszym wyjsciem bedzie upieczenie chleba wg tej receptury

uwaga na skladniki ! z tej porcji wychodzi ogrooomny, podzielic na pol !
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

oski

Member
Lip 31, 2007
25
0
0
Musze sie pochwalic-posluchalam Twojej rady i zrobilam pszenno razowy.Jest piekny,po prostu piekny i pyszny
anbetung.gif
Polowa skladnikow jak dla mnie byla tez za duza ,wiec podzielilam to jeszcze na pol.Wyszla cala keksowka 24 cm.Ogladam go co chwile,taki jest ladny.Sciskam twoja "umaczona"reke.
 

Cingiscan

Member
Wrz 2, 2007
26
0
0
Ja dziś robiłem ten chleb(lekko zmodyfikowany, wyrastał 17 godzin
ugly_08.gif
(8 w lodówce), dopiero parę ostatnich godzin zaczął rosnąć jako-tako i podwoił objętość, niestety podczas pieczenia się trochę skurczył. Mimo że trochę płaski, w środku wygląda w porządku.
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Chleb wyjęłam, stygnie. Skórka z wierzchu piekielnie twarda, chociaż smarowałam wodą. Za to boki i spód są OK. Jak ostygnie, dopiero wtedy zobaczę, czy mi zakalec nie wyszedł.
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Zdj_cie002.jpg

Troszkę gliniasty jest, ale może taki ma być. Poza tym bardzo fajny. Oczywiście dodałam mniej soli i to był mój błąd. Aha, lekko mi się rozwarstwia tuż pod skórką z lewej strony, ale to pewnie wina tego, że po zarobieniu i uformowaniu jeszcze tam dokleiłam odrobinę ciasta, która mi w misce została.
 

Załączniki

  • Zdj_cie002.jpg
    Zdj_cie002.jpg
    213.8 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator: