Ciasto z rabarbarem i posypką kokosową

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
P5031137.JPG



Składniki:


* 250 g margaryny
* 3 łyżki wody
* ¾ - 1 szklanki cukru

* 2 szklanki mąki
* 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
* 2 jajka
* Szczypta soli

* 6 lasek rabarbaru
* 1 opakowanie galaretki malinowej (można zamienić na inny smak, byle w czerwonym kolorze była)

* 100 g wiórek kokosowych
* 4 łyżki cukru
* 2 łyżki masła

Wykonanie:

Margarynę, cukier i wodę podgrzewać w rondelku, ciągle mieszając aż do rozpuszczenia się cukru. Odstawić do przestudzenia.
Rabarbar obrać i pokroić na kawałki ok. 3cm. Włożyć do miski i zasypać galaretką. Wymieszać, aby galaretka obtoczyła wszystkie kawałki.
Z wiórek, cukru i masła zrobić kruszonkę, mieszając wszystko palcami.
Mąkę wymieszać z solą i proszkiem do pieczenia. Wlać przestudzoną margarynę i wbić jajka. Szybko wyrobić mikserem. Przelać do tortownicy ok. 28cm. Na wierzch ułożyć kawałki rabarbaru obtoczonego galaretką. Na rabarbar posypać wiórki kokosowe.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec ok. 45 minut.
Gdyby posypka kokosowa zbyt szybko się rumieniła, to na wierch należy ułożyć folię aluminiową.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
akurat wczoraj kupiłam rabarbar z myślą o jakimś cieście-wypróbowałam Twój;
Ciasto wyszło mi zakalcowate trochę, ale całość b. dobra w smaku.
Na pewno będę wykorzystywać sposób owoce+galaretka ( u mnie w tym cieście truskawkowa) do innych ciast, no i kruszonka kokosowa jest super:

z_rabarbarem_i_kokosem_003.jpg

z_rabarbarem_i_kokosem_002.jpg
 

Załączniki

  • z_rabarbarem_i_kokosem_003.jpg
    z_rabarbarem_i_kokosem_003.jpg
    36.8 KB · Wyświetleń: 4
  • z_rabarbarem_i_kokosem_002.jpg
    z_rabarbarem_i_kokosem_002.jpg
    29.8 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Beata, zastanawiam się nad tą zakalcowatością
gruebel_2.gif
U mnie było sporo tego rabarbaru a ciasto wyszło super puszyste (co widać i na zdjęciu). Ani trochę się do niego nie przykładałam bo nie miałam sił i zdrowia aby się przejmować plackiem (godzinę po upieczeniu wylądowałam już na pogotowiu). Byle jak wymerdałam i to wszystko.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
bo Tobie zawsze wychodzi puszyście a mnie lubią zakalce
icon_wink.gif
ale połączenie rabarbaru i maślano kokosowej skorupki jest znakomite.
 

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
Mówicie, że zakalcowate....
gruebel_2.gif


Myślę że przyczyną tego może być za mała ilość jajek, zazwyczaj jak robię ciasta to kieruję się proporcją:

2 szk mąki, 4-5 jaj i 1 margaryna i po zakalcu nie ma śladu.

Zaraz będę piekła to ciasto z 4 jajkami i powiem jak wyszło. Na razie idę na zakupy po rabarbarek.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Uważam, że te 2 jajka naprawdę wystarczają do tego ciasta. U mnie ciasto było bardzo puszyste a nie zakalcowate. Zwiększając liczbę do 4, ciasto może wyjść zbyt rzadkie i rabarbar może wpaść do środka
 

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
Krystyna9 @ 18 Jun 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1141737Uważam, że te 2 jajka naprawdę wystarczają do tego ciasta. U mnie ciasto było bardzo puszyste a nie zakalcowate. Zwiększając liczbę do 4, ciasto może wyjść zbyt rzadkie i rabarbar może wpaść do środka
A więc........po tym komentarzu, serce zaczęło mi łomotać, że wszytkie owoce po 4 jajkach pójdą na dno. Trochę poszły ale nie aż tak tragicznie, natomiast jest tu inny problem....ciasto wyszło lekko zakalcowate.
icon_neutral.gif
, (ale może to z powodu soku, który wydosał się z rabarbaru)

Ale ogólnie ciasto jest pyszne, rabarbar z galaretką genialny i koks mmmmm miód w gębie. Wielkie dzięki, za przepis.

PS. Galaretkę z braku czerownej dałam zieloną agrestową.

P6170278.JPG

P6170279.JPG
 

Załączniki

  • P6170278.JPG
    P6170278.JPG
    124.6 KB · Wyświetleń: 0
  • P6170279.JPG
    P6170279.JPG
    120.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
wracam do tej ilości dodanych jajek. Ja, nie dość, że miałam dwa jajca to jeszcze do tego nie należały one do dużych a raczej do mniejszych. Rabarbar był cały tuż pod kruszonką kokosową i ani jeden kawałek nie wpadł do ciasta. Samo ciasto było puszyste niczym biszkoptowe. W trakcie pieczenia musiałam przykryć wierzch folią, bo wiórki za bardzo się zrumieniły a ciasto nie było jeszcze upieczone
 

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
Krystyna9 @ 18 Jun 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1141786wracam do tej ilości dodanych jajek. Ja, nie dość, że miałam dwa jajca to jeszcze do tego nie należały one do dużych a raczej do mniejszych. Rabarbar był cały tuż pod kruszonką kokosową i ani jeden kawałek nie wpadł do ciasta. Samo ciasto było puszyste niczym biszkoptowe. W trakcie pieczenia musiałam przykryć wierzch folią, bo wiórki za bardzo się zrumieniły a ciasto nie było jeszcze upieczone
Nie przejmuj się tak jajkami Krysiu, ciasto i tak jest pyszne jak wszystkie Twoje wypieki.
bussi.gif
 

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
Sezon rabarbarowy rozpoczęty, a o tym wspaniałym cieście ani widu, ani słychu.
 

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Zrobiłam i jestem bardzo zadowolona
lecker.gif
jedyna zmiana to dodałam 4jajka. Następnym razem dam więcej rabarbaru, bo miałam 6 lasek ,ale były bardzo króciutkie
icon_mrgreen.gif


Z_rabarbarem.JPG
 

Załączniki

  • Z_rabarbarem.JPG
    Z_rabarbarem.JPG
    43.3 KB · Wyświetleń: 1

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Patrzę na ten przepis od 2 dni i się czaję obawiając tego zakalca. Czy słusznie ?
Czemu dałaś więcej jajek ? z obawy, czy ciasto wymagało ?
 

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Wydawało mi się ,że dwa jajka to za mało. Ciasto wyszło w sam raz z gestoscia ,rabarbar się nie utopił i wcale nie ma zakalca,jest puszyste.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Zrobiłam. Dwa jajka, zero zakalca.
icon_biggrin.gif

Wg nas, trochę mało słodkie. Ale przyznaję, że mój rabarbar dość kwaśny. Na pewno do powtórek, jako szybkie, wiosenne ciasto. W sam raz na wypad za miasto.
Zdjęcie nieco później.
 

ilonaaa

Member
Paź 1, 2007
144
0
0
Upiekłam wczoraj... dzisiaj już prawie nic nie zostało
icon_rolleyes.gif
Pyszne połączenie wiórek i rabarbaru
lecker.gif
Też robiłam z 2 jajek i żadnego zakalca
daumen.gif
napewno powtórzę jeszcze nie raz
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,611
2,888
113
Też je dziś upiekłam, nawet miksera nie użyłam. Samo ciasto jest ciekawe, trochę jak ucierane, ale jednak inne. Z tym rabarbarem i posypką tworzy pyszną całość.
lecker.gif