Dynia pieczona

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,317
1,613
113
Upieczoną, w kawałkach. Jak ma być do ciasta, to piekę bez omasty, a jak do zupy, to przed pieczeniem przyprawiam.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
Buka @ 18 Aug 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1461914Ja już tylko w wersji pieczonej, a potem mrożonej. Nie muszę dyni wcześniej obierać, bo z upieczonej skóra sama odchodzi, blenderowanie niekonieczne, jest bardziej skoncentrowana i o wiele smaczniejsza.
Buko, jak wygląda dynia po mrożeniu? wyględna jest czy tylko na zupę się nadaje?
Pieczesz ją z przyprawami czy gołą? i potem w co do tego mrożenia?
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Ja mroziłam dynię jak miałam więcej a nie dałam rady zjeść.
Pieczona, z przyprawami. Później raczej na zupę się nadawała
icon_wink.gif
a mroziłam w woreczku - z jej "sokiem".
 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,297
272
83
Dzięki za informacje, jak mrozić dynię. Nasze hokkaido okazały się tak pyszna, że jemy i jemy i raczej nie zdecyduję się na mrożenie (nie będzie co). Piekę co kilka dni i na bieżąco zjadamy z sosem czosnkowym. Pyyycha!
lecker.gif
(teraz widzę, że przepis Izoldy jest inny niż ten z którego korzystam, a byłam przekonana, że właśnie z przepisu Izoldy piekę
zahnlos.gif
muszę zatem wypróbować tej dyni z kminem i kolendrą, bo na razie dodaję tylko rozmaryn i oliwę
gruebel_2.gif
)
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Ostatnio robię trochę inaczej, dynię obieram ze skórki (Hokkaido nie trzeba), kroję na kawałki wielkości pół kciuka i piekę z przyprawami jak w pierwotnym przepisie. W między czasie szykuję winegret z 2 łyżek białego octu winnego, 2 łyżek oliwy extra vergine (nie daję więcej, bo oliwa była też dodana do pieczenia), przetartego ząbka czosnku, łyżeczki cukru i pół łyżeczki soli, wstrząsam w słoiczku, oprócz tego siekam słuszną garść natki pietruszki. Do gorącej jeszcze dyni wlewam sos i wsypuję natkę, delikatnie mieszam, pyszne na gorąco ale także na zimno. Dla tych którzy nie lubią zbyt kwaśnych potraw, albo jeśli będą to jadły dzieci, proponuję zacząć od połowy porcji sosu i spróbować, zawsze można dolać
icon_smile.gif
.
 

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
Ja piekę dynię hokkaido z oliwą, tymiankiem, słodką papryką oraz odrobiną soli morskiej (świeżo mielonej). Niedawno tak upieczoną hokkaido rozgniotłam widelcem, wymieszałam z ok. 150 g sera ricotta oraz pokrojonymi drobno suszonymi pomidorami. Taką pastą wypełniłam makaronowe muszle (ugotowane al dente) i zapiekłam z sosem pomidorowym. Stosowałam też taką dyniową pastę jako jedną z warstw do lasagne.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
A ja kroję w plastry, piekę z ziołami jeśli taką potrzebuję, a jesli nie, to samą. Potem łatwo oddzielam od skórkii, która tez jest miękka. I taki miąższ nadaje się do wszystkiego. Ostatnio przełożyłam nim ciasto, uważam że rewelacja.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Dziewczyny, na jakim poziomie pieczecie dynie? Na najnizszym, czy środkowym? Ja lubię z rozmarynem...
icon_wink.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
No ja tez, ale spotkałam się z opinia, że lepiej się piecze na najniższym - szybciej "dochodzi". Jak dla mnie za delikatna piękność, na takie ostre traktowanie. Muszę w tym roku odświeżyć, bo póki co, tylko zupa z imbirkiem zaliczona
icon_wink.gif
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Ja piekę nisko, na pierwszej szynie od dołu, kroję kawałki wielkości połowy kciuka, Hokkaido wystarczy 15 minut.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
No i masz, mądrzejsza niż wczoraj już nie jestem
icon_lol.gif
Izoldo, czyli mówisz, że lepiej sie piecze na dole, na poziomie mięs? Muszę wypróbować, dzis po dynie idę...
icon_wink.gif

A jakie macie doświadczenie z gatunkami dyni. Która najsmaczniejsza? Ja tez do tej pory tylko Hokkaido używałam, ale w sklepach jest kilka innych rodzajów. Polską ożywałam tylko do zupy, w sumie porównania mi brak.
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Akulko, ja nigdy inaczej nie piekłam, więc nie mam porównania, ale na tym samym poziomie piekę ziemniaki i mięsa, wszystko ładnie się piecze i rumieni, u mnie to jest też kwestia blach, muszą być z czarną powłoką, bo mam elektryczny piekarnik, w ceramicznych naczyniach czy blaszkach aluminiowych (takich srebrnych) wszystko trwa znacznie dłużej. Żeby uściślić jeszcze co do poziomu, nie jest to pierwsza drabinka nad dnem piekarnika, tylko ciut wyżej, mam prowadnice teleskopowe (piekę na najniższej prowadnicy), a one zaczynają się troszkę wyżej, jednak jest to niższy poziom niż środek piekarnika, mam nadzieję, że to co napisałam ma sens
icon_lol.gif
. Mi zdecydowanie najbardziej smakuje Hokkaido.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Oczywiście, że ma sens
icon_wink.gif
Dzieki za informacje, bede eksperymentować, trochę mi się rozjaśniło w głowie
icon_wink.gif
 

MarthaB

Well-known member
Kwi 9, 2009
2,841
64
48
ja dziś pieczoną dynię miałam na śniadanie (dynia własnoręcznie wyhodowana
icon_smile.gif
. Bardzo smaczne. Teraz jak się sezon zaczął będę to jeść do drugi dzień
icon_smile.gif
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,180
113
Sezon zaczęty. Dzisiaj była czwarty raz w tym sezonie
lecker.gif

Dzięki Izoldo za informacje o pieczeniu. Ja piekę na środkowej lub ciut wyżej. Następnym razem obniżę maksymalnie.