Czkmeruli*

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,809
518
113
Yrso, chcialam byc poprawna, przynajmniej tak mi sie wydawalo, dlatego - śmietana.
Jakos nie pamietam, bym spotykala gdzies w literaturze kucharskiej w jezyku polskim (ostatnio) slowa "śmietanka". (Teraz na biezaco zobaczylam - Kuchnia Neli (wyd. Muza), Ciasta pikantne i slodkie M.Roux (wyd. Bellona), Przekąski (wyd. Buchmann), Ilustrowana encyklopedia kuchni swiata (Elipsa - Watra - 1993(!) - smietana. Przed kilkoma laty tlumaczylam teksty i przepisy z magazynu Kuchnia dla naszego czasopisma kulinarnego. Przed miesiacem skonczylam redagowanie litewskiego wydania (42 ksiazki) Kuchni swiata - tlumaczenie z polskiego - tez w polskim oryginale - SMIETANA).
Tu na cinie tez bardzo duzo tej smietany, jak ma byc slodka, a nie kwasna. Jakos nie mialam watpliwosci, bo ta kwestia jeszcze kiedys, w poczatku mej "karjery"cinowej byla podejmowana na Cinie, i jak pisalam smietanka - wszystko jedno byly pytania czy kwasna czy slodka... wiec niczego nie rozumiem... A bardzo bym chciala wiedziec, jak ma byc poprawnie literacko, a nie potocznie.
 

skanna

Well-known member
Mar 21, 2006
4,875
216
63
Ja mam jakieś mgliste wrażenie, że w przepisach precyzyjnych stoi zawsze "kwaśnej śmietany" albo "słodkiej śmietanki". I tak po prostu jest najbezpieczniej, choć samo się nasuwa rozróżnienie śmietany od śmietanki
icon_smile.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,352
1,432
113
Elka, w Leksykonie sztuki kulinarnej, Macieja Halbańskiego, Wyd.Watra, 1986 rok. jest napisane:

ŚMIETANKA - produkt tłuszczowy otrzymany przez odwirowanie mleka, a następnie pasteryzowany. Śmietanka zawierająca 9% tłuszczu nazywa się kawowa; śmietanka spożywcza może zawierać12% oraz 18% tłuszczu, natomiast śmietanka kremowa przynajmniej 30% tłuszczu.

ŚMIETANA - produkt otrzymany przez ukwaszenie śmietanki w sposób naturalny lub przez dodanie czystych kultur bakterii kwasu mlekowego. W kuchni najszersze zastosowanie ma śmietana spożywcza; używana jest do podprawiania zup i sosów, jako dodatek do potraw mięsnych, warzywnych, do ciast, kremów, owoców, lodów itp.


Z tego ja wyciągam wniosek, że najlepiej dopisywać słówko "słodka" lub "kwaśna", żeby nie było nieporozumień.
icon_biggrin.gif
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,809
518
113
Dzieki, kochane, zapomnialam, ze mam ksiazke M.Halbanskiego
icon_smile.gif


Tylko teraz jak zrobic to, by jednak byloby wiecej przykladow poprawnego nazewnictwa.... chyba pytanie retoryczne...
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,317
1,610
113
Elka @ 11 Nov 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1479435Yrso, chcialam byc poprawna, przynajmniej tak mi sie wydawalo, dlatego - śmietana.
Jakos nie pamietam, bym spotykala gdzies w literaturze kucharskiej w jezyku polskim (ostatnio) slowa "śmietanka". (Teraz na biezaco zobaczylam - Kuchnia Neli (wyd. Muza), Ciasta pikantne i slodkie M.Roux (wyd. Bellona), Przekąski (wyd. Buchmann), Ilustrowana encyklopedia kuchni swiata (Elipsa - Watra - 1993(!) - smietana. Przed kilkoma laty tlumaczylam teksty i przepisy z magazynu Kuchnia dla naszego czasopisma kulinarnego. Przed miesiacem skonczylam redagowanie litewskiego wydania (42 ksiazki) Kuchni swiata - tlumaczenie z polskiego - tez w polskim oryginale - SMIETANA).
Tu na cinie tez bardzo duzo tej smietany, jak ma byc slodka, a nie kwasna. Jakos nie mialam watpliwosci, bo ta kwestia jeszcze kiedys, w poczatku mej "karjery"cinowej byla podejmowana na Cinie, i jak pisalam smietanka - wszystko jedno byly pytania czy kwasna czy slodka... wiec niczego nie rozumiem... A bardzo bym chciala wiedziec, jak ma byc poprawnie literacko, a nie potocznie.
Elka, Roux-to tłumaczenie na polski, Kuchnia Neli-tłumaczenie. Reszty nie znam. A różnie to z tłumaczeniami bywa, podejrzewam, że często tłumacze nie mają pojęcia o gotowaniu i stąd różne kwiatki. Np. cumin- kminek (Muza), icing sugar - lukier (Muza), creme fraiche - bita śmietana (Arkady), nigella - czarna cebula (chyba też Muza, już nie pamiętam, gdzie dokładnie to było). W książce Roux dziewczyny dopatrzyły się błędów, coś z mąką było pokręcone.

Mnie się wydaje, że lepiej dopisywać słodka/kwaśna, żeby nie było nieporozumień. Produkt Piątnicy, o ten https://www.google.pl/search?q=pi%C4%85tnic...tml%3B286%3B269, nazywa się śmietaną, a słodki jest.
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,809
518
113
Yrso, tak, rozumiem. Tylko chyba magazyn Kuchnia nie jest produktem tlumaczonym, a Ilustrowana encyklopedia kuchni swiata mimo ze tlumaczona, ale jest wydana w takim czasie, kiedy to uwaznie do kwestii podchodzono. Takze Ksiazka kucharska Zofii Zawistowskiej z roku 1981 - i tez bez okreslenia - kwasna czy slodka, smietana leci tak, ze hej - i za jedna i druga.

O kwiatkach tlumaczy wiem nawet wiecej, niz przecietny osobnik - wynika to i z charakteru mojej pracy, no i oczywiscie zamilowania

Ja podporzadkuje sie, tylko ze moje zapytanie bylo raczej bardziej szerokie... ;)albo zwyczajna refleksja...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dziewczęta, jeśli blog nie posiada tłumaczenia (lub ono nie działa), kopiujecie potrzebny tekst i wklejacie go tu, w google translate http://translate.google.pl/ , ustawiając język oryginału jako litewski oraz język, na jaki to ma zostać przetłumaczone. Oczywiście, nadal można uzyskać "nożownika", bo to tylko maszynka do tłumaczenia, nie żywy człowiek. Ale zazwyczaj do przepisów wystarcza, by zorientować się w składnikach i głównej metodzie przygotowania. Przecież każde jedne słowo i tak nie jest potrzebne.

Więc kurę mam kupioną, dziś ma być na obiad
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Moje jaknajbardziejprawdziwe czkmeruli wyszło pyszne i bardzo aromatyczne. Mocno czosnkowe. Lubimy czosnek
icon_mrgreen.gif

Jak powiedziałam, tak zrobiłam. Zamiast smażyc udka, ugotowałam je. Sos zrobiłam na zwykłym, świezym masle (a miałam wybitne, zrobione w maślnicy) . Na tym to maśle podgrzałam czosnek posiekany i zmiażdżony z solą. Dolałam śmietankę rozrobioną trochę z mlekiem, sól, pieprz, część ziół i łyżeczkę mielonych orzechów włoskich bo takie tylko miałam. Chwile się to popyrkało i włozyłam mięso z udek, jeszcze przykryłam, potem zielone i ... okazało się że sos jest zdecydowanie za słony.
No to znowu dołozyłam smietanki z mlekiem i juz.
Wyszło coś pysznego, gęsty, aromatyczny czosnkowy sos i mięciutkie mięso. No i ten kurczak nie był taki mdły, bo sos swoje zrobił.
Sosu sporo jeszcze zostało i mąż go zje z makaronem na kolację.

No dietetyczne to raczej nie było, ale jakie pyszne...
Zrobiłam zdjęcie komórką, ale mój laptop nie widzi jak się komórkę podłącza ani aparat. Mogę komuś wysłac zdjęcie a ten ktoś mógłby je zamieścić?

Za przepis dziekuję i za tłumaczenie drugiego także
bussi.gif



Tak sobie kombinuję, a jakby śmietankę zastapić jogurtem?
gruebel_2.gif

Nie wolno mi niczego z patelni, ale ten sos moge przecież zrobić w rondelku....
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
samanta @ 11 Nov 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1479476Tak sobie kombinuję, a jakby śmietankę zastapić jogurtem?
gruebel_2.gif

Nie wolno mi niczego z patelni, ale ten sos moge przecież zrobić w rondelku....
Jogurt będzie kwaskowy i może się zwarzyć. Jeśli nie przeszkadza ci to że kwaskowy, to polecam serdecznie w zastępstwie śmietanki użyć serka homogenizowanego z Lidla Pilos, który ma 3% tłuszczu - o taki https://www.google.pl/search?q=serek+pilos&...tml%3B496%3B496 używałam go non stop na Dukanie i zastępował mi śmietanę wszędzie gdzie potrzebowałam, w gorącym sosie, zupie wcale się nie warzy
icon_smile.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Nawet go mam w tej chwili w lodówce
icon_mrgreen.gif

Ale on się zagotuje? nie jest za gęsty? A może rozprowazdić z mlekiem?
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,809
518
113
Samanto, bardzo sie ciesze, ze Ci smakowalo
icon_smile.gif
ja bym nie robilam z jogurtem - wlasnie dlatego, dlaczego i Cinka Ci powiedziala. A kurczaka nastepnym razem mozna sprobowac ugotowac na parze....
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Zrobiłam, pyszne! Nic się nie paliło, specjalnie kupiłam górne części udek, o takie http://www.naparze.com.pl/obrazy/kcal/Drob...ki_kurczaka.jpg , żeby były płaskie. Nie było problemu z dosmażeniem ich w środku. Z zieleniny dałam koper i pietruszkę, dodałam troszkę świeżego rozmarynu.
Bardzo smaczne danie, dziękuję. Z pewnością będę powtarzać
icon_smile.gif


DSC_0528.JPG

DSC_0533.JPG
 

Załączniki

  • DSC_0528.JPG
    DSC_0528.JPG
    139.8 KB · Wyświetleń: 20
  • DSC_0533.JPG
    DSC_0533.JPG
    110.5 KB · Wyświetleń: 20
Ostatnią edycję dokonał moderator: